Anasayfa » Kültür - Sanat » BİNLERCE FOTOĞRAF ARASINDAN SEÇİLEN DENİZ FOTOĞRAFLARI BODRUM’DA

BİNLERCE FOTOĞRAF ARASINDAN SEÇİLEN DENİZ FOTOĞRAFLARI BODRUM’DA

Deniz Fotoğrafları Ve Resimleri Sergisi Bodrum Akyarlar’da 11 Temmuz 18:00’de Açılacak.

Bodrum Akyarlar Ak-der Sergi Salonu 11-26 Temmuz tarihleri arasında Metin Cansız’ı konuk ediyor. Sanatçı “Işıksu” ismini verdiği bu sergide Deniz Fotoğraflarını ve Yağlıboya Resimlerini sergileyecak. Sergide 30 fotoğraf ve yağlıboya eser yer alacak. Bodrum’da Akyarların merkezinde Akyarları Güzelleştirme ve Geliştirme Derneğinin binasındaki Ak-der Sergi Salonunda 11 Temmuz 18:00’de açılacak sergi 26 Temmuz’a kadar 14:00-20:00 saatleri arasında açık olacak.

Sanatçı yılların verdiği sanatsal birikimini bu sergisinde Anadolu’nun üç tarafını çevreleyen denizlerimize ayırdı. Sanatçı  ‘’IşıkSu’’ çalışmalarına 3 yıl önce bir proje olarak başladı.   Tabiat hayranı olan sanatçı uzun yıllar denizin yapısını, oluşumunu, dalgalarını, güneş’i, güneş ışıklarını, dik veya eğik hangi açıyla geleceğini, rüzgar’ı, rüzgarın gücünü ve dolayısıyla ışık ile suyun dalgalarla birleşim etkilerini inceledi. Bu etkilerin birleşimiyle meydana gelen hareketler, kırılmalar, yansımalar ve renklerin çok ilginç tabiat oluşumlara sebep olduğunu gördü. Bu ilginç tabiat oluşumlarına hislerini ve duygularını da katarak fotoğraf makinesinin objektifinden geçirdi. 15,000 civarında fotoğraf çekti. 8,000 civarındaki fotoğraflar sergilenebilecek durumdadır.

Metin Cansız 1949’da  Trabzonda doğdu. Yüksek tahsilini Almanyada tamamlayarak İnşaat Yüksek Mühendisi oldu. Yaşamının 10 yılını geçirdiği bu ülkede, bu ülkenin yetiştirmiş olduğu sanatçıların yapıt ve yaratıcılıklarını sürekli takip etti. Daha sonra Türkiyeye dönerek bir süre İnşaat sektöründe çalıştı. 1999’da Ankara’da Dali Sanat Galerisinde Gazi Üniversitesinden Ertuğrul Onat atölyesinde yağlıboya resim çalışmalarına, 2002’da İzmir Suluboya Ressamları Derneğinde  Asuman ve Atanur Doğan atölyesinde suluboya resim çalışmalarına, 2006’da İzmir Resim ve Heykel Müzesinde heykel çalışmalarına başladı.

Sanatçı 1972’dan beri fotoğraf çekmektedir. Çektiği fotoğraflardan ikisi 2005 ‘de Doğan Art Galeride  Milas Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen ‘”Milas’ta Yaşam” Fotoğraf Yarışmasında  Mansiyon aldı. 2008’de Burhaniye Ören Yağhane Kültür Merkezinde, 2009’da İzmir AKM’de ve İzmir Egepark AVM Merkezinde “Bodrum Deniz Fotoğrafları” sergileri açtı.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.