Anasayfa » Politika » “BODRUM’U ELE GEÇİRMEYİ PLANLIYORLAR”

“BODRUM’U ELE GEÇİRMEYİ PLANLIYORLAR”

CHP Muğla Milletvekilleri Nurettin Demir, Akın Üstündağ ve Ömer Süha Aldan, Bodrum İlçe Örgütü’nde partililer ve basınla bir araya geldi.

CHP Muğla milletvekilleri ulusal ve yerel gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundular. Prof. Dr. Nurettin Demir, “Cumhurbaşkanı iktidar partisi ile birlikte çeteleştirmiştir. İktidar, ana muhalefet partisinin şehit cenazelerine katılmasını istemiyor  ve böyle bir provokasyon hazırlıyorlar. Aslında bu kurşun genel başkanımıza atılmış bir kurşun değil, Cumhuriyetimize, Atatürk ilkelerine, özellikle parlamenter sisteme atılmış bir kurşundur.  Gerekirse sokağa çıkacak ve halkımızla direneceğiz. “ dedi.

“TOKİ YAPTIRMAYACAĞIM”

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ ise toki ve külliye ile ilgili sorulara  “TOKİ ile ilgili olarak o milletvekilinin yüzüne de söyledim, o TOKİ yaptıracağım diyor, ben yaptırmayacağım diyorum. Hep beraber yaptırmayacağız. Çünkü niye TOKİ yaptırmak istediklerini biliyorum. Kendi çoğunluğunu sağlayıp Bodrum’u ele geçirmeyi planlıyorlar. Bodrum’da yaşayan insanlara ev kirasının yarısını devlet versin. Bodrum’da eve ihtiyaç yok ki. Bodrumlu da gereken indirimi yapar gerektiği zaman. TOKİ Bodrum’a ve ülke turizmine vurulmuş bir darbedir. Muğlalılar olarak, Bodrumlular olarak herkesi buraya yığarız” dedi.

Ortakent Yahşi’de yapılacak külliye için Üstündağ “Camel Beach’in en müstesna noktasında konuşlanacak yapının turizme verdiği zarar bir yana, aynı zamanda da genel toplumsal yapıya yönelik olacak zararını da hemen anlayabiliyoruz. Bu tür yapıların bir pilot bölge olduğunu zaman içinde gördük. Bodrum’a yapılan külliye, imara da aykırı biliyorsunuz. O imara aykırılıkları da çözme noktasına varırlarsa, bu sefer farklı bir niyet olduğu ortaya çıkar. Bodrum’da başlasalar, hemen Bodrum’un değişik noktalarını kıyı kesimlerini de bu tür yapıtlarla donatma girişimine gireceklerini görüyoruz. Mimarlar Odası’nın açtığı bir dava var külliye konusunda. Birçok noktada yanlışlıkları içeren bir proje. Bunun yargıdan döneceğine inanıyorum.” dedi.

Bodrum Yalıkavak’a yapımı devam eden RES (Rüzgar Enerji Santrali) projesi ile ilgili bir soruya da yanıt veren Akın Üstündağ, “Bodrum’un her karışını savunuyoruz. Yalıkavak’taki RES projeleeriyle ilgili idari dava devam ediyor. En son alınan karar gereği, yanlış ÇED raporunun olmayan bir şirketin ÇED raporu olduğu ortaya çıktı. Mahkeme tarafından soruldu. Ben bunun kesinlikle iptal edileceğine inanıyorum. Başka noktalarda da proje var. Bu noktalarda da yapacağımız hukuki mücadelenin altyapısını oluşturacağız. Aynı şirketin Didim’de yapmış olduğu bir ÇED raporu da var. Hem siyasi mücadeleye devam ediyor hem hukuki olarak bu davanın avukatıyla istişare ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Verilen hukuki mücadele yanında toplumsal mücadelenin de önemli olduğunu kaydeden CHP’li Vekil, “Bodrum bunu belli bir noktada yapmıştır. Ama ben bunun daha da yükselmesini bekliyorum. Bodrum’da külliye meselesinin toplumun her kesimi tarafından sahiplenerek bundan sonraki mücadelenin de bir ön adımı olması gerektiğini düşünüyorum. Biz ibadete karşı değiliz. Biz CHP olarak herkesin kendi inancını özgürce yaşaması tarafındayız. Bu noktada hiçbir sıkıntı yok. Ama yapılacak olan sadece ibadet ile ilgili bir şey değil. Burası belli kesimlerin kendi amaçları noktasında kullanıp yapılanabilecekleri bir merkez olarak, toplumu dönüştüren bir yapı olarak kullanılacak.” dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.