Anasayfa » Çevre » BODRUM’DA İPTAL EDİLEN MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR BELLİ OLDU

BODRUM’DA İPTAL EDİLEN MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR BELLİ OLDU

Bodrum’da mavi bayrakları iptal edilen plajlar açıklandı.

Turgutreis Sensimar Bodrum Resort, Ortakent Yahşi Fink Beach,  Gündoğan The Blue Bosphorus Hotel,  Merkez Kumbahçe Halk Plajı olmak üzere toplam dört plajın mavi bayrağının iptal edildiği “www.mavibayrak.org.tr” adlı sitede ilan yayınlandı.

Ege’de, TÜRÇEV tarafından hem çevre hem de deniz suyu temizliği dikkate alınarak verilen 19 mavi bayrak iptal edildi. İptal sebebinin başta kirlilik olmak üzere bazı kriterlerin yerine getirilmediğinden kaynaklandığı ileri sürüldü. Mavi bayrağın en çok iptal edildiği il Muğla oldu.

 

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Ege’de 19 plaj ve marinanın mavi bayrağını iptal etti. İptal sebebinin suyun kirliliği ve diğer eksiklerden kaynaklandığı öğrenildi. Mavi bayraklı plaj ve marinalarda inceleme yapan ve numune su alan yetkililerin değerlendirmesinin ardından Bodrum’da 4, Marmaris’te 4, Didim’de 3, İzmir’de 2 ve Balıkesir’de 2 mavi bayrak iptal edildi. TÜRÇEV, Antalya’da da 28 plajın mavi bayrağını iptal etti.

“UYARDIK”

Marmaris ve çevresinde 2012’den bu yana Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ile birlikte bilimsel araştırmalar yapan Marmaris Çevrecileri Derneği’nin (MÇD) Başkanı Ahmet Kutengin ise “Biz çevre olumsuzluklarını bilimsel raporlarla ortaya koydukça ve tehlikeyi göz önüne serdikçe birileri rahatsız oldu, bizi turizm haini ilan etti. Sonuçta geldiğimiz nokta, mavi bayrak iptalleri.
Eğer uyarılarımız dikkate alınıp gereken yapılsaydı, şimdi bunlar olmazdı. Mavi bayrakların kirlilikten dolayı iptalini bilim adamlarını ciddiye almayanlara ithaf ediyoruz” diye konuştu.
Yetkililer, mavi bayrak kriterlerinin AB’ye bağlı Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education, FEE) tarafından belirlendiğini, uygulamanın ise TÜRÇEV tarafından yürütüldüğünü belirtti.

TÜRKİYE DÜNYADA İKİNCİ

Mavi bayrak, Avrupa Birliği’nin bir kuruluşu olan ve 44 ülkede faaliyet gösteren Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın ülkelerdeki ortakları tarafından veriliyor. 2015 sonu itibariyle en çok mavi bayrağa sahip ülke İspanya. 578 mavi bayrağa sahip İspanya’yı 436 ile Türkiye, 395 ile Yunanistan, 379 ile Fransa, 299 ile Portekiz, 283 ile İtalya, 250 ile de Danimarka izliyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.