Anasayfa » Kültür - Sanat » BU SERGİDE SADECE BARIŞ OLACAK… 16 ARALIK’DA DİBEKLİHAN’DA

BU SERGİDE SADECE BARIŞ OLACAK… 16 ARALIK’DA DİBEKLİHAN’DA

Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Kültür Ve Sanat Derneği tarafından organize edilen “Uluslararası Barış Sergisi” 16 Aralık’da Dibeklihan’da başlıyor.

43 ülkede eş zamanlı olarak 16 Aralık 2016-5 Ocak 2017 tarihlerinde sergilenecek barışa dair resimlerin yeri alacağı   “Uluslararası Barış Sergisi” nin küratörlüğünü Vedat Çalık yapıyor. Yalnızca Barışa Tarafız Platformu’nun  Bodrum’daki üyesi ise BodrumART Sanat ve Kültür Derneği. Dernek üyesi sanatçıların eserleri ile katılacağı sergi, 43 ülke ile eş zamanlı  olarak Bodrum’da 16 Aralık 2016 Saat 17.00’de Dibeklihan’da açılıyor.

Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Kültür Ve Sanat Derneği ise kendilerini “Barış Bildirgesi” ile şöyle ifade ediyor:

 

BARIŞ BİLDİRGESİ

“Ülkemizin dört bir yanından sanatçılarımızın katılımı ile oluşturduğumuz bu birliği, BARIŞ adına çevreleyerek şekillendirdik. Büyük bir özveri ve emek harcanarak, sanatçılarımızın DÜNYA BARIŞI adına bu kutsal ve onursal olguya gönülden katkıları ile sanatın ne denli büyük bir güç teşkil ettiğini duyurmak istedik; sanatın birleştirici ve uzlaştırıcı yapısı adına bir küçük kıvılcım, ışık olmak istedik.

 

Ben yalnız barış sever değil bir barış savaşçısıyım. İnsanlar savaşa savaş açmadıkları sürece hiçbir şey savaşları ortadan kaldırmayacaktır.” Albert Einstein’ın bu anlamlı sözü, barış adına verilen mücadelelerin ne denli büyük bir anlam taşıdığını göstermektedir. Sanatın çoklu dilinde, özgürleştirici ve bağımsız yapısı ile BARIŞ müjdecisidir sanat ve sanatçılar. Milletleri aynı şemsiyenin altında toplayan, merkezinde insan olan sanatın ve çağdaş sanatçıların barışa kayıtsız kalması düşünülemez…

Aydınlanma yolunda ki en güçlü bireydir Sanatçı! Küresel eşitsizliğin ve sömürünün yarattığı yoksulluk, açlık ve bu açlığa eklenen savaş ve çatışmalar, insanın en temel evrensel hakkı olan “Yaşama Hakkı”nı elinden alırken sanatın ve bilimin de özgürleşmesi mümkün görünmemektedir.

Sanatın barışçıl ve birleştirici yaklaşımı ile bu sanatsal birliğin içindeyiz ve tüm duyarlılığımızla BARIŞA TARAFIZ. Umudun azaldığı bu çetrefilli savaş oyunları arasında ne kadar canımız yansa da, umut etmeye devam edeceğiz ve dünya sanatçıları olarak aynı idealde , aydınlık bir gelecek umudu ile her türlü şiddet ortamından uzaklaşmak ve kardeşçe yaşamak adına bu sergilerimizi her sene tekrar ederek sesimizi milyonlara duyurmaya devam edeceğiz..

ATATÜRK’ün tüm dünya insanları için söylediği ”Yurtta sulh, dünyada sulh” sözünün insani önemine bir kez daha dikkat çekerek, barıştan yana olmak da biz sanatçı duyarlılığının kaçınılmaz sorumluluğudur… Barıştan ve halktan uzaklaşan sistem, yok olmaya mahkûmdur! Bu bir sanatçı ayaklanması değildir, yalnızca barışa tarafız söyleminin sanatla ifadesidir.

Sanatçıların gönüllü katılımıyla gerçekleştirilen bu projenin, hiçbir siyasi parti ve politik söylem ile ilişkisi bulunmaması da, sanatın kendi öz benliği içinde bağımsız ve özgür iradesine en güzel örneklerden biridir.. Özgürlük ve barış var olduğu sürece sanat, hayatı anlamlandıran ve geliştiren bir olgu olarak toplumlara ışık tutmaya devam edecektir..”

Uluslararası Yalnızca Barış Tarafız Kültür ve Sanat Derneği

15350523_643422869174561_4824145713364828815_n

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.