Anasayfa » Çevre » “BİZ SERMAYE DÜŞMANI DEĞİLİZ. ÇEVREYİ YOK SAYMADAN İNŞAAT YAPILAMAZ MI?”

“BİZ SERMAYE DÜŞMANI DEĞİLİZ. ÇEVREYİ YOK SAYMADAN İNŞAAT YAPILAMAZ MI?”

Gündoğan  Küçükbük Koyu’nda, Efe Bezci’ye ait Besa Firması tarafından yapılacağı iddia edilen inşaatın, saha düzeltme çalışmaları esnasında denize dökülen hafriyatlarla ilgili yöre halkının yaptığı yazılı başvurulardan birine  cevap Bodrum Belediyesi’nden  dün geldi.

Bodrum Belediyesi’nin 04.03. 2016 tarihli olağan meclis toplantısının bitiminde, Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği ve diğer sivil toplum kuruluşları adına söz alan Sema Höçek’e, Başkan Kocadon “kokteyl alanında görüşelim” şeklinde yanıt vererek toplantı bitiminde sorulara cevap verdi. Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği, Bodrum TEMA Gönüllüleri ve Kent Konseyi Gündoğan Mahalle Meclisi üyelerini ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından oluşan kalabalık bir grup, ellerindeki fotoğraflarla Başkan’a, firmanın hafriyatları denize döktüğünü ve dolgu alanı yaratarak, kıyı şeridini bozduğunu söylediler. Başkan, araziye  imar yolları açıldığını ifade ederek, arazinin imarlı olduğunu ve adamların inşaat yapacaklarını söyleyerek, söz konusu şikayetler ile ilgili yetkili birime de talimat vererek gerekli araştırmaların yapılmasını istedi.
AYNI GÜN DİLEKÇEYE CEVAP VERİLİYOR
Duyarlı vatandaşlar tarafından, 25 Şub 2016 günü saat 16:19’da  24125-24149 nolu ileti ile Bodrum Belediyesi Çözüm Merkezi’ne yapılan başvuruya
“Göndermiş olduğunuz ileti, Bodrum Belediyesi Çözüm Merkezi’ne ulaştı. Size en kaliteli hizmeti sağlamak, her türlü soru ve isteğinize cevap vermek için çalışıyoruz. Konu ile ilgili iletiniz, 24124-24149 numarası ile sistemimize kaydedilmiş olup ilgili birimlerimiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü-Çevre Koruma ve Kontrol ‘e yönlendirildi.” şeklinde cevap gelmiş, ancak dün yani 04.03.2016 ‘ya kadar yanıtlanmamıştı.
Yanıt, meclis toplantısının yapıldığı saatlerin ardından, başvuru sahiplerine şu şekilde ulaştı:

Gönderen: Bodrum Belediyesi Çözüm Merkezi <bilgi@bodrum.bel.tr>
Tarih: 4 Mart 2016 Cuma
Konu: 24149 ve 24125 nolu iletiniz
Alıcı: Bodrum Kaymakamlığı <bodrum@icisleri.gov.tr>, Peynirçiçeği Gönüllüler Dern <peynircicegiggd@gmail.com>

Merhaba Sayın: SEMA HÖCEK

25.02.2016 TARİH VE 24149 VE 24125 NOLU İLETİNİZE İSTİNADEN SÖZ KONUSU HAFRİYAT ALANI İLE İLGİLİ OLARAK TUTANAK TANZİM EDİLMİŞ VE FOTOGRAFLARI ÇEKİLMİŞ OLUP GEREKLİ YASAL İŞLEMLER BAŞLATILMIŞTIR.AYRICA ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNE BİLGİ VERİLMİŞTİR.
BİLGİLERİNİZE RİCA OLUNUR.
 

Saygılarımızla,

Bodrum Belediyesi
Çözüm Merkezi
İMARDAN HALA CEVAP YOK
Bu gelişme üzerine, grup adına  görüşlerine başvurduğumuz Sema Höçek şunları söyledi: “Dikkat edersiniz, sadece denize dökülen hafriyatlarla ilgili dilekçemize Bodrum Belediyesi Çevre Koruma biriminde yanıt geldi. Oysa ki, bir diğer dilekçemiz de İmar Müdürlüğü’nde idi. Başkan Kocadon’un sözlü ifade ettiği ‘imar yolu ruhsatı var” şeklindeki cevabını yazılı olarak alamadık. Kaldi ki, ruhsatının olması doğayı tahrip etmesini haklı mı kılacaktır. Biz sermaye düşmanı değiliz. Sermayenin doğayı tahrip etmeden birşeyler yapması  hiç mi mümkün olmayacak. Hani zeytin ağaçları, palamutlar nerede. Kayalara dinamitler atarak, burnun şeklini değiştirdiler. Denize dolgu ile, balıkların yuvalarını yok ediyorlar. Çevreyi yok saymadan inşaat yapılamaz mı”

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.