Anasayfa » Ekonomi » BODTO “A KATEGOROSİ” ODA STATÜSÜNÜ KORUYOR

BODTO “A KATEGOROSİ” ODA STATÜSÜNÜ KORUYOR

BODTO Akredite Oda Belgesini A kategorisinde yeniledi.

Türkiye Odalar ve Bodrsalar Birliği tarafından yapılan toplantı ve derecelendirmenin ardından, Bodrum Ticaret Odasi bir açıklama yaptı:

“T.C. Bodrum Ticaret Odası (BODTO) 2006 yılında başladığı kalite yolculuğuna devam ediyor. BODTO çalışmalarıyla 2006 yılında ISO 9001:2000 KYS Belgesini, 2009 yılında ise ISO 9001:2008 KYS Belgesini alan Muğla’daki ilk Oda olurken, Mayıs 2007 yılında TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında gereklilikleri yerine getirerek “Akredite Oda” ünvanı almaya hak kazanmıştı. 2013 yılında ise standardın yeni gereklerine göre  “A Kategorisi” olan BODTO son akreditasyon belge yenileme denetimini 2016 Aralık ayında tamamlamış ve yine  “A Sınıfı Akredite Oda” olarak belgesini ikinci defa yenilemeye hak kazanmıştır. A kategorisi akredite Odalar listesi ise daha sonra TOBB sayfalarında yayınlanacaktır.

Kurumsallaşmasını her yıl daha da güçlendiren ve belgelerini başarılı şekilde devam ettiren BODTO, Bodrum ve Bölgemizin ticari, sosyo-ekonomik yaşamının planlanması ve sürdürülebilir bir yaklaşımla geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerine devam etmektedir.”

 

5 Yıldızlı Oda/Borsa Sayısı, 250’ye ulaştı.

TOBB tarafından 2001 yılından itibaren yürütülen Akreditasyon Sistemi çalışmaları kapsamında, 2016 yılında gerçekleştirilen faaliyetler sonucu Akredite Oda/Borsa sayısı 250 oldu. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, hedeflerinin 365 Oda/Borsanın Akreditasyon Standardını uygular hale gelmesi olduğunu söyledi.​

Akreditasyon Sistemi çalışmaları kapsamında, 2016 yılında gerçekleştirilen faaliyetler sonucu 24 Oda/Borsa akreditasyon statüsü kazanırken, daha önce akredite olmuş 52 Oda ve Borsa da akreditasyon belgesini yeniledi.

Böylece, Akredite Oda/Borsa sayısı 250’ye ulaştı. 2017 yılı çalışma planı çerçevesinde ise 28 Oda/Borsanın da akreditasyon çalışmaları başlatıldı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların 5 yıldızlı hizmet sunarak üyelerine yol açtıklarını ve özel sektörün öncüsü olmaya devam ettiklerini söyledi.

Akredite oda statüsü kazanan ve akreditasyon belgesini yenileyen oda ve borsaları tebrik eden Hisarcıklıoğlu, “24 Oda ve Borsamız daha akredite olarak sunduğu kaliteli hizmeti tescilledi. 52 Oda ve Borsamız da hizmette sınır tanımadığını yeniden kanıtladı” şeklinde konuştu.

Kurumsallaşma serüveninde Akredite Oda/Borsaların marka değerinin her geçen gün daha üst seviyelere taşındığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Benim Oda ve Borsalarım; yerelde ürettiği projeleriyle, yaptığı inovasyon çalışmalarıyla ve etkin paydaş yönetimiyle bulunduğu ilin ve ilçenin kalkınmasında baş aktör olmaya devam ediyor. Hedefimiz 365 Oda ve Borsamızın Akreditasyon Standardını uygular hale gelmesi” dedi.

Akredite Oda/Borsa nedir?

Akreditasyon Sürecine başlayan Oda/Borsalar; Akreditasyon Standardını oluşturan Yönetim ve Oda/Borsa Mevzuatı, Mali Yönetim, İnsan Kaynakları Yönetimi, İş Planlaması ve Yönetimi, Haberleşme ve Yayınlar, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kullanımı, Üye İlişkileri, Kalite, İletişim Ağı, Politika ve Temsil, Bilgi, Danışmanlık ve Destek, İş Geliştirme ve Eğitim, Uluslararası Ticaret, Borsacılık Faaliyetleri başlıkları altındaki 103 kriterden bağımsız denetçi kuruluşlarca denetlenerek akreditasyon statüsü kazanabiliyor.

Akredite Oda/Borsalar da söz konusu kriterlerden her üç yılda bir yeniden denetlenerek sürdürülebilir ve kaliteli hizmet sunma noktasında performans ölçümüne tabi tutuluyor.

T.C. Bodrum Ticaret Odası (BODTO) 2006 yılında başladığı kalite yolculuğuna devam ediyor. BODTO çalışmalarıyla 2006 yılında ISO 9001:2000 KYS Belgesini, 2009 yılında ise ISO 9001:2008 KYS Belgesini alan Muğla’daki ilk Oda olurken, Mayıs 2007 yılında TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında gereklilikleri yerine getirerek “Akredite Oda” ünvanı almaya hak kazanmıştı. 2013 yılında ise standardın yeni gereklerine göre  “A Kategorisi” olan BODTO son akreditasyon belge yenileme denetimini 2016 Aralık ayında tamamlamış ve yine  “A Sınıfı Akredite Oda” olarak belgesini ikinci defa yenilemeye hak kazanmıştır. A kategorisi akredite Odalar listesi ise daha sonra TOBB sayfalarında yayınlanacaktır.

 

Kurumsallaşmasını her yıl daha da güçlendiren ve belgelerini başarılı şekilde devam ettiren BODTO, Bodrum ve Bölgemizin ticari, sosyo-ekonomik yaşamının planlanması ve sürdürülebilir bir yaklaşımla geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerine devam etmektedir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.