Anasayfa » Çevre » BODRUM’DA YEŞİLİ VE DENİZCİLİĞİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE!!!!!

BODRUM’DA YEŞİLİ VE DENİZCİLİĞİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE!!!!!

Bodrum’da 1’inci Derece Doğal Sit Alanı Bölgelerini,  2 Ve 3’üncü dereceye indirerek, imara açılacağını belirten ‘Doğal Sit Alanları Uygulama Planı’na ilk tepki mimarlar mühendislerden geldi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve onaylanmak için kurumların bilgisine sunulan planın, turizm cenneti ilçede yapılaşmanın önünü açacağı belirtilerek karşı çıkıldı. Bodrum Yarımadası ile Gökova’nın kıyı kenar çizgisinde tam 200 hektarlık hazine ve orman arazisinin yapılaşmaya açılacağını belirten Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Cevat Kalfa, şunları söyledi:

“Bakanlığın hazırladığı yeni doğal sit alanları haritasını incelediğimizde, Bodrum Yarımadası ve Gökova’ya çok ciddi müdaheler yapıldığını gördük. Facianın boyutu o kadar büyük ki, Bodrum’un karşısındaki Kara Ada, 1’inci dereceden 2’inci dereceye dönüştürüldü. 1’inci derece doğal sit alanları olan Kisebükü, Yalıkavak Küdür Yarımadası, Haremtan Tephesi, Değirmenler Burnu, Pedasa Antik Kenti’nin bulunduğu Konacık Mahallesi ormanlık alanı, Bodrum’un girişindeki Yokuşbaşı Mahallesi sağlı sollu olarak mavi yolculuğun başladığı İçmeler’den Kisebüküne kadar olan koylar; Göltürkbükü, cennet Yalı mahallesi koyları 2’inci ve 3’üncü derecelere çıkarılarak yapılaşmanın önü açıldı.”

YAPILAŞMA ÜÇ MİSLİ ARTACAK

Yapılan değişikliklerin Bodrum’daki mavi yolculuğun ve turizmin ölüm ilanı olduğunu söyleyen Kalfa, “Şimdiki Bodrum’un tam üç katı yapılaşma olacak. Buna ne altyapı, ne yol dayanır. Bakanlığın acil olarak bu sevdadan vazgeçmesini istiyoruz. Bu nedenle bugünden itibaren Bodrum halkını bilgilendirerek, uyandırarak, bu katliama ‘dur’ denilmesi için imza kampanyası, eylem ve tüm hukuki girişimlerimizi yapıp, bakanlığın bu kararından vazgeçmesini isteyeceğiz” dedi.

TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu Sekreteri Şehabettin Doğan ise “Planın üzerinde Öneri Koruma Kategorisi yazıyor ama bu plan, Bodrum’un doğal sit alanlarını koruma değil katletme planıdır” dedi.
Doğan, planda ilk olarak dikkat çeken unsurları sıralayıp, “Özellikle denizcilik ve yat sektörüne mavi yolculuğa büyük darbe vuracak, yarımadanın bakir kalmış koyları ile adalarını yapılaşmaya açacak olan bu plana acil olarak ‘dur’ denmeli. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ndeki meclis üyelerine bu plana karşı çıkmaları içinde görüşlerimizi ileteceğiz. Planın onaylanmasını önlemek için TMMOB olarak her türlü eylem ve yasal girişimde bulunmayı taahhüt ediyoruz” diye konuştu.

kisse-buku-bodrum-3

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.