Anasayfa » Politika » CHP “BİZE TAŞARONLUK YAPTIRIYORLAR. AVRUPA İNSANLIK DRAMI İLE YÜZLEŞMELİ”

CHP “BİZE TAŞARONLUK YAPTIRIYORLAR. AVRUPA İNSANLIK DRAMI İLE YÜZLEŞMELİ”

CHP Mülteciler ve Göçmenlerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu üyesi milletvekilleri “bu komisyon Avrupa’nın da mülteci sorunu ile yüzleşmesi için de kuruldu.” dediler.

CHP, Mülteciler ve Göçmenlerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu üyesi milletvekilleri, Bodrum CHP İlçe Örgütünde bir basın toplantısı düzenledi. Akyarlar‘daki Aylan bebeğin cesedinin kıyıya vurduğu Akyarlar‘dan temsili olarak, sabah saatlerinde bota binip denize açılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Mülteciler ve Göçmenlerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, öğle saatlerinde de ilçe binasında partililerle buluştu.

Toplantıda CHP’lilere hitap eden Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Türkiye’ye 3 milyar avro para verilerek, Türkiye Avrupa‘nın mülteci kampı durumuna getirilmek isteniyor, tampon bölge durumuna getirilmek isteniyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, böyle bir karar alanı ülkeye sokmazlar. Türkiye‘yi açıktan rüşvet vererek, cebine para sıkıştırarak hem buradaki mülteclierin burada kalmasını hem de gidenlerin geri dönmesini sağlıyorlar. Türkiye, Edirne‘sinden Hakkari‘sine, Bodrum‘undanSinop‘una kadar Türkiye Avrupa‘nın mülteci kampı olacak.”

040Ağbaba, “Bugün yaşananlar, Avrupa’da atılan imzalar, sözleşmeler, başından beri söylediğimiz iktidarın AK Parti’nin yanlış Suriye politikasının sonucudur. AB bize taşaronluk yaptırıyor. Avrupa 2.Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük problemle karşı karşıya. Onlar da sorumluluk almalı. Bizim sayemizde bu insanlık dramının sorumluluğundan kaçtı Avrupa. Bu komisyonumuz sadece Türkiye için değil, Avrupa’nın da bu meseleyle yüzleşmesi için kuruldu. Onlara bunu anlatacağız” dedi.

 

 

059DEMİR’DEN RESLER İÇİN  UYARI

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir de Türkiye‘nin önümüzdeki süreçte mülteciler nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayacağını söyledi. AK Parti‘li Burhan Kuzu‘nun “Avrupalıları korkuttuk, onlar da kesenin ağzını açtı” sözlerini eleştiren Demir, “Bir anayasa profesörü olan Burhan Kuzu, boşboğazlık yapıyor her gün twit atıyor. Biz Avrupalıları korkuttuk, onlar da kesenin ağzını açtı diyor. Değil. Bunlar, mültecileri Avrupalılara sattılar. Bu insanların sorunlarıyla yine sosyal demokrat bir parti olarak biz ilgileneceğiz ama onların bu pazarlıklarını da bizim ortaya koymamız gerekiyor. Bu insanlık ayıbıdır.” diye konuştu.

Konuşmasında RES mücadelesine de değinen Demir, tüm Bodrum‘un Geriş ve Akyarlar‘da RESleer karşı sürdürülen direnişe destek vermesini istedi. Demir, şöyle konuştu:

“Sülükler Bodrum halkının üzerine, Bodrum dağlarına saldırmış gibi. Rüzgar enerjisi santralleri ile Bodrum‘un güzelliklerini yok etmeye çalışıyorlar. Değerlerini birilerine peşkeş çekiyorlar. İki dağı var Bodrum‘un. Bİri Geriş, diğeri Akyarlar. Oralara RES kurarak buradaki rantları birilerine peşkeş çekmek istiyorlar. Hukuksuzluğu A’dan Z’ye uyguluyorlar. Egemen güçler, iktidardan aldığı yetkiler dahilinde hukuku ayaklar altına alarak zorla RES kurmaya çalışıyorlar.” –

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.