Anasayfa » Güncel » BERAAT…GEÇMİŞ VE GELMEYECEK OLSUN BAŞKAN’IM…

BERAAT…GEÇMİŞ VE GELMEYECEK OLSUN BAŞKAN’IM…

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da aralarında bulunduğu 69 sanık rüşvet, usulsüzlük ve yolsuzluk iddiasıyla yüzlerce yıla varan hapis istemiyle yargılandıkları davada beraat etti. Adliyeden çıkışta alkışlarla karşılanan Başkan Kocadon, gözleri dolarak yaptığı açıklamada, “Eğer bu suçları işlemiş olsam, halk yanlışın yanında olmazdı. Türk adaleti bugün doğru kararı verdi hepimiz beraat ettik. Devletime hep güvendim ve asla küsmedim” dedi.

kocadon-beraat-etti-3-8153038_x_300Bodrum‘da 1 Haziran 2012 tarihinde polis tarafından gerçekleştirilen operasyonun ardından 1994-2011 yıllarını kapsayan 64 dosyaya el konulmuş, savcılık da İmar ve Fen İşleri’ndeki plan ve tadilatlarına yönelik aykırılıklarla ilgili soruşturma başlatmıştı. Aralarında Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile dönemin DP‘li meclis üyesi Mehmet Feridun Özsert, dönemin İmar İşleri Müdürü Haluk Ayti, emlakçı N.D. Niyazi Doğan, turizmci Yüksel Aslan, müteahhit Vahit Kara, mimar Oktay Baysal, turizmci Saim Görgülü ve inşaat teknikeri Onur Çevik, ‘İhaleye fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak, haberleşmenin gizliliğini ihlal, rüşvet ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ iddialarıyla tutuklanmış ve yaklaşık 100 gün cezaevinde kalmışlardı. Daha sonraki duruşmalarda Başkan Kocadon ile birlikte tutuklu sanıklar serbest bırakılmıştı. Hazırlanan iddianamede, 10 ayrı olaydan dolayı suçlanan 69 sanık hakkında, toplamda yüzlerce yıla varan hapis cezaları talep edildi. Muğla 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, dört yıldır süren davanın bugün görülen 17’inci duruşmasına, sanıklardan CHP’li BodrumBelediye Başkanı Mehmet Kocadon ile Onur Çevik, Vahit Kara, Mehmet Feridun Özsert’in de aralarında bulunduğu 20 sanık ile avukatları katıldı.

Duruşma sanıklara son sözleri soruldu. Sanıklar, daha önceki duruşmalardaki ifadelerini tekrarladıklarını belirtip, suçsuz olduklarını söyledi. Mahkeme, verilen aranın ardından Başkan Kocadon’un da aralarında bulunduğu 69 sanığın beraatına karar verildi.

Adliye binasından, yanında sanıklardan Onur Çevik ve Haluk Ayti ile birlikte saat 15.00’te ellerini birleştirip havaya kaldırarak çıkan Başkan Mehmet Kocadon, dışarıda kendilerini bekleyen 1000 kadar Bodrumlu ve yakınlarını selamladı. Alkışlar arasında çıkan Başkan Kocadon adliye çıkışında gözleri dolarak yaptığı açıklamada, “Beraat kararı için mutluyuz. Devletime hep güvendim ve asla küsmedim. Bugün geç de olsa adalet yerini buldu” dedi.

Adaletin doğru karar verdiğini ve korkuların bittiğini belirten Mehmet Kocadon, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu suçlar işlendiği belirtilen tarihte Bodrum belediye başkanıydım ve 11 tane belediye vardı. Büyükşehir Yasası’nın ardından hepsi kapandı. 2014 seçimlerinde yüzde 64 oy aldım. Eğer bu suçları işlemiş olsam halk yanlışın yanında olmazdı. Türk adaleti bugün doğru kararı verdi hepimiz beraat ettik. Geç de olsa doğrular ortaya çıkıyor. Bu kararı veren iddia makamına teşekkür ediyorum. Hep içimizde bir korku vardı şimdi ne olacak diye? Bu korkular bitti. Enteresandır 32 ay dinlenmişim. Hep, bir suç işlememizi beklemişler.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.