Anasayfa » Güncel » BODRUM ŞOFÖR ESNAFI, MUĞLA BÜYÜKŞEHİR’E AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI

BODRUM ŞOFÖR ESNAFI, MUĞLA BÜYÜKŞEHİR’E AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile Bodrum Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf Odası arasındaki soruna, mahkeme oda leyhinde karar verdi. 

Bodrum Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Kablı “İlgili Bürokratlarının ‘bu dönüşüme girin, girmezseniz belediye otobüslerini gönderirim ve bitiririm sizi’ dediği bir uygulama yapmasının önüne geçilmiştir. Bu karardan sonra Ulaşım Dairesi Başkanlığı dayanaksız, bilimsel rapor ve plan olmadan Belediye Otobüsünü sefere koyamayacaktır” dedi.

Kablı yayınladığı yazılı basın açıklamasında;

“Kurulduğu 2014 yılından buyana üyelerimiz şoför esnafına karşı haksız ve hukuksuzca işlemler yapan Muğla Büyükşehir Belediyesine karşı Odamız adına Avukatımız Emre AYKIN tarafından açılan aşağıda Esas sayıları verilen davalarda, Muğla Büyükşehir Belediyesinin hiçbir gerekçeye dayanmayan, adına “dönüşüm” dediği ve şoför esnafını özel toplu taşıma aracı statüne geçmeye zorlayıp, cezalandırırcasına Belediye otobüslerini ve sefer sayılarının arttırmasınamahkemece DUR denmiştir.

Muğla 1 İdare Mahkemesinin 2016/363 E ve 2017/1347 K sayılı, 2016/365 E ve 2017/1348 K sayılı ve 2016/366 E ve 2017/1349 K sayılı13.07.2017 tarihinde çıkan üç kararda; Yalıkavak-Gümüşkaya-Gümüşlük/Dereköy-GümbetRing-Bitez Yalı-Adliye-Konacık/Adayer-Göltürkbükü-Akyarlar-Gündoğan-OrtakentYahşi-Güzel Sanatlar Fakültesi olmak üzere toplam 9 hatta ait sefer sayılarının arttırılması ve ücretlerin belirlenmesi,Torba – Bodrum Hattına konulmuş olan halk otobüsüve Ortakentten başlayıp Yalıkavak-Gündoğan-Göltürkbükü-Torbada bitecek şekilde hazırlanan belediye halk otobüsü seferleri için alınan UKOME kararları da, mevcut Ulaşım Ana Planının yapılmasında etken olan trafik yoğunluğu ve güvenliği bakımından olumsuz bir etkisinin olup olmadığı ve şehircilik ilkelerine uygun olup olmadığı, ilave yapılan bölgede fazladan toplu taşıma hizmeti ihtiyaç olup olmadığı, belediye araçlarına ait mevcut sefer saatleri ile minibüs hatlarının yeterli olup olmadığı, güzergâhta günlük yolcu sayısı, mevcut araçların doluluk oranı ile kalkış-varış saatleri vs. bu güzergâhta faaliyet gösteren özel ticari araçların bu işlemden nasıl etkileneceği yönünde sayısal verilere bilimsel objektif ve somut inceleme ve araştırmalara yer verilmediği görüldüğünden adı geçen teknik rapor doğrultusunda yapılan değerlendirme sonucunda ulaşım ana planı yapılmadan hazırlanmış olmaları sebebiyle mevcut üç UKOME kararı mahkemece iptal edilmiştir. Ayrıca bu konularla ilgili yeni bir UKOME kararı alarak mevcut kararları revize edemeyeceklerdir.
Bugüne kadar mahkeme aşamasına gelmemek adına, esnafımızın sıkıntısını anlatmak ve bir uzlaşma zemini yaratmak için Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman GÜRÜN’den yazılı, sözlü ve telefonla defalarca randevu talep etmemize rağmen randevu verilmemiştir. Bodrum CHP İlçe Başkanı Sayın Recai SEYMEN’e konularla ilgili Kooperatif başkanlarıyla toplanıp birçok kez çözüm aramak için gitmiş olmamıza rağmen, Muğla Büyükşehir Belediyesiyle aramızdaki sorunlara köprü olmak yerine, şoför esnafına bir avuç şoför esnafısınız beyhude çabalar bunlar deyip, konuyu küçümsemişlerdir.

İlgili mahkeme kararında ayrıntısıyla görüleceği üzere hiçbir bilimsel veriye dayanmayan ,,planlama ve şehircilik ilkelerine uygun olup olmadığı, yol güvenliği, yolcu sayısı ve ihtiyacı,mevcuttaki özel toplu taşıma araçlarının yeterli olup olmadığı, sefere koyulan belediye otobüslerinin trafik güvenliğine aykırılık oluşturup oluşturmadığı belli

olmayacak şekilde Belediye Otobüslerini sefere koymasının hukuka aykırı olduğu sonucuna vararak, sefere konan belediye otobüslerinin seferden çıkarılması sonucunu doğuracak şekilde İPTAL kararı vermiştir.

Bu karar ile şoförlerin üzerinde bir baskı kurma aracı olan ve bugüne kadar gerek Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün’ün, gerekse ilgili Bürokratlarının “bu dönüşüme girin girmezseniz belediye otobüslerini gönderirim ve bitiririm sizi” dediği bir uygulama yapmasının önüne geçilmiştir. Bu karardan sonra Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı dayanaksız, bilimsel rapor ve plan olmadan Belediye Otobüsünü sefere koyamayacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Muğla ili Büyükşehir olduktan sonra kurulan Muğla Büyükşehir Belediyesi, gerek ulaşım, gerekse diğer tüm belediyecilik uygulamalarında kanun ve mevzuata aykırı, kamu vicdanını yaralayıcı, toplumun tüm kesimlerinde rahatsızlıklar yaratacak şekilde vicdansızca ve mantıksızca uygulamalar yapmaktan çekinmemiştir. Şoför esnafının ekmek parasını elinden almaktan çekinmeyecek kadar vicdansızca kararlar alarak, üyelerimizin hayatını çekilmez hale getirme pahasına işlemler yapmıştır.

İş bu basın açıklamamıza konu mahkeme kararı Muğla Büyükşehir Belediyesinin bu kararlarının sadece birkaçını bertaraf etmektedir. Ancak yaşadığımız ilde sürekli mahkeme kararları ile müdahale edilmeksizin layıkıyla yöneticilik yapan, layıkıyla ve hakkaniyetle kararlar alacak bir belediye yönetimi olmasını ummaya devam ettiğimizi belirtiyor, iş bu basın açıklamamıza konu mahkeme kararlarının uygulanması hususunda konunun takipçisi olacağımızı belirterek, üyelerimize ve yaşadığımız şehre hayırlı olmasını temenni ediyoruz”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.