Anasayfa » Kültür - Sanat » BODRUM BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU “YEŞİL MARMARİS’TE “

BODRUM BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU “YEŞİL MARMARİS’TE “

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu; Bodrum’daki iki oyunu ve Muğla, Milas turnelerinin ardından bu kez de 23 Mayıs Çarşamba Akşamı Saat:21.00’de Marmaris Belediyesi’nin destekleri ile, Marmaris Armutalan Kültür Merkezi Tarık Akan Sahnesi’nde Marmarisli tiyatro severlerle buluşuyor.

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde ilk perdesini Herodot Kültür Merkezi’nde açmıştı. Bodrum’da iki kez kapalı gişe oynayan, Türk Tiyatrosu’nun duayeni Oktay Arayıcı’nın ölümsüz eseri Seferi Ramazan Bey’in Nafile Dünya’sı gittiği turnelerde de büyük beğeni karşılandı. Muğla ve Milas’ın ardından bu kez de,  23 Mayıs Çarşamba Akşamı Saat:21.00’de Marmaris Belediyesi’nin destekleri ile, Marmaris Armutalan Kültür Merkezi Tarık Akan Sahnesi’nde Marmarisli tiyatro severlerle buluşuyor.

TURNEDE ÖNCELİK MUĞLA’NIN İLÇELERİ

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Hüseyin Akşen, tiyatronun kuruluş sürecini ve amaçlarını şu sözlerle özetliyor:   “Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi ile başlayan yolculuk, Bodrumlu gençler eklenerek devam etti. Öyle ya, eğer Bodrum’da tiyatro yapılacaksa sadece İstanbul’dan gelen profesyonel sanatçılar değil, Bodrumlu gençler de olmalıydı bu işte. Ben de öyle yaptım, onlarla yola çıktım. Çok zorluklar, çok sıkıntılar çektik. Kent Konseyi adına gönüllü tiyatro yaptık, kendi imkanlarımızla dekorlar kurduk, kostümler diktik.  Dedik ya, aslolan ‘AMAÇ’. Fakat mücadelenin en önemli kısmı tüm bu yapılanları kurumsallaştırmak ve insanlara ulaştırmaktı.”

B.B.Ş.Tiyatrosu Müdürü Rezzan Şebin ise “Öncelikle Muğlamız’ın ilçelerinde turneye çıkalım dedik. Sırası ile Muğla, Menteşe, Marmaris ve Datça olmak üzere program yaptık.  Ancak, bu arada 28 Mayıs’ta Diyarbakır’da yapılacak olan Diyarbakır 1. Belediye Şehir Tiyatroları Festivali’ne davet edildik. Tabii çok mutlu olduk. Diyarbakır’a gitmeden önce Muğla’nın incisi Yeşil Marmaris’te oynamak, sanatçılarımızı biraz da olsa dinlendirecektir umudundayım ” diyerek sözlerine şöyle devam etti. “ Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nin tiyatro salonu  son derece güzel olmuş. Sanatçılarımız salonu, kulisleri, teknik donanımları çok beğendiler. Ancak, ne yazık ki oyunumuzun duyurusu yeterince yapılamadı sanırım. Örneğin hiç kimse, hiç bir yerde billboardlarımızı görmemiş. Afişlerimiz yoktu. Buna rağmen Akyaka’dan, çevre ilçelerden ve Muğla Merkez’den gelen sanatseverlerin yoğun ilgisi ve beğenisi bizleri mutlu etti. 18 Mayıs’ta Milas Belediyesi’nin daveti ile Nebi Uslu Tiyatro Şenliği’nin son gününde oynadık. Salon belki bir tiyatro salonu ve sahnesi değildi ama gerek oyunların tanıtımı, gerek belediye personelinin destek ve misafirperverlikleri, gerekse Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın sanatçılarımıza ve sanata karşı duyarlılığı bizleri çok sevindirdi. Ve en önemlisi de tabii ki, izleyiciler idi. Salonda oturacak yer kalmamıştı ve büyük bir coşkuyla, alkışları ile hepsi gerçek tiyatrosever olduklarını ifade ettiler. Bir kez daha Milas’a teşekkürler” dedi.

Oktay Arayıcı’nın Seferi Ramazan Bey’in Nafile Dünyası adlı eserini sahneye koyan Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Akşen’in sahneye koyduğu oyunda; Tarık Papuççuoğlu, Erdal Cindoruk, Mihriban Er, Gülbin Yeşil, Oğulcan Çelik, Ziba Türk, Yerkan Kahraman, Cansın Yunt, Sertaç Aydın ve Hüseyin Akşen rol alıyor.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.