Anasayfa » Kültür - Sanat » BODRUMLULAR’DAN PROF.DR.CELAL ŞENGÖR’E TEPKİ

BODRUMLULAR’DAN PROF.DR.CELAL ŞENGÖR’E TEPKİ

Bodrum Kent Konseyi ve  Bodrum Halikarnas Balıkçısı Forumu, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ““Coğrafya ve İyonya’da Uygarlığın Doğuşu” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan, Prof. Dr.  Celal Şengör’ün söylemlerine tepki olarak basına yazılı bir açıklamada bulundular.

 

Sayın  Celal Şengör’e açık mektup,

Bodrum’da geçtiğimiz günlerde Akademia Vakfı tarafından düzenlenen “Coğrafya ve İyonya’da Uygarlığın Doğuşu” konulu konferansınıza Bodrum’lular olarak büyük ilgi gösterdik ve salonu dolduracak bir kalabalıkla katıldık. Konuşmanızda Thales ve Aneksimendros’dan başlayarak “özgür düşünceyi” vurguladınız. Ancak konuşmanızı,  savunduğunuz “ özgür düşünce” ile çelişerek, Halikarnas Balıkçısı’nın özgür düşüncesini küçümseyerek ve Balıkçı’yı aşağılayarak bitirdiniz.

Halikarnas Balıkçısı Bodrum’lular için çok değerlidir. Halikarnas Balıkçısı bu topraklarda yetişmiş  dünya çapında bir yazar, şair, çizer ve düşün insanıdır. Sadece düşün insanı olarak kalmamış yaşadığı coğrafya ve ülkesi ile bütünleşerek değerler üretmiş, bölge ve ülke kültürüne, doğasına, turizmine ve ekonomisine  çok önemli katkılar yapmıştır. Biz Bodrum’lular, denizciler, çevreciler,turizmciler Balıkçı’yı bu nedenle sever ve sayarız.

Halikarnas Balıkçısı  yedi dilde okuryazardır. Batı  tarafından yaygın kabul gören ve dayatılan, uygarlığın kökeninin sadece Yunan Kültürü olduğu tezine karşı “Anadolu  Uygarlığı” tezini geliştirmiştir. Tarihi olarak  Yunan site devletlerinden önce Anadolu’da yaşayan Luviler, Hattiler, Hititler, Karya ve Likyalılar ile uygarlığın başladığı ve Anadolu’nun uygarlığın beşiği olduğu tezini savunmuştur.

Halikarnas Balıkçısı Robert Kolej mezunudur; Oxford Üniversitesi’de eğitim almıştır. Eğitimli ve 7 dilde okuyup araştırma yapabilen bir aydının birikimini yok sayabilir, görüşlerine katılmayabilirsiniz. Ama bunu Balıkçıya “herif” diyerek seviyesiz bir uslupla, mimik ve jestlerinizle küçümseyerek yapmamalısınız. Sokak kavgası, ağız dalaşı yapmıyorsunuz, sadece Balıkçıyı değil herhangi bir insanı, aşağılayan bir üslupla eleştirmek bir aydına, bilim insanına yakışmaz. “Özgür düşünceyi” savunduğunuz bir konuşmanın sonunda Balıkçı’yı özgür düşüncesinden ötürü yargıladınız, infaz ettiniz ve aşağıladınız.

 

Bu nedenle biz Bodrum’lular sizi kınıyor ve Balıkçı hakkındaki  üslubunuz için özür dilemenizi bekliyoruz.

 

Bodrum Kent Konseyi, Bodrum Halikarnas Balıkçısı Forumu

Paylaş

5 yorum

  1. TC M Suat Cankaya

    ENTELEKTÜEL ŞIMARIKLIKLARI LEVEL ATLADILAR. CELAL ŞENGÖR, GİBİ İLBER ORTAYLI DA AYNI HALT

  2. Sözde basın duyurusunda hiçbir şey açıklanmıyor. Hocanın ne dediğine değil herif kelimesine takmışsınız. Hoca hayran olduğu insanlarla ilgili konuşurken de herif kelimesini sıkça kullanır. Bilim tarihine hakim olduğu için de
    önemli tarih şahsiyetlerini karşılaştırır. Kimine daha çok önem verir kiminin ise sınırlarını ifade edebilir. Kendi fikridir. Siz basın duyurusundaki anlam bozukluğu içeren cümlelerinizi düzeltebilirseniz ne demek istediğinizi belki anlayabiliriz. İdeolojik olarak hocayla ters düşenler de komik argümanlar öne sürerek hocaya zarar vereceğini düşünmesin. Hocanın kim olduğu malum. Kendisi gibi bir bilim insanı olun kütüphanesinden daha büyük bir kütüphaneyi hatmedin sonra hocaya şamar atarsınız, sonra hocanın aydın unvanını alırsınız. Saçmalamayın.

  3. Saygısız konuşmayı bir üslup hatası da olsa olumlamıyorum!.. Ancak; Esip gürleyenler acaba Cevat Şakir’i ne kadar tanıyorlar? Gerçekten saygın bir kimlik midir kendileri?.. Eğitimi için (Oxford’da) ailesi tarafından harcanan paraları har vurup harman savuran, okulunu bitirmeden güney Avrupa sahillerini arşınlayan, baba evine yüzü kızarmadan İtalyan fahişesini getiren, (ki o kadın her fırsatta kendisini de boynuzlamaktaydı..) öz babasının katili olmaktan kürek mahkumu olan, sonra askeri isyana kışkırtıcı yazıları yüzünden İstiklal Mahkemesinde idamla yargılanıp, Kılıç Ali Paşa’nın merhameti ile ikinci defa 14 yıla mahkum olan bir zat sizlerce yeterince saygım mıdır??? Esen kalınız!..

  4. Argo ve küfürlü konuşmayı benimsemiş bir millet “herif” kelimesine takılmış ve başka hiç bir şey algılamamış. Eleştirmeye ne kadar meraklı bir toplum…

  5. Biz orada idik ve çok güzel bir sunum oldu. Kimse aşağılanmadı öküz altında buzağı arıyorsunuz birbirimizi böyle yıpratarak bugünkü durumumuza geldik.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.