Anasayfa » Kültür - Sanat » BODRUMLULAR HAVA KOŞULLARINA RAĞMEN “TÜRK MÜZİĞİ” DİYEREK SALONU DOLDURDULAR

BODRUMLULAR HAVA KOŞULLARINA RAĞMEN “TÜRK MÜZİĞİ” DİYEREK SALONU DOLDURDULAR

Sanat Yönetmenliğini Karsanat Derneği’nin kurucu üyesi  Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın yaptığı  ‘Adnan Çoban Türk Müziği Konseri’nde, sanatseverler unutulmaz bir gece yaşadılar.

Herodot Kültür Merkezi’nde  gerçekleşen geceye Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu ve Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Akşen eşleri ile katıldı. Şiddetli yağış ve yer yer fırtınaya rağmen, sanatseverler konsere yoğun ilgi gösterdi. 20 eserin icra edildiği konserde, “Fikrimin ince gülü” “Bir kızıl goncaya benzer dudağın” gibi bilinen ve artık klasikleşmiş şarkılara katılımcılar da eşlik etti. Solist Dr. Adnan Çoban konserin bitiminde, ısrarlı alkışlar üzerine “Kalamış” olarak bilinen  Münir Nûrettin Selçuk’un bestesi ve  Behçet Kemâl Çağlar’ın güftesi olan
Nihâvend makamındaki “Yok başka yerin lûtfu ne yazdan ne de kıştan” şarkısının icrası ile gönülleri fethetti. Adnan Çoban tarafından sahneye davet edilen Prof. Dr. Nevzat Atlığ “Bodrum’da kışın 250 bin kişi yaşıyormuş.  Burada yaşayanların bazı eğitimlere gereksinim duyduğu ortada. Artık Bodrum bir konservatuvarı hak etti. Türk müziği, Batı müziği,  Tiyatro’dan oluşan bir koservatuvar ihtiyaç haline geldi” diyerek, katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Karsanat’ın (Karya Kültür ve Sanat Derneği)  klasik batı müziği konserlerinin ardından, düzenlediği bu sezonun ilk Türk müziği konserine , ulusal basın da yer verdi. Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Doğan Hızlan “Müzisyen ve koro şefi Nevzat Atlığ, yaşadığı Bodrum’da hem konserler, müzik etkinlikleri düzenliyor, hem de bir konservatuvar kurulması için çalışıyor.” diyerek “‘Adnan Çoban Türk Müziği Konseri”nin duyurusunu da yaptı.

Radyo, tv konserleri ve yaptığı ‘Bizden Nağmeler’  TV programlarıyla,  Türk Müziği sevenlerin beğeni ile dinledikleri son dönemin  en başarılı solistlerinden Dr. Adnan Çoban’a,   tanınmış saz sanatçılarından kemanda   Yeşim Altınel Çoban,  kanunda  Hacer Tısoğlu, viyolonselde     Betül Şirin, tanburda  Gökhan Filizman, utta Sarper Eroğlu, neyde  Hüseyin Özkılıç eşlik etti. Konser yaklaşık yaklaşık üç saat sürdü.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.