Anasayfa » Çevre » BODRUM’DA PLAJLARIN DOĞALLIĞINI BOZAN HER TÜRLÜ MADDEYE İZNİ HANGİ KURUM VERDİ!!!

BODRUM’DA PLAJLARIN DOĞALLIĞINI BOZAN HER TÜRLÜ MADDEYE İZNİ HANGİ KURUM VERDİ!!!

Bodrum Kent Konseyi’nin yaptığı basın açıklamasında, bazı otel ve plajların “kıyıya kum serimi için” Muğla Valiliği İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü’nden izin istediği ve bir sakınca bulunmadığına dair yanıt alındığı belgeleri ile sunuldu. 

Bodrum Kent Konseyi’nin “sürdürülebilir yaşamı ve elbette turizmi de yok ediyorsunuz” başlığı altında yaptığı açıklamanın bir bölümde “”Muğla Valiliği İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü’nün tarihi görülmeyen 13199266-145-464888 sayılı  yazısı ile Aksoy Girişimcilik Enerji ve Turizm AŞ’ne verilen cevapta; 12.02.2021 tarihli dilekçe ile deniz içi temizliği ve sonrasında kıyıya kum serilmesi konusunda izin istendiği ve İl Müdürlüğünce bir sakınca bulunmadığı belirtilmiştir. Ve firma tarafından bu belgeye dayanarak deniz içinde iş makinası ve kepçe ile çalışma yapılmıştır.” deniliyor.

Diğer belge Muğla Valiliği İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü’nün 18.03.2021 tarihli E-13199266-140.99-878939 sayılı yazısıdır. İnci Turizm Otelcilik.ve Tic. A.Ş’ ne verilen cevapta; 16.03.2021 tarihli dilekçe ile kıyıya kum serimi için kurum görüşü istendiği belirtilerek “İl müdürlüğümüz teknik personellerince mahallinde yapılan denetim sonucu hazırlanan ve ekte sunulan “teknik rapor” da belirtilen hususlar göz önüne alınarak uygundur “ denmiştir.

Bu konuyla ilgili bölümü Bodrum  Konsey Yürütme Kurulu üyesi Sema Höcek şöyle açıkladı:

Türk Ceza Kanunu 181 – 184. Maddelerinde “Çevreye Karşı Suçlar” başlığı altında düzenleme yapılmıştır. Bu maddelerde suçun oluşması için “çevrenin zarar görme ihtimalinden” , yapılanın “zarar vermeye elverişliliği, zarar ihtimali” bahsedilmektedir. Yani bu suçun oluşması için insan sağlığının doğrudan veya dolaylı zarar görmesi hiçbir şekilde koşul değildir.

“Burada özellikle dikkat çekmek istediğimiz nokta şudur; kıyıda, denizde, toprakta…sadece kimyasal bir  madde dökülünce kirlilikten, yasaya aykırılıktan, hukuksuzluktan  bahsedemeyiz. O kıyıya bal da dökseniz doğal olanı, doğal akışı, doğal yaşamı bozuyorsunuz. Çevre bizim dünyadaki tek ortak ve en büyük evimizdir.  Bu nedenlerle dökülen maddenin sadece insan, canlı sağlığına zararlı olup olmaması üzerinden dar ve sınırlı süreli bir çerçevede değerlendirilmesi hem ekolojik olarak hem de yasal mevzuat çerçevesinde mümkün değildir.

02.04.2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Kurum twitter adresinden Bodrum için paylaşımlar yaparak “ Bodrum’da bazı otel ve tatil köylerinin plaj düzenleme çalışmalarında mermer ve kuvars tozu kullandıklarına yönelik şikayetler üzerine inceleme başlattık, ekiplerimiz sahillerimiz eski haline dönene dek çalışmalarını sürdürecek “, “ güzel koylarımızın kirletilmesine asla izin vermeyeceğiz, koylarımızı en güzel haliyle geleceğe taşımak için çalışacağız, kaçak yapılaşmayla da mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz ” dedi.

Sayın Bakan’a sesleniyoruz; Bu yapılanlar plaj düzenlemesi değildir.  TCK, Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde ÇEVREYE KARŞI İŞLENMİŞ SUÇLARDIR.

MUĞLA VALİLİĞİ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ UYGUNLUK VERDİ

Bunca yasal düzenlemeye rağmen Muğla Valiliği İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü’nün uygundur, sakıncası yoktur yazıları ile bu hukuksuz, haksız müdahaleler sürdürülüyor.

Bu iki yazı ile Muğla Valiliği İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü’nün YETKİSİZ VE GÖREVSİZ işlem yaptığı kanaatinde olduğumuzdan Cimer ve Muğla Valiliği nezdinde müracaat sürecimiz başlatılacaktır.

Muğla Valiliği İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü 2018- 2021 tarihleri arasında Bodrum kıyılarına yapılacak işlemler için görüş soran izin isteyen kaç işletmeye ve hangi işletmelere bu şekilde uygundur, sakıncası yoktur yazısı vermiştir?

Kıyı Yasası’nda kıyılara yapılacak işlemlerle ilgili yapılması, uygunluğu nasıl yapılacağına dair karar verilmesi  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkisinde midir?

Yetkili değil ise bu olurların verilmesi sonucu Müdürlüğün hukuki ve cezai sorumluluğu nedir?

Yetkili değil ise Müdürlük uygundur yazısı ile işlem yapan işletmelerin yaptıklarının yasal durumu nedir? Hukuki ve cezai sorumlulukları nedir?

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yazılarda belirttiği konularda uygun görerek, sakınca görmeyerek görüş belirtme yetkisine sahip midir?

Kıyıda denetimi yapan Müdürlük teknik personeli çevre ve ekolojik dengeyi gözeterek denetimi gerçekleştirecek kişisel ve ekipman donanımına sahip midir?

Bu denetim nasıl bir yöntem ve analiz vb. prosedür işletilerek yapılmıştır?

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden uygundur, sakınca yoktur yazısı ile işletmeler kıyılarda istediğini yapmak hakkına mı sahiptir?

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.