Anasayfa » Kültür - Sanat » “BODRUM’DA SANATÇILARAK OLARAK KENDİMİZİ ÖZGÜR HİSSEDİYORUZ”

“BODRUM’DA SANATÇILARAK OLARAK KENDİMİZİ ÖZGÜR HİSSEDİYORUZ”

Bodrumlu sanatçılar, Bodrum Belediye Meydanı önünde, yelkene resimler çizerek “Bodrumlu Sanatçılar Bodrum’a Sahip Çıkıyor” dediler. Etkinliğe, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon  fırça ile yelken bezine imzasını atarak destek verdi. Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği üyeleri de fotoğrafları ile meydandaydı. Volkan Boya’nın sponsorluğunda gerçekleşen etkinliğin ardından,  yelken STS Okul Gemisi’nin direğine çekildi.

Bodrum Kent Konseyi’nin “Bodrumlular Bodrum’a Sahip Çıkıyor” kampanyası kapsamında, Kültür Sanat Meclisi tarafından organize edilen, bileşenlerinden Bodrumart Derneği sanatçılarının, ünlü ressam Orhan Taylan’ın katıldığı “Bodrumlu Sanatçılar Bodrum’a Sahip Çıkıyor” etkinliğe saat 12.00’de, Kültür Sanat Meclisi eştemsilcisi heykeltraş Ender Güzey start  verdi. Yelken bezinin üzerine eli ile kırmızı iz bırakan sanatçı, çevresini bodrum mavisi ile serpmelerle boyadı ve “dur” “stop” yazarak, ülkemizde dökülen kanların, terörün durmasını ifade etti. Ender Güzey etkinliği amacını şu cümleler ile ifade etti:

“HİÇ BİR KENT SANATÇISIZ OLMAMIŞTIR”

“Hiçbir kent sanatçısız, hiçbir medeniyet kültür ve sanatsız olmamıştır. Hele de yaşadığımız bu topraklar, sanat kokuyor. Biz ülkemize, yaşadığımız topraklara nasıl sahip çıkıyorsak, Bodrumlular, halkımız da sanata sahip çıkmalıdır. Bu karşılıklı alışveriş önemsenmeli, algılanmalıdır. Geçmişimizdeki  Anadolu medeniyetlerinden, onlardan kalanlardan mutluyuz. Sanat ve kültürümüzde, sanatçılar olarak engellenmek istemiyoruz. Bodrum’da bunu bulduk ve o nedenle de sanatçılarak olarak burada buluştuk. Bugün ise amacımız, Bodrum’a kendi bakış açımızdan estetik kazandırmak. Bodrum’da deniz ve yelken vardır. O nedenle yelkeni boyuyoruz. Bu kentin kendi arzusu ile sonsuzluğa kadar devam etsin. Kent kimliği işte o zaman olur.”

“BODRUM BİR KÜLTÜR ŞEHRİDİR”

Etkinliğe, Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Eştemsilcisi Nuran Yüksel ve bazı meclis üyeleri katılırken, Bodfadlı Foroğraf sanatçıları da fotoğrafları ile gelerek destek verdiler. Kendisi de şair ve yazar olan Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Hamdi Topçuoğlu da “Bodrum, bir kültür şehridir. Kentleri sanatçılar yaratır. Sanatçı eli değmeyen şehirler kuru insan kalabalıklarının mekanlarıdırlar. Orada parklar, müzeler, kültür sarayları, sergi salonları, sinemalar, tiyatrolar, konser ve konferans salonları yoktur. Her köşesi AVM’ler bankalar olsa darphane olurlar, ama kent olmazlar. Ben Anadolu’ya ebru derim. Bu ebrunun en özgün köşelerinden biri kuşkusuz Bodrum’dur” ” dedi.

“BİZ TEPKİLERİMİZİ BÖYLE GÖSTERİRİZ”

Ressamlar yelkeni boyarken, Soma’dan günlük geziye gelen bir grup okul öğrencisi de, ellerine fırçayı alarak “Soma” yazdılar, resim yaptılar. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’da, sanatçıların arasına karışarak fırça ile kendi imzasını attı. Kocadon “biz Bodrum’da böyle yaşıyoruz. Dileklerimizi, görüşlerimizi, tepkilerimizi barış içinde birlikte dile getiriyoruz. bodrum’da kavga olmaz, bildiri okunur, basın açıklaması yapılır ya da işte böyle resim yapılır. Bodrumlunun onaylamadığı projeleri de istiyoruz ki, hükümetiz Bodrumlular’a kulak vererek, dialog içinde çözsün.” Ardından yelken, STS Bodrum Okul Gemisi’nde direğe çekildi.

YELKEN.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8YELKEN.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7YELKEN.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5YELKEN.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6YELKEN.jpg2.jpg3.jpg4YELKEN.jpg2YELKEN.jpg2.jpg3YELKEN

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.