Anasayfa » Politika » BEŞ KİŞİ GÖZALTINDA

BEŞ KİŞİ GÖZALTINDA

Bodrum’dan 27 Aralık’ta “Barışa Yürüyorum” diyerek, bir otobüsle Diyarbakır’a yola çıkan otuzbeş kişiden, beşi göz altına aldı.

Bodrum’dan Diyarbakır’a 27 Aralık’ta yola çıkan barış gönüllülerine, Muğla, Ankara, Adana ve Urfa’dan katılımlarla, 31 Aralık’ta Diyarbakır’a vardılar. Diyarbakır’daki basın açıklamasında polisin müdahelesi ile yaralananların yanı sıra, gözaltına alınanlar da oldu. Katılımcılar “Basın açıklaması yaparken, polis tarafından ses bombası atıldı. Biz hemen arkasından yürüyüşe geçtik. Etrafımız polis ablukasındaydı. Polis barikatına gelidiğimizde, tomanın altından bomba atıldı. Ardından da polis saldırdı. Sonrasında arkadaşlarımızdan yaralananlar oldu ve 5 arkadaşımız ellerinde otomatik silahlı, maskeli polis dışındaki birimler tarafından götürülerek, iki gün boyunca spor salonunda tutuldular.”
trbet
Haber, basında ise “Diyarbakır’da Sur’a yürümek isteyen ve aralarında HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın da bulunduğu grubun içerisinden yüzleri maskeli teröristler tarafından polise bomba atıldı.” şeklinde yer almıştı.

baris-icin-yuruyenler-adana-ya-geldi-8016577_x_o

BODRUM’DAN BEŞ KİŞİ GÖZ ALTINA ALINDI

Kendilerine ulaştığımız “barışa yürüyorum” gönüllülerinden aldığımız son bilgilere göre, Bodrum’dan giden beş gönüllü halen göz altında.  Avukatlar kendileri ile birebir görüşebiliyorlar ve durumları iyi. Bir kısmı arkadaşlarını beklerken, bir kısmı da dönüşe geçmiş durumdalar.  ” Siverek’te mola yerimizde barış yürüyüşçüleri olduğumuzu öğrendikleri andan itibaren tesistekilerin sıcak ilgisi ile karşılaştık. Ayrılırrken fotoğrafımızı  çekip yolunuz açık olsun diyerek arkamızdan su döktüler. Bizim için bittiğini sandığımız barış yürüyüşümüz bu yaşananlarla hala dayanışmayla devam ediyor.” diyen Bodrumlu gönüller, Diyarbakır’da avukatların gözaltındaki arkadaşlarının bir-iki günde çıkabileceklerini tahmin ettiklerini söyleyerek “Biz hala barışta ısrarcıyız! Ölüm değil yaşam! Savaş değil halay, müzik, barış, aşiti!” dediler.

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.