Anasayfa » Politika » CHP BODRUM İLÇE YÖNETİMİ “BELEDİYE BAŞKANIMIZDA CHP AİDİYETİ HALA OLUŞAMAMIŞ”

CHP BODRUM İLÇE YÖNETİMİ “BELEDİYE BAŞKANIMIZDA CHP AİDİYETİ HALA OLUŞAMAMIŞ”

CHP Bodrum İlçe Yönetimi, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’ın, 23 Temmuz’da Sabah Gazetesi’nin Günaydın ekine verdiği röportajla ilgili açıklamalarda bulunmak üzere, bugün basın toplantısı düzenledi. İlçe Başkanı Recai Seymen sorular üzerine ““Biz yönetim kurulunda aldığımız kararı genel merkeze iletiyoruz. Onun yaptırımı genel merkez tarafından yapılacak. Bu ilçe yönetimini aşıyor” dedi.

CHP Bodrum İlçe Başkanlığı’nda yapılan basın açıklamasını, yönetim kurulu adına okuyan ve yayınlayan Recai Seymen şunları söyledi:

“23/07/2018 tarihinde Bodrum Belediye Başkanımızın sabah-Günaydın gazetesine vermiş olduğu röportajla ilgili CHP Bodrum İlçe yönetiminin kararlarını açıklamak üzere bir basın toplantısı yapmış bulunmaktayız. Şöyle ki:

  • Üzülerek belirtiyoruz ki belediye başkanımız çok talihsiz bir açıklama yapmıştır.
  • Bu açıklamadan bilgimiz olmadığı gibi içeriğini de kabul etmemiz mümkün değildir.
  • Başkanımızın, gerek başkanlık sistemi ve gerekse cumhurbaşkanlığı ile ilgili düşüncelerini ret ediyoruz ve beyanatının sadece kendisini bağlayacağını mevkiisi gereği bilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu açıklamaların partimizin söylemleri ile bağdaşır yanı yoktur.
  • Her zeminde ve her koşulda annesinin CHP’li olduğunu söylemesine karşın (CHP’liler hırslarına yenik düşüyor vb.) gibi cümleleri parti tabanını, partimize oy veren seçmenlerimizi derinden yaralamaktadır.
  • Röportaj verdiği yayın organı da çok manidardır. Başkanlık sisteminin genel ve yerel yönetimlere büyük yarar sağlayacağını CHP’de Sayın Mehmet Kocadon’dan başka hiçbir yetkilinin kabul etmesi mümkün değildir. Bu talihsiz açıklama gösteriyor ki Belediye başkanımızdan Cumhuriyet Halk Partisi aidiyeti hala oluşamamıştır.
  • Belediye Başkanımızın yapmış olduğu açıklamanın ve bu basın açıklamasıyla yukarıda yaptığımız açıklamaların sorumlusu da bizatihi belediye başkanımızdır. Ne ilçe yönetimini nede partimizi bağlamayacağını kamuoyunun bilgisine sunarız. Çünkü, belediye başkanımız 16 Nisan 2017’deki Anayasa Değişikliği referandumunda partimizin Türkiye genelinde yapmış olduğu çalışmayı, harcanan enerjiyi, heyecanı, verilen emeği ve bunun karşılığında almış olduğumuz desteği de anlayamamış görünüyor. Bodrum’da Anayasa değişikliği % 80’lik bir oranla ret edilmiştir.

Bizim partimizde, bugüne kadar makamı ve ünvanı ne olursa olsun hiç kimse ama hiç kimse partinin ve parti ambleminin üzerinde olamamıştır. Bundan sonra da olamayacaktır. Partimizin bir belediye başkanının, partisini bir başka parti ile mukayese etmesi ne hakkıdır ne de haddidir.

Başkanımızın bu açıklaması sosyal medyada oldukça geniş bir biçimde yer almıştır. Hal böyle olunca, Bodrum seçmenimiz ve üyelerimiz ya telefonda yada yolda karşılaştığımızda; parti yöneticilerimize suçlayıcı ve sorgulayıcı sorular yöneltmektedirler. Bizler artık bu tür sorgulayıcı ve suçlayıcı sorularla muhatap olmak istemiyoruz. Çünkü, ilçe yöneticilerimiz bunu hak etmiyorlar. Bu talihsiz açıklamaları düzeltecek ve doğruları anlatacak olan belediye başkanımızdır. Umarız bunu yapar. Yapmazsa da siyasi sonuçlarından herkes payına düşeni alacaktır.”

YAPTIRIM GENEL MERKEZ TARAFINDAN YAPILIR 

Basın mensuplarının yönelttiği “Başkan Kocadon’a bu açıklamalarından dolayı herhangi bir yaptırım olacak mı?” sorusuna ise Seymen, “Biz yönetim kurulunda aldığımız kararı genel merkeze iletiyoruz. Onun yaptırımı genel merkez tarafından yapılacak. Bu ilçe yönetimini aşıyor” ifadelerini kullandı.

Kurultay ilgili soruları da yanıtlayan Recai Seymen, “Burada 3 tane kurultay delegemiz var. Bununla ilgili toplantıları yaptık. Ortak çıkan karar bu seçim sonuçlarının tartışılacağı bir kurultay düzenlenmesini istedik ve bu konuda imzalarımızı verdik. Amaç sadece CHP’nin genel başkanını değiştirmek değil, programıyla tüzüğüyle tartışıp önümüzdeki günlerde partimizi nasıl iktidara getirebiliriz, bunun konuşulması için imza verdik. Bu hafta sonunda sonucu belli olacak. Ama bu kadar imza toplandıktan sonra partinin kurultaya gitmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.