Anasayfa » Çevre » BODRUM TOHUM DERNEĞİ DOĞAL ÜRETİCİ PAZARINA SAHİP ÇIK!

BODRUM TOHUM DERNEĞİ DOĞAL ÜRETİCİ PAZARINA SAHİP ÇIK!

Bodrum Tohum Derneği her çarşamba yer aldığı doğal üretici pazar yerinde, bu kez  aşure ikram etti.

Bu çarşamba, Bodrum Otogar karşısı Limonlu Bahçe Otopark yanındaki avluda her çarşamba kurulan Bodrum Tohum Derneği Doğal Üretici Pazarı’nda, kendi deyimleri ile “doğal bakliyatlar ve sevgilerini” kattıkları aşure ikramı vardı. “Önce ekmekler kirlendi,sonra zamlandı.Ama bizim buğdayımız son analiz raporunda yine temiz çıktı” diyen dernek yetkilileri, pazar alanında üeticilerle birlikte yaptıkları aşureleri sıcak sıcak ziyaretçilere ikram ettiler.

BODRUM TOHUM DERNEĞİ DOĞAL ÜRETİCİ PAZARINA SAHİP ÇIK!

Mevsimine göre, doğal olarak yetiştirilen domates,biber,ıspanak,lahana,havuç,börülce,nohut,bakla,brokoli,soğan,sarmısak,turp,maydanoz,kabak, karnabahar, brokolinin yer aldığı pazarda, şimdi de saf zeytinyağlı sabun, doğal kozmetik ürünleri, solucan gübresi  yer alıyor.

Dernek “Bol makineli, az insanlı, dönümlerce arazi üzerinde tek tip ürünlü, her türlü kimyasal girdinin mubah olduğu konvansiyonel tarıma dayalı, ama hepsinden önemlisi “maksimum verim” odaklı üretim anlayışı sayesinde artık herkesin gıda üretmesine gerek kalmadı. Armut pişiyor, ağzımıza düşüyor. Düşüyor düşmesine de o armut artık zehir dolu, o armutu üreten para kazanamadığı için ağlıyor, o armutun yetiştiği topraklar adeta katledilmiş durumda. Ya bunları görmezden gelip yutuvereceğiz ya da başka bir armutun peşine düşeceğiz.” Neyse ki, “başka bir armut mümkün”(Buğday derneği-alıntı)ve tabiki “Ne yediğinizi bilin” diyenlerin çözümleri var: Çarşamba günü her zamanki yerinde Bodrum Tohum Derneği Üretici Pazarı’nı ziyaret edin” diyerek, Bitez’deki yeni çalışmalarını da açıklıyor:

“Bodrum Belediyesi’nin bize tahsis ettiği yeri yaşam ve eğitim merkezine döndürüyoruz. Büyüklere ve çocuklarımıza atölyeler, seralar yapıyoruz. Daha çok işimiz var. Herkese kapımız açık. Katkılarınızı bekliyoruz. ”

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.