Anasayfa » Kültür - Sanat » BODRUM, TATVAN, JAPONYA, AMERİKA

BODRUM, TATVAN, JAPONYA, AMERİKA

Denizciliğe ve Ertuğrul Projesi’ne verdiği büyük katkıları ile ön plana çıkan BOSAV (Bodrum Karya Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (BOSAV)’da yönetim kurulu değişikliği yapıldı. Başkan Tufan Turanlı görevini Turizmci Tuncay Karakaya’ya bıraktı. Yönetim Kurulu değişikliğinin yanı sıra, alınan önemli bir karar daha vardı. Tatvanlı öğretmen Miraç Kulu, biriktirdiği üç yıllık parası ile 600 öğrencisini Ertuğrul Filmi’ne götürmüştü. Yönetim kurulu, Miraç Kulu’yu 2017 kazı çalışmaları sırasında Şubat ayında Japonya’nın Kuşimoto kentine davetli olarak götürme kararı aldı…

BODRUM / DHA: BOSAV YENI BASKANI TUNCAY KARAKAYA VE YONETIM KURULU UYELERI. (FOTOGRAF: DHA - YASAR ANTER / BODRUM)

BODRUM / DHA: BOSAV YENI BASKANI TUNCAY KARAKAYA VE YONETIM KURULU UYELERI.
(FOTOGRAF: DHA – YASAR ANTER / BODRUM)

Bodrum’da STS okul gemisi ile denizcilere ve Ertuğrul projesi ile Türk tarihine verdiği destek ile ön plana çıkan BOSAV’da yapılan olağan genel kurulda,  BOSAV’ın ve Ertuğrul Projesi’nin  başkanı Kaptan Tufan Turanlı görevini, turizmci Tuncay Karakaya’ya devretti. Karakaya’nın yeni yönetim kurulu listesinde Güler Sümer başkan yardımcısı, Nesrin Ergün sayman, Ahmet Biçer, Sinan Özer, Yaşar Kefeli, Erman Aras, Tufan Turanlı ve Tuba Ekmekçi yönetim kurulu üyeleri olarak yer aldı.

 

BODRUM / DHA: BOSAV YENI BASKANI TUNCAY KARAKAYA (SOLDA) VE TUFAN TURANLI BIRLIKTE. (FOTOGRAF: DHA - YASAR ANTER / BODRUM)

BODRUM / DHA: BOSAV YENI BASKANI TUNCAY KARAKAYA (SOLDA) VE TUFAN TURANLI BIRLIKTE.
(FOTOGRAF: DHA – YASAR ANTER / BODRUM)

TATVAN’IN YONCABAŞI KÖYÜ’NDEN ERTUĞRUL’A

Karakaya ilk müjdeyi Tatvan ilçesine bağlı Yoncabaşı köyünde sosyal bilgiler öğretmenliği yapan ve 3 yıldır biriktirdiği para ile, 16 okuldan 600 öğrenciyi hayatlarında ilk kez sinemaya götürerek Ertuğrul filmini izleten Miraç Kulu öğretmenine verdi. Karakaya 2017 yılının şubat ayında devam edecek Ertuğrul kazısı projesi için Japonya’nın Kuşimoto kentine yönetim kurulu üyeleri ile birlikte öğretmen Kulu’nun konuk olarak davet edilme kararı alındığını belirterek “Yaklaşık 7 yıldır destek verdiğimiz Ertuğrul projesi ile 112 yıllık tarihe ışık tuttuk. Proje sayesinde dünyanın öbür ucuna dostluk ve barış götüren askerlerimizin yaşadığı facia bilindi, filmi yapıldı, Kulu öğretmen de büyük bir fedakarlık yaparak biriktirdiği para ile Ertuğrul filmine öğrencilerini götürdü, öğrencilerine tarihimizi kültürümüzü aşıladı. Biz de onu tüm masrafları bize ait olmak üzere önümüzdeki yıl Japonya’ya götürerek Ertuğrul projesini izlemesini, projeyi yerinde görmesini sağlayacağız” dedi.

ERTUĞRUL’UN ESERLERİ ABD’DE SERGİLENECEK

Karakaya bu yıl içerisinde Ertuğrul Projesi’nde gün ışığına çıkarılan eserlerin   Türkiye’nin Washington büyükelçisi Samim Serdar Kılıç’ın desteği ile ABD’de çeşitli merkezlerde sergileneceğini belirterek “Vakıf olarak hem Bodrum’un tarihi ve kültürüne ışık tutmaya bu değerlerimizin korunması için her türlü bilimsel ve akademik çalışmalara destek vermeyi sürdüreceğiz. Bu nedenle   mayıs ayında İzmir Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin desteği ile Bodrum Sempozyumu düzenleyerek bu değerlerin tanıtılması ve korunmasına yönelik çalışmaları hızlandıracağız” dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.