Anasayfa » Kültür - Sanat » ÇAĞDAŞ BİR GÖZLE GELENEKSELE BAKIŞ

ÇAĞDAŞ BİR GÖZLE GELENEKSELE BAKIŞ

Geleneksel motifleri ve kavramları çağdaş yorumlarla günümüze taşıyan özgün seramikleriyle ATELİER KABAL Bodrum’da açıldı.

Atelier Kabal Bodrum’da yeni bir sanat noktası. Sanatı göz hizası bir mesafeden izleyip evinize taşıyabilmenize olanak sağlayacak bir seramik atölyesi. Kaan Baltacı,  Topkapı ve Ayasofya müzeleri ile tarihlerinden  ilham alarak  tasarladığı özel kaftanları, seramik panoları ve hediyelik ev aksesuarlarını, sanatı yaşam ortamlarına taşımak isteyen sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olan Kaan Baltacı, üniversitedeki üçüncü yılından itibaren çok sayıda seramik kaftan üretmeye başlamış. Bitirme tezini  mavi-beyaz kültür yani Osmanlı çini sanatının ilk dönemi üzerine gerçekleştirmiş. Daha sonraki çalışmalarında da özellikle Osmanlı çini sanatının 16. yy’a kadar olan yani mavi-beyaz seramiklerden oluşan bölümüne yönelen sanatçı şimdi Bodrum’un maviliğinde yapıtlarını oluşturuyor.

İstanbul’da başta Topkapı Sarayı olmak üzere bir çok özel ve tarihi mekanın restorasyon çalışmalarında bulunan Kaan Baltacı, tasarımlarıyla  15 karma ve 5 kişisel sergilere katılmış.,

Seramik  dışında sinema dalında da  yapıtları bulunuyor. Özgür sınırlar (Free Borders) isimli senaryosu yurt dışında Los Angeles Cinefest’de ilk 20 ye kalmış,  Newyork Indie Film Festivali’nde (bağımsız filmler festivali) ise büyük senaryo ödülü olan ‘Diamonds Awards’ ı almış. Baltacı’nın önemli bir diğer  çalışması da, Türkiye’nin en önemli ve beğenilen yapımı olan Muhteşem Yüzyıl  dizisi kostüm ekibinde  Serdar Başbuğ ile yer alması.

Özgün seramikleri, ev aksesuarları ve hediyelik eşyaları ile Tepecik Mahallesi Hamam Sokak’ta Mavi Beyaz Atelier Kabal sanatseverleri bekliyor.

serap gökalp.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg92serap gökalp.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8serap gökalp.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6serap gökalp.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5serap gökalp.jpg2.jpg3.jpg4serap gökalpserap gökalp.jpg2.jpg3

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.