Anasayfa » Güncel » “BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ”

“BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ”

Bodrumlu kadınlar, meclis gündemine düşen ve salı günü oylanacak ” cinsel istismar yasası”na tepki gösterdi. Kadınlar, salı gününe kadar her gün saat 18.00’de Bodrum Belediye Meydanı’nda toplanacak.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, cinsel istismara uğrayan birey ile failin evlenmesi durumunda, failin cezasının geri bırakılması veya ertelenmesini içeren yasa teklifine tepki gösterdi.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde Bodrum Belediye Meydanı’nda, toplanan kadınlar, mecliste görüşülen cinsel istismara uğrayan birey ile failin evlenmesi durumunda, failin cezasının geri bırakılması veya ertelenmesini içeren yasa teklifini protesto etti. Çeşitli kadın gruplarının ve siyasi parti temsilcilerinin destek verdiği eyleme katılanlar ellerinde, “Bu suça ortak olmayacağız. Çocuklarımızı size emanet etmeyeceğiz”, “Tecavüze, çocuk cinsel istismarına, tecavüzün evliliğe dönüştürülmesine ve tecavüzcülerin affına hayır”, “Gece yarısı bir oy ile milyonlarca çocuğun hayatlarını karartmanıza izin vermeyeceğiz”, yazılı pankartlar taşıdı. Yasa teklifini kabul etmeyen kadınlar, düdük çalarak, alkışlarla yasa teklifini protesto etti. Grup adına açıklama yapan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, “Biliyorsunuz bu yasaları gece karanlığında çıkarıyorlar, gündüz yapmıyorlar. Gündüz bu yasaları çıkartmak için çaba sarf etmiyorlar. Çünkü malum tecavüzcülerle ilgili bir yasa çıkartıyorlar. 18 yaş altı kadınların kız çocuklarının maruz kaldığı tecavüzlerde, tecavüzcüsüyle evlendirme üzerine bir yasa çıkarıyorlar. Bu yasa daha önce kaldırılmıştır Şimdi tekrar gündeme getiriyorlar. 18 yaş altı çocukları rıza var, isteyerek birlikte oldu diyemezsiniz. İsteyerek birlikte olduğu şeyin adına tecavüz diyemezsiniz. Tecavüz olan bir şeyi de onu tecavüz eden biriyle evlendirerek meşrulaştıramazsınız. O yüzden gece karardıktan sonra sokağa çıkıyoruz ki, onlar nasıl gece mecliste bu kararları alıyorsa, bizde gece sokaklara çıkarız. Hiçbir şekilde bedenimize müdahale edilmesine, yasalarla bu müdahalelerin meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.