Anasayfa » Kültür - Sanat » BOĞANIN BOYNUZUNA İNŞA EDİLEN MÜZE…

BOĞANIN BOYNUZUNA İNŞA EDİLEN MÜZE…

Sanatçı Ender Güzey Alazeytin’de   (Kızılağaç – Yalçiftlik arası) , 9 Temmuz Cumartesi 20:00 – 22:00 arasında müzesinin açılışını yapıyor.

Uluslararası sanat platformunda tanınan ünlü heykeltraş Ender Güzey, kendisini şöyle ifa ediyor: “1993 senesinde Nuh’un Gemisi’ni İstanbul Boğaziçi’nde yakan Ender Güzey ARThill’i Boğanın Boynuzu üzerine inşa etti.”

Ender Güzey Müzesi “ARThill” sanatçının 45 yıllık birikimini paylaşmak üzere Bodrum Alazeytin’den geçen Karya yolu yamacında kuruldu.

Antik çağda “Ana tanrıçaya giden yol” / “Tanrıçalar geçidi” anlamına gelen ve Lelegler’in ilk yerleşkelerinden Syangela ‘nın karşı tepesinde yer alan  ARThill; Güzey’in tasarladığı sıra dışı mimarisi, sergi salonu, atölyesi ve heykel parkı ile sanatçının “Bütünsel Sanat” anlayışını yansıtıyor.

Ana bölümünde Ender Güzey’in sanatsal çalışmalarından örnekler sunan müze, uluslararası sanatçıları da konuk ederek sergiler düzenleyecek ve farklı kültürel çalışmalara ev sahipliği yapacaktır.

Kültürel faaliyetlere ilgiyi arttıracak, geçmişin sanat birikimini ve günümüzün sanatını geleceğe taşıyacak, işbirliği yaptığı sanat ve kültür kurumları ile ülkemizin yurt dışındaki tanıtımına ve kültür turizmine katkıda bulunacaktır.

Bünyesinde yer alan sürekli ve süreli sergiler, eğitim programları ile; her yaştan, ulustan, kesimden ziyaretçiye sanatı sevdirmeyi, yaratıcılığa teşvik etmeyi hedeflemektedir. Çağdaş, inter-aktif etkinlik anlayışıyla çok yönlü sanatsal ve sosyal bir platform oluşturmayı amaçlamaktadır.

ARThill özellikle müze pedagojisi başta olmak üzere küçük yaştan itibaren sanata yaklaşımda rehberlik edecek programlar uygulayarak çağdaş sanata doğru atılan ilk adımlar için bir altyapı oluşturacaktır.

Güzey plastik sanatlar ve diğer sanat dallarında; sanat tarihi, arkeoloji, mimari, müzik, edebiyat, felsefe konulu workshop ve konferanslarla özgür bir forum oluşturup,

“Bütünsel Sanat” anlayışını sürdürecektir.

Ender Güzey doğaya karşı sorumluluk bilinci ile, modern mimarisini kendisinin şekillendirdiği binada yaratıcılığın doğayla uyumunun altını çizer. Sırtını ormanla çevrili yamaca dayamış, enerjisini Bodrum’un güneşinden alan bu doğa dostu bina farklılığını hemen belli etmektedir. Sanatçının resim, heykel, ekoloji ve mimari alanlarındaki yaratıcı bütünlemesi, insanoğlunun doğaya karşı verdiği mücadeleyi ortaya koyarken, bir yandan da yaratıcılığın ve sanatın yücelmesine bir kapı açar ve adeta büyüleyici bir atmosferde herkesi “ARThill”e davet eder.

Güzey için sanatın bir misyonu olmalıdır. Sanat sürdürebilir değerleri taşıyabildiği oranda değer kazanmalıdır işte tam da burada, Bodrum’da, sanatın doğanın içindeki harmonisiyle yükselen binada olduğu gibi…

İLETİŞİM: 0532 208 77 81

ender güzey.jpg2ender güzey.jpg2.jpg3

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.