Anasayfa » Kültür - Sanat » BODRUM TURİZMİ’NE KÜLTÜR GÜNLERİ İLE GELDİLER

BODRUM TURİZMİ’NE KÜLTÜR GÜNLERİ İLE GELDİLER

Bodrum’la  Rusya arasında turizmi güçlendirmenin önemli adımlarından biri olan “Rusya Kültür Günleri” nin açılış kokteyline, Rusya Federayonu Büyükelçilik düzeyinde katıldı.

Bodrum Tanıtma Vakfı’nın,  Rusya’da fuar günleri dışında açtığı ve 365 gün açık kalacak Bodrum Turizm Ofisi’nin açılışnın ardından, bu kez de Bodrum’da üç gün sürecek “Rusya Kültür Günleri” düzenlendi.

Muğla Valiliği ve Bodrum Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenen şenliği, Bodrum Tanıtma Vakfı’nın Moskova Temsilciliği Bodrum Turizm Ofisi, “Vaş Bodrum” (www.bodrum.com.ru) Rusça Bilgilendirme Portalı ve Kaplan Consulting organize ediyor. Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Deniz Ticaret Odası, Bodrum Sağlık Vakfı, Bodrum Otelciler Derneği ve Bodrum Denizciler Derneği’nin desteklediği etkinlik, Bodrum’u Rusya’da ve Rusça Konuşulan Ülkelerde Tanıtma Projesi kapsamında gerçekleşiyor.

rusya.jpg1.jpg2Rusya Federasyonu’ndan büyükelçilik müsteşarı, Rusya’da yayınlanan üç derginin temsilcileri ve resim-fotoğraf sanatçılarının ve Bodrum’da yaşayan Rusların katılımı ile yapılan açılışta,  Ankara Rusya Büyükelçisi’nin özel selamlarını getiren müsteşar ve www.bodrum.com.ru’nun sahibi Sergey Klyuev, İş Geliştirme Müdürü Igor Pasinchuk etkinliğin düzenlemesinde katkıları bulunanlara teşekkür ederek, özetle şunları söylediler:

“Türkiye’ye yılda 4 milyon Rus vatandaşımız turist olarak geliyor. Ancak bunun çok az bir kısmı Bodrum’a geliyor. Oysa ki dünya turizminde önemli bir yeri olan Bodrum destinasyonu, bu paydan hak ettiğini alamıyor. Bizler de özellikle Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un destekleri ile, valilik, kaymakamlık, turizm müdürlüğü, Bodrum Otelciler Derneği’nin özel çabaları, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Deniz Ticaret Odası, Bodrum Sağlık Vakfı ve Bodrum Denizciler Derneği’nin katkıları ile Bodrum’u Rus dünyasına tanıtmak için kapsamlı etkinliklere imza atan Vaş Bodrum olarak, Bodrum’da da Rus kültürünü tanıtmak, böylelikle kültürler arası değişimin ve etkileşimin daha iyi sağlanması amacı ile, Bodrum’da Rus kültürünü tanıtmayı hedefledik. Bugün bu şahane mekanda biraraya gelerek, hem tanışma fırsatı bulduk, hem de kültürarası alışverişte ilk adımı attık. Bu etkinliği de geleneksel hale getirmeyi hedefliyoruz.”

resim

 

ŞENLİK PROGRAMI

“Helon” Yelkenli Sanat Galerisinde El Sanatları Sergisi:

Yer: Bodrum İskelesi

Sergide Rus Modern Sanat sanatçısı Y. Solodkiy’in eserleri sergilenecektir.

Sergi, 24 – 28 Ekim 2015 tarihleri arasında ziyarete açıktır.

“Helon” Yelkenli Teknesi ve seyyar galerisi de Y. Solodkiy’in eserlerindendir..

Geleneksel Rus Kermesi:

25 Ekim 2015 saat 14:00 – 16:00 da gerçekleşecektir.

Geleneksel Rus Kermesi’nde yapılacak olan satışların geliri Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacaktır.

Kermes, ziyaretçiler için Rus geleneksel yemeklerini tatmak ve tariflerini öğrenmek için bir fırsattır.

Kermeste Moskovalı el sanatçısı Tatyana Opuşkina’dan el işleri ve sanat eserleri sergilenecek ve ayrıca satış da yapılacaktır.

Yazar Alena Logvinenko’nun ilk kitabı olan “Sarışın Kadınlar için Türkçe” nin sunumu yapılacaktır.

Yer: Bodrum İskele Meydanı

RUS FİLMİ AKŞAMI

Yer: OASİS AVM CİNEMARİNE

26 Ekim 2015, saat: 17:00

Rusya Federasyonu Büyükelçiliği’nin desteği ile yapılacak olan film gösteriminde, Rus yazar A.N. Ostrovskiy’nin motifleri ile Rus sinemacılığının klasiği olan “Zalim Romans” filmi gösterilecektir.

Etkinlikler ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir ve tüm Bodrum halkı etkinliklere davetlidir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.