Anasayfa » Kültür - Sanat » BODRUM CUP 2009 NOSTALJİSİ….Ali Dizdar Yazdı

BODRUM CUP 2009 NOSTALJİSİ….Ali Dizdar Yazdı

Daha nice Bodrum Cup’lara dileklerimle saygılar sunarım. Ali Dizdar 20 Ekim 2020

BODRUM CUP 2009 NOSTALJİSİ

Bu yıl üzülerek iptal etmek zorunda kalınan Bodrum Cup şöleninin 32nci yaş günü.

Bu görsel ve sosyalleşme şöleninin 2009 yılında yaşananlarını anlatarak ve çektiğim binlerce fotoğraf içinden seçtiklerden hazırladığım bir sunumla karınca kararınca anmak istedim.

20 – 24 EKİM 2009 BODRUM CUP YARIŞLARI

20 Ekim Salı günü İskele Meydanı’ndaki şenliklerin ardından Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi’nde düzenlenen bir törenle başladı.  Yarışçılara verilen brifingin ardından ekipler ve misafirler kokteylde buluştu.

Fotoğraf sanatçısı Gülümser İŞÇELEBİ’nin oğlu, doğduğu yıldan bu yana Bodrum Kupası’nı hiç kaçırmamış olan Bulut BOZDAĞ’ın, “10 aylık’tan 10 yaşına Bulut BOZDAĞ’ın objektifinden” isimli Bodrum Kupası fotoğraflarından oluşan sergisi gezildiği gibi, Bodrum Cup’ın gedikli Fotoğraf sanatçıları Gülümser İŞÇELEBİ ve Ali ÖZ’ün geçmiş Bodrum Kupası çekimlerinden oluşan sunumları beğeniyle izlendi.

Yarışların başlamasını temsil eden geleneksel kampanayı, yarışa katılmak için Bodrum’da bulunan Ali ŞEN, ünlü Türk denizcisi Sadun BORO ve Bursaspor Başkanı İbrahim YAZICI, Belediye Başkanı Mehmet KOCADON ile birlikte çalarak startı verdiler. Bodrum Cup’ın bu açılış gecesinde Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK ) tarafından düzenlenen Race Week’in etap ödül töreni de gerçekleşti. Gece, İzmir Opera ve Balesi sanatçılarından oluşan Grup VIP ile devam ederken, katılımcılar şarkılara koro halinde eşlik ederek eğlendiler.

Bu yıl 13 yabancı bayraklı 66 tekne yarışıyor ve organizasyon tekneleri ve  birlikte 100’e yakın yat katılıyor.

21 EKİM BODRUM – GÜNDOĞAN ETABI

Denizciler Çarşamba sabahı kupanın ilk etabı için sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlıklarını tamamlayıp demir aldı. Akyarlar Kargı Adası önünden verilen startın ardından rota Gündoğan’a çevrildi. Poyraz tam da yarışçıların istediği gibi güçlüydü.

Öndecen 4 ila 6 knot şiddetinde tahmin edilen rüzgar gün içinde sürpriz şekilde 15 knot’a kadar çıkarak heyecanlı bir yarışa ve hızlı bir finiş alınmasına yardımcı oldu. Bodrum’dan Gündoğan’a kadar kıyasıya mücadele eden yelkencilere, hakemler, sağlık ekipleri ve teknik destek ekipleri eşlik etti. Şiddetli rüzgarda 39 tekne finiş alabildi.

Bu ilk etabın galibi henüz bu yıl denize indirilen 37 metrelik “DAİMA” oldu. O’nu Bodrum Kupası’nın en büyük kazanımlarından biri olan, birçok genç denizcinin yetiştiği Okul Gemisi “STS BODRUM” izledi.

Gündoğan’a demirleyen yatların sakinleri, yarışçılar müzik ve danslarla yarışın ilk etabının yorgunluğunu atarken bir yandan da günün değerlendirmesini yaptılar.

22 EKİM GÜNDOĞAN – DİDİM ETABI

22 Ekim Perşembe 2. Yarış etabında Gündoğan Koyu’nun sakin sularından açılıp Didim Rotası’na yönelen yatları yine güçlü bir rüzgâr bekliyordu. Bol rüzgârla yelkenleri dolan yatların mücadelesinde, denizcilerle doğanın birlikte oluşturduğu görüntüler muhteşemdi. Mücadele zorluydu, ilk bitişi yine “DAİMA” ekibi yaptı, üstelik 13 milin üzerine çıkıp Bodrum Kupasının hız Rekoru’nu da kırmış oldular.

Didim D-Marin de konuşlanan yarışçılara iyi bir karşılama ve ağırlama sunuldu. Bodrum Kupası’nın Geleneksel Kostüm Yarışmasında DJ Selim YEĞİN’in seçtiği müzikler ve sunumu eşliğinde sahneye gelen yarışmacılar profesyonel bir gösterinin parçası olmuşlardı. Jürinin zorlandığı değerlendirmede “KUĞU” teknesinin Ege Korsanları kostümlü ekibi en fantastik kostümlü ekip seçildi. Gecenin bir başka güzel sürprizi de Dolapdere Big Gang Konseri idi. Katılımcılar bu konserde günün bütün yorgunluğuna inat dans edip coştu.

23 EKİM DİDİM – GÜMÜŞLÜK ETABI

23 Ekim Cuma günü Didim D-Marin’den çıkış yapan yatları sürpriz bir gün bekliyordu. Ege bu sabah dingin, rüzgârsız ve güneşli yüzüyle selamlıyordu yarışmacıları.

Her dakikasının tadını çıkarmasını bilen katılımcılar suya atlayarak bu güzel günün tadını çıkarmayı bildiler ardından gelmeyen rüzgâr nedeniyle etap iptal edilince motorları çalıştırıp soluğu Gümüşlük’te aldılar.

Gümüşlük Koyu bir kez daha Gusta Restaurant’ta akşam kokteyli ve sonrasında Grup VIP ile coşuyor, iskelede ve koyda demirleyen teknelerdeki denizciler bütün şarkılara katılıyor, dans ediyordu.

24 EKİM GÜMÜŞLÜK – BODRUM ETABI

24 Ekim Cuma son etap, Gümüşlük Koyu’nun sükûnetinden çıkan tekneler açıkta rüzgârı bu kez yakalamış Bodruma doğru yelken açmışlardı. Sancakta Kos Adası, iskelede Bodrum Yarımadası ve bütün yatlar yelkenleriyle bir kez daha Ege’yi selamlıyor ve yine bir kez daha görsel şölenini sergiliyorlardı.

  1. Bodrum Kupası’nın son gününde heyecan ve çekişme doruğa ulaştı. Yarışın son etabında 2. gelen ancak diğer iki gün tüm birincilikleri toplamış olan Arkın Pruva Yatçılık’a ait “DAİMA” yatı 21. Bodrum Kupası’nı almaya hak kazandı. “STS BODRUM” ikinci ve “JASMİN 1” de üçüncü oldu.

Ödül töreni Halikarnas Disco’da düzenlendi, Rok Band grubunun sahne aldığı törende, Bodrum Dans Kulübü sirtaki ekibi muhteşem bir gösteri yaptı. Kategorilerinde dereceye girenler emeği geçenlere ödülleri verilirken denizciler de kendilerini eğlencenin akışına bırakıyordu.

Toplu sonuçlar izlemek için  link  http://arsiv.bodrumcup.com/2009-toplam-sonuclar/

Daha nice Bodrum Cup’lara dileklerimle saygılar sunarım. Ali Dizdar 20 Ekim 2020

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

windows 8.1 pro satın al

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.