Anasayfa » Politika » “BODRUM’UN DEMOKRASİ ANLAYIŞI BU OLAMAZ”

“BODRUM’UN DEMOKRASİ ANLAYIŞI BU OLAMAZ”

Bodrum Küçük Millet Meclisi’nin Nisan ayı toplantısı  referandum gündemiyle toplandı. Oasis Nurol Kültür Merkezi’nde düzenlenen BKMM toplantısına Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ile CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan konuşmacı olarak katıldı. Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Haluk Baş ile AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Macit Gündoğdu ve CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen’in de izlediği panel sert tartışmalara sahne oldu.

Ayhan Ongun’un moderatörlüğünde yapılan Bodrum Küçük Millet Meclisi toplantısında, her iki milletvekili de 16 Nisan’da gerçekleştirilecek referandumla ilgili düşüncelerini paylaştı. Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, toplantı sonunda katılımcıların kendisine bol bol hakaret ettiğini söylerken, “Ben Bodrum’da sizin hakaretlerinizi dinledim. Sizin gibi düşünceye sahip olmam şart değil. Öyle olsaydı sizin aranızda olurdum. Sorulan soruların bir çok kısmı hakaretten ibaretti. Cevap bile vermiyorum. Bizi bu tip soru manevralarıyla test etmek kadar büyük bir hakaret var mı? Biz 18 yaşında bir Fatih Sultan Mehmet bulursak, milletvekili yaparız. Siz CHP olarak bunu yapamıyorsanız, bu sizin sorununuz.” Diye konuştu.

 

SEYMEN “VERİMLİ BİR TOPLANTI OLMADI”

BKMM toplantısında konuklar da birbirleriyle zaman zaman tartışmaya girdi. Sert konuşmalar ve hakarete varan sözler üzerine mikrofonu eline alan CHP İlçe Başkanı Recai Seymen konuklara itidalli olma çağrısı yaptı. Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP İlçe Başkanı Recai Seymen verimli bir forum olmadığını belirterek “Hakarete varan konuşmalar oldu, tatsız anlar yaşandı” dedi.

ÖZTÜRK “CUMHURİYET KONUSUNDA ZERRE KADAR TEREDDÜTÜMÜZ YOK

Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, 16 Nisan’da rejim ve sistem değişikliği diye bir şeyin oylamaya sunulmasının söz konusu olmadığını belirttiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Cumhuriyet konusunda bizim zerre kadar tereddütümüz olmadı. Görüşülen ve 16 Nisan’da oylamaya sunulacak 18 maddenin içinde rejim değişikliği ile ilgili hiçbir şey yoktur. Daha önceki yıllarda, Meclis’te cumhurbaşkanı seçilmesi çok zordu. Cumhurbaşkanı seçimi için halka gittik onlar da bize bu yetkiyi verdiler. Şimdi, Cumhurbaşkanı’na meclisi fesih yetkisi verildiği iddia ediliyor. Yeni düzenlemeye göre, süreç içinde bir tıkanıklık olursa, Cumhurbaşkanı kendi döneminden de yemek şartıyla bir seçime gidebilir. Cumhurbaşkanı ve Millet Meclisi aynı gün seçime gidiyor. Yetki karşılıklı. Bu fesih değil seçimdir. 18 maddeyi anlamak için hukukçu olmaya gerek yok.” CHP’nin Atatürkçülüğü kullanarak siyaset yaptığını öne süren Öztürk, “Biz Atatürk’ün gölgesine yaslanmıyoruz. Atatürk, CHP’nin tahakkümünde de değildir. Bizim için Fatih Sultan Mehmet, Bodrum’u fetheden Kanuni Sultan Süleyman neyse Atatürk de odur” diye konuştu.

ALDAN “REJİM DEĞİŞİKLİĞİNE BAĞLI REFERANDUM”

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ise konuşmasında özellikle HSYK seçimleri ile ilgili öngörülen düzenlemelere dikkat çekti. Bir hukukçu olarak referandumda oylamaya sunulacak maddeleri değerlendirdiğini ifade eden Aldan, “Aslında rejim tartışması yapay olarak çıkarılmış bir şeydir. Bunu bir tarafa bırakmakta fayda görüyorum. Bu rejim değişikliği midir diye sorulursa, bal gibi öyledir. 18 madde içinde özellikle HSYK seçimlerini içeren 14’ncü maddenin c bendine dikkat çekmek istiyorum. Şimdi kamuoyunda, HSYK seçimlerinin en erken 3 Kasım 2019’da yapılacağı gibi bir intiba var. Öyle değil. Bu referandumdan sonra süreç başlıyor. Haziran’a kadar HSYK oluşumu tamamlanmış olacaktır. Böyle bir çalışmanın olduğu yerde hukukun üstünlüğünden ,  milletin katılımından söz edilebilir mi? Hayır. Bu bir seçim değil, rejim değişikliğine bağlı referandumdur. ” İfadelerini kullandı.

ANAYASA MADDELERİNİ TARTIŞMAYA DEĞİL, HAKARET ETMEYE GELMİŞLER…

AK Parti milletvekilli Nihat Öztürk, BkMM toplantısı sonrasında, sözlerine sık sık ve sert sözlerle müdahale edildiğini belirterek “Ben buraya aldığın davet üzerine referanduma konu olan Anayasa maddeleri konusunda bilgi vermeye, Bodrumluları dinlemeye geldim. Karşılaştığımsa, düşüncelerini ve kararlarını hakarete varan sözlerle ifade bir grup oldu. Toplantı adeta provoke edildi. Bodrum bu değil… Bodrum’un demokrasi anlayışı bu olamaz…  Anayasa maddeleri hakkında bilgilenmeye, tartışmaya değil, adeta hakaret etmeye gelmişler” dedi”

Öztürk konuşmacıları saygıyla dinlediğini ifade ederek, “Soruların birçoğu içinde hakaret barındırıyordu. Bu nedenle cevap bile vermedim. Ayrıca da bu tip soru manevralarıyla beni ve partimi test etmek de zaten hakaretin en büyüğü.” tespitinde bulundu.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.