Anasayfa » Güncel » “BU KALP SİZİ UNUTUR MU?”

“BU KALP SİZİ UNUTUR MU?”

Kardiyoloji Uzmanı Fikret Mert Acar, Romamed Özel Tıp Merkezi’nde sadece hastalara teşhis koyarak, tedavi etmiyor.  Türkiye’de sayılı hekimin yaptığı gen analizi ile risklerini tesbit ederek, koruyucu önlemleri alıyor.

http://www.romamed.com.tr/

Bodrum Devlet Hastanesi’nden tanıdığımız, iki yıldır Bitez Sapağı’nda SGK anlaşmalı Romamed Tıp Merkezi’nde görevine devam eden Kardiyoloji Uzmanı Fikret Mert Acar’la yaptığımız söyleşide gördük ki, Acar dünya literatürünü ve tıptaki gelişmeleri Bodrum’dan takip ediyor. Etmekle de kalmıyor, uyguluyor.

admin-ajaxBodrumaktif: Yıllar önce Bodrum Devlet Hastanesi’nde göreve başladığınızda “Devlet Hastanesi’nin artık kalbi atıyor” demiştik. Şimdi de hastalarınız adına “Bu kalp sizi unutur mu?” diyerek kapınızı çaldık. Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuz. Ve daha çok gençsiniz. Üniversitede kalarak, bilim ve dolayısı ile insanlar adına daha verimli çalışmalarınız olamaz mıydı?

Dr. Mert Acar: Düşünmedim değil ama koşullar o kadar değişken ve zorlayıcı ki. Uzun süre kalabileceğimi, sabredebileceğimi hiç sanmadım. Ancak, bilimsel çalışmaları takip etmek ve uygulamak her yerde ve her zaman mümkün. Ben burada sadece hasta bakmıyorum. Teknolojinin ilerlemesi ile, internet ortamında hertürlü gelişmeden, buluşlardan, makalelerden haberdar olabiliyor, kongrelere de katılarak takip ediyorum. Mesela “Human Genome Project” dediğimiz Gen Haritası Projesini duymuşsunuzdur elbet. Buradan yola çıkarak, insanlarda hastalık oluşumunda rol alabilecek genlerin tespiti ile bazı hastalıklara yatkınlıkları ile ilgili fikir sahibi olmak mümkün hale geldi. .

Bodrumaktif: Sizin ne kadar mütevazi olduğunuzu biliyorum. O nedenle hemen sorayım, çok genel bir uygulama mı, Türrkiye’de her yerde yapılıyor mu?

KOLESTEROL, ŞEKER GİBİ RİSK FAKTÖRÜNÜZ YOKSA BİLE…

mert2-300x199Dr.Mert Acar: Aslında, kurumsal olarak, yani Check-up gibi yapılan biryer yok henüz. Dolayısı ile, bu tetkiki yapan sınırlı sayıda merkez  var diyebiliriz Türkiye genelinde. Şöyle anlatayım ne yaptığımızı:

Risk faktörü olabilecek kolesterolü, şekeri, tansiyonu olan, ya da aileden, genlerden geldiği için kalp krizi geçiren, ya da geçirebilecek kişilere karşı koruyucu hekimlik yapıyoruz. Ancak, bunlardan hiçbiri olmayan ama kalp krizi geçiren, hatta gencecik yaşlarda bir-iki kez geçiren hastalarımız oldu. Risk teşkil edecek hiçbir şeyi olmayan bu kişilerden kan alarak, spesifik gen analizi tetkiki yapıyoruz. Yani kişiye özel olan bu durumun, genlerden kaynaklanabileceğini tetkik ve tesbit ettikten sonra, koruyucu önlem alıyoruz. Örneğin, bacağında kan pıhtılaşması olan yine genç bir hastamıza yaptığımız bu tetkik sonucunda, pıhtıya neden olan geni bulduk. Kanının pıhtılaşmasına neden olacak hiçbir riske sahip değildi. Özellikle kalp krizi, kan pıhtılaşması gibi önemli ve insan yaşamını tehdit edecek durumlarda  hastalık riskini, ya da herhangi bir bulguya rastlanmadığı durumlarda yaptığımız bu tetkik, kişideki yaşam riski faktörünü azaltıyor elbette. Gen tesbitinin ardından, ona göre önlem alıyoruz.

Bodrumaktif: Bildiğim kadarı ile, dünyada yeni başlayan bu gen analizi uygulamasının, Türkiye’deki ilk öncülerindensiniz o zaman.

Dr. Mert Acar: Evet, diyebiliriz. Çok fazla uygulama yok Türkiye’de. Tamamen doktora bağlı birşey. Bir iki sene sonra kurumsallaşabilir de. Buradan kanı alıp, yurtdışına veya İstanbul’a yolluyorum. Maksimum bir hafta sonunda sonuçları alıyoruz.

Bodrumaktif: Sorumun cevabını aldım. “Hacettepe’de kalmadım ama tıptaki uluslararası gelişmeleri takip ediyor ve uyguluyorum” diyorsunuz. Başarılar dilerken, bir de son olarak Romamed Tıp Merkezi’ndeki diğer birimleri öğrenelim.

Dr. Mert Acar: Kendi branşımda, anjiyo dışında kalp hastalığı ile ilgili her şey var diyelim. Diğer branşlar ise, İzmir’in dışında Ege Bölgesi’nde tek olan Romatoloji Servisimiz, Romatoloğumuz var. Dahiliye, Üroloji , Fizik Tedavi hekimlerimiz görevde. Çok yakında Dermetologumuz olacak. Ama bunda da özel bir durumumuz var. Sedef hastalığı ile bağ dokusu arasındaki bağlantıdan yola çıkarak, romatoloji servisimizin dahil olduğu ortak bir klinik oluşturacağız. Romatizma gibi eklem ve bağ dokusu hastalıklarının erken teşhisi çok önemli. Dünyada sırf bu amaçla kurulan “early arthritis clinic” isimli erken tanı ve tedavi kliniklerinden birini Bodrum’da kurmaya hazırlanıyoruz.Tabii SGK ile anlaşmamız olduğunu da unutmayalım. İlginize teşekkür ediyorum.

ROMAMED : 0252 363 05 50

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.