Anasayfa » Kültür - Sanat » BU MÜZE, BAŞKA MÜZE

BU MÜZE, BAŞKA MÜZE

Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Eştemsilcisi ressam-heykeltraş Doçent Dr. Ender Güzey’in farklı bir müzeye imza atarak, sanatçıların ilgi odağı oldu.

HABER_FOTO:İbrahim Hakkı Zırh

Bodrum’a 14 kilometre mesafedeki Alazeytin Mahallesi’ne, ormanlık bölgeye, 3 bin 500 metrekare alana bir yıl önce kurulan Ender Güzey Arthills Müzesi, sanatçıların ve sanat etkinliklerinin adresi oldu. Müzede, bir yılda otuza yakın sergi ve atölye çalışması gerçekleştirildi.

ab1514b0d9aef20f3b182b5169209bc7Başkanlığını Prof. Dr. Yüksel Güner’in yaptığı Bodrum Art Kültür Sanat Derneği, müzeyi ziyaret ederek Güzey’i tebrik etti ve plaket sundu. Güzey, müze ve atölyeleri gezen guruba çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ayrıca müzede gerçekleştirilen etkinlikte; Prof. Dr. Kaya Özsezgin ve Prof. Dr. Fevzi Karakoç, beraber sanat ve tarih üzerine söyleşi yaptı.

Her türlü amatör ve profesyonel sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmayı sürdüreceklerini belirten Güzey, “Açtığımız bu müze ve sanat merkezinde Ulusal ve uluslararası sanatçıların eserlerini sanatseverlerle buluşturmak, toplumu kültürel faaliyetlerle meraklandırmak, bilgilendirmek ve geçmişin sanatsal birikimini ve günümüzün sanatını geleceğe taşımak istiyoruz. Konuk ettiği uluslararası sanatçılar, işbirliği yaptığı sanat ve kültür kurumları ile ülkemizin yurt dışındaki tanıtımına farklı bir açıdan yaklaşarak katkıda bulunmak istiyoruz” dedi. Güzey, müze pedagojisi programıyla ilköğretim çağındaki çocukların sanat alanında eğitilmeleri, sanatı sevmeleri, sanat eserlerini değerlendirmeyi öğrenmeleri, sanatsal süreçlere katılmaları istediklerini kaydetti.

12239441_10153761086551465_5207301828393862880_o12238107_10153761086521465_2735243742818812480_oENDER

Paylaş

2 yorum

 1. Sevgili Sanat Severler,
  Ender Güzey Müzesi ARThill ile ilgili birçok haber yayınlandı bu tanıtımlar için çok teşekkür ederim, ancak birkaç hatalı bilgileri de düzeltmek ihtiyacı duyuyorum. ARThill de “şimdiye kadar 30 dan fazla etkinlik” yapıldığı yazılıyor bu doğru değildir; yanlızca iki etkinliğe ev sahipliği yapılmıştır.
  Asıl ARThill Program ve etkinlikleri 2016 senesinde başlayacaktır.
  Ender Güzey Müzesi ARThill öncelikle Güzey eserlerinin korunması ve sergilenmesi için bir “Sanatçı Müzesi” olarak inşa edilmiştir. Bunun yanı sıra uluslararası Profesyonel (altını çizmek isterim: Amatör değil ! ) Sanatçıları da eserleri ve workshopları ile konuk edecektir. Sanat film gösterileri, Arkeoloji ve Sanat tarihi konferansları programın bir bölümü olacaktır. En önemli misyonlarından biri de Müze pedagojisini hayata geçirerek öncelikle Yörenin Çocuklarına Sanat’ı tanıtmak ve sevdirmek olacaktır.
  Bu doğrultuda sizlerinde bireysel ve kurumsal aktif katkıları Ender Güzey Müzesi ARThill’in sürekliliğini sağlayacaktır.
  ARThill de buluşmak üzere
  Sevgi ve Sanat’la kalın
  Ender Güzey

 2. Değerli ressamımızı eşine güç rastlanır bir mimari tasarım, emek ve özveriyle yarattığı ‘Ender Güzey Müzesi Arthill’ için sanatçıyı kutluyorum.

  Ender Güzey ürünlerinin böylesine güzel ve özgün bir tasarımla sergilendiği Müze’de en iyi biçimde korunması ve sanatseverler, gençlerin, insanlarımızın görüşlerine açılması, halkımızın ekin veinsanlık değeri düzeylerinin yükselmesine de katkıda bulunacağı kuşkusuzdur.
  Ayrıca, sanatçının Bodrum’a, içinde yer aldığı görkemli doğaya, sanat dünyamıza kazandırdığı bu “Sanatçı Müzesi”, barındırdığ ve 2016 yılından başlayarak gösterime sunacağı yerli ve yabancı profesyonel sanatçıların etkinlikleri, bu arada düzenlenecek işliklerle, şimdiye değin görülmemiş bir toplumsal bunalımla karşılaşan tüm insanlık için bir umut ve esin kaynağı olmuştur/ olaacaktır. Bu özelliği, ona, tüm insanlığa adanmış bir sanat armağanı niteliğini kazandırmaktadır..

  Uygulanmasına bu yıl başlanmış olan bu seçkin projenin önümüzdeki yılla birlikte, plastik sanatlar dışında değerlendirilen öteki sanat dallarına ait etkinlikleri de kapsayacak olması, Ender Güzey Müzesi Arthill’e, başarılı olacağından kuşku duymadığım bu aydın girişime ,uluslararası düzeyde bir ün kazandıracaktır.
  Bu nitelikleriyle Müze ve onun yaratıcısı Ender Güzey’in sanatseverlerce yalnız desteklenmesini değil, girişimin başarıyla sürmesini sağlayacak maddi katkılarla blunmalarını diliyorum.
  Sevgilerle.
  Ülkü Baisoy

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.