Anasayfa » Ekonomi » BODRUMLU TURİZMCİLER KARARLARDAN MEMNUN

BODRUMLU TURİZMCİLER KARARLARDAN MEMNUN

Antalya, Muğla ve İzmir havalimanlarına turist getirecek uçaklara verilen desteğin, çıkış noktası neresi olursa olsun tüm dünyadan gelecek uçaklar için uygulanacağını açıklaması, sektör temsilcilerince olumlu karşılandı.

BODRUM OTELCİLERİ DE MEMNUN

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala, kararın turizmciler tarafından olumlu karşılandığını, bu süreçte turizm acentelerinin yapacakları pazarlama unsurundaki maliyetin düşmesiyle Muğla, Antalya ve İzmir’in tercih edebileceğini ifade etti.

Kavala, “Dolayısıyla da bu bir doping olacak. Geçen sene bu uygulama bazı uçaklara uygulanıyordu şimdi dünya çapındaki uçaklara uygulanacağı için tabii ki çok daha etkili olacaktır. En azından Türkiye’yi düşünen tur operatörlerinin, maliyetlerine ortak olan ülkeye daha fazla müşteri getirmeyi mutlaka düşüneceklerdir” değerlendirmesinde bulundu.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu da Davutoğlu’nun açıkladığı turizmcilere destek paketinin arkasında olduklarını söyleyerek, “Tabii ki uçak koltuklarında yapılacak destekler de önemlidir ama esas destek otelcilere olmalı çünkü taşın altında gövdesi olan otelciler” sözlerine yer verdi.

TEŞVİKE DEVAM

Türkiye markası lansmanı ve tanıtım filminin gösterimi için Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, Rusya ile yaşanan sorunlar nedeniyle turizmin olumsuz etkilenmemesi için yeni tedbirler aldıklarını söyleyen Davutoğlu, “Rekabet gücümüzün korunması için 2015 yılının başında Şubat ayında bir takım tedbirler zaten almıştık. Bu tedbirlerden biri olarak Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi 8 ülkeden 400 binin üzerinde turist getiren seyahat acentalarının kredi garantilendirme fonu teminatıyla kredi kullanmaları sağlanarak, finansmana erişim imkanları getirilmişti. Bu uygulamayı kapsamını geliştirerek devam ettiriyoruz. Bu çerçevede turist getirilen ülke sayısını 27’ye çıkardık. Turizm sektörümüze hayırlı olsun. Yani sadece BDT’undaki 8 ülkeye verilen özel teşvikler, 27 ülkeye yaygınlaştırılıyor” diye konuştu.

Birçok ülkeden Alanya Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas, Bodrum ve İzmir Adnan Menderes Havalimanlarına tarifesiz turistik uçak seferleriyle turist getiren acentelera destekleme ve fiyat endeksleme fonundan uçak başına 6 bin dolar destek verilmesini kararlaştırdıklarını açıklayan Başbakan Davutoğlu, “Bu doğrultuda Nisan-Mayıs 2015 döneminde 1983 adet uçuşa, toplam 173 bin TL ödeme yaptık. 2015 yılındaki bu desteğimizi 2016 yılında Nisan-Mayıs ayında gerçekleştirilecek uçuşlar için de genişleterek devam ettireceğiz” şeklinde konuştu

TURİZMCİLER MEMNUN

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı İsmail Özbozdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alınan kararın çok olumlu olduğunu ve en kısa sürede uygulanması gerektiğini belirtti.

Özbozdağ, Türkiye’nin etrafından yaşanan olaylar nedeniyle büyük bir jeopolitik risk altında bulunduğunu söyleyerek, yapılacak çalışmalarla Türkiye’nin güvenli bir bölge olduğunun anlatılmasıyla atılan adımların daha da değer kazanacağını vurguladı.

Turistlerin barış iklimini sevdiğini, gideceği ülkede de güveni ve huzuru aradığını ifade eden Özbozdağ, “Avrupalı turistin gideceği yer yok. Türkiye onlar için hem ürün bolluğu hem de tatil için bulunmaz bir ülke. Bu nedenle bunu çok iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

 

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Başbakan Davutoğlu’nun açıklamasını sevinçle takip ettiklerini söyledi.

Turizmcileri rahatlatma adına yapılan çalışmaların içinde kendilerinin de olduğunu belirten Bülbüloğlu, “Bu öneriyi biz getirmiştik hatta biz yıl boyu istemiştik. Tarifesiz uçaklar için de getirilmişti ancak biz tarifeli uçaklar için de istedik. Bunun için de çalışmalar yapılıyor. Henüz elimize ulaşmadı. Dalaman’a inen tüm uçaklar için destek istiyoruz. Alınan karar çok olumlu” dedi.

Bülbüloğlu, kararın gelecek adına umutların artmasını sağladığını, bu gelişmenin turizmcilerin elini biraz olsun rahatlatacağını dile getirdi. Konaklama sektörüyle ilgili de talepleri bulunduğunu anlatan Bülbüloğlu, “Hükümetimizin sorunların çözümü için attığı adımlardan da çok memnunuz” diye konuştu.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.