Anasayfa » Kültür - Sanat » BODRUM KALESİ’NDE NELER OLUYOR???

BODRUM KALESİ’NDE NELER OLUYOR???

Bodrum Kalesi’nin ve Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin restore edilen tüm binaları için yıkım kararı çıktığı iddiaları, Bodrum severleri, arkeologları isyan ettirdi. 

Uzunca bir dönemdir gündemde olan Bodrum Kalesi restorasyon çalışmalarının, artık hayata geçeceği iddiaları Bodrum’a “Flaş Haber” olarak düştü. Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi, UNESCO’nun “Korunması Gerekli Kültür Varlıkları” aday listesinde yer almış ve  1995 yılında “Avrupa’da Yılın Müzesi” yarışmasında Özel Ödül almıştı. 

İddia edilen ilgili karar şöyle:

Kültür Bakanlığınca hazırlanan Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarınca onaylanan restorasyon projelerine uygun olarak restore edilen bütün binalar yıkılıyor. Yıkılacaklar arasında kuzey hendeği gösteri alanı, kafeterya, satış dükkanı, İç kalede Cam Batığı Salonu, Laboratuvar, Müdür Odası, Sikke ve Mücevher deposu, yönetime ait yapılar, ihtisas elemanlarının odaları, Amphora sergilemesi, Bronz Çağı Batıkları salonu, Karyalı Prenses salonu, Komutan Kulesi gibi mekanlar bulunmaktadır. 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.