Anasayfa » Çevre » BİLANÇO: 250 HEKTAR MAKİLİK ALAN KÜL OLDU

BİLANÇO: 250 HEKTAR MAKİLİK ALAN KÜL OLDU

İslamhaneleri’nde başlayan yangın, ilk belirlemelere göre 250 hektarlık makilik alanı küle çevirdi. Yangın havadan ve karadan müdahale ile 24 saatte güçlükle söndürüldü. 

Muğla Valisi Amir çiçek, beraberindeki bir heyetle birlikte denizden yanan alanları inceleyip, yetkililerden bilgi aldı. Karabağ Mahallesi’ndeki makilik alanda dün (Cumartesi) saat 11.00 sıralarında yangın çıktı. Yangın kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Alevler Akyarlarlar Mahallesi’ne kadar ulaşarak Karaincir Sitesi’ni tehdit etti. Alevlere havadan bir yangın söndürme uçağı ve helikopteri, karadan ise itfaiye ekipleri ve orman işçileri ile müdahale edildi. Alevlerin siteye ulaşması engellendi. Havadan ve karadan müdahale ile kontrol altına alınmak üzere olan yangın rüzgarın şiddetini yeniden artırması ile hızla tepelik alanlardan Akyarlar Mahallesi sahiline doğru ilerledi. Alevler ilerlediği yönde siteleri tehdit etti. Site sakinleri evlerini boşalttı. Jandarma ekipleri de anonslarla sivil vatandaşların yangın bölgesinden uzaklaşması uyarısında bulundu. Ekiplere zor anlar yaşatan rüzgarında etkisi ile bir sitenin bahçesine giren alevler evlere birkaç metre kala söndürüldü. Bu arada inşaat ve bahçe malzemelerinin bulunduğu bir depo yandı. Turgutreis-Ortakent Mahallesi arasındaki yolun Akyarlar Mevkii’nde trafik kontrollü olarak sağlandı. Yangın bir süre sonrada rüzgarın yön değiştirmesi ile batı yönde TurgutreisMahallesi’ne doğru ilerledi. Geniş bir alanda etkili olan yangında gökyüzü dumanlar kaplandı. Alevler, bugün saat 01.00 sıralarında kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları günün ilk ışıklarına kadar devam etti. Yangın 24 saatte söndürülürken, ilk belirlemelere göre 250 hektarlık makilik alan zarar gördü.

VALİ ÇİÇEK YANAN ALANLARI DENİZDEN İNCELEDİ

Muğla Valisi Amir Çiçek, beraberindeki bir heyetle Bodrum ilçe merkezinden sahil güvenlik botuna binip, yanan alanları denizden inceledi. Akyarlar Mahallesi Balıkçı Barınağı’na yanaşan bottan inen Vali Çiçek, burada Muğla Orman Bölge müdürlüğü yetkililerinden bilgi aldı. Vali Çiçek, daha sonra tekrar bota binerek, bölgeden ayrıldı.

Öte yandan yangının çıkış nedenin halen araştırıldığı bildirildi.

Kaynak: DHA Yaşar Anter

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.