Anasayfa » Politika » CHP BODRUM SORGULANIYOR “YERLİ VE ZENGİN OLMAK DIŞINDA TEK BİR KRİTERİNİZ VAR MI”

CHP BODRUM SORGULANIYOR “YERLİ VE ZENGİN OLMAK DIŞINDA TEK BİR KRİTERİNİZ VAR MI”

Bodrum Cumhuriyet Halk Partisi  ilçe örgütünün ‘sandık’ sözünü yerine getirmemesi gerekçesiyle belediye meclisine aday adaylığı başvurusunu geri çekenlerin sayısı giderek artıyor. En çarpıcı söylem de Ayhan Ongun’dan geldi: “Şimdi sormak istiyorum; yerli ve zengin olmak dışında tek bir kriteriniz var mı?”

Muğla Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliğine aday adayı olan ve  halen Bodrum Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi olan Nurten Çakıcı Bıçak, Bodrum Belediye meclis üyeliği aday adayı başvurusu yapan, yazar ve program yapımcısı Ayhan Ongun ve  Av. Irmak Yüksel Karabulut  adaylıklarını geri çekti.

Av. Irmak Yüksel Karabulut:  “SİSTEMİN PARÇASI OLMAK İSTEMİYORUM”

“Günümüz siyasetinin kaybettiği saygınlığı, adalet duygusunu tekrar yaşatmak amacıyla çıktığım bu yolda görmüş olduğum antidemokratik uygulamaların Bodrum Meclis Üyesi adaylık belirleme sürecinde de devam ettiğini gözlemlemem sebebiyle Bodrum Belediyesi Meclis Üyeliği adaylık başvurumu geri alıyorum. Bir hukukçu olarak kriterlerin belirli olmadığı , adil ve hakkaniyetten uzak, emeğin,bilginin,vefanın hiçe sayıldığı, sandık konulmadan iki üç kişinin ağzından çıkan isimlerle Bodrum Belediyesi Meclis Üyelerinin belirleneceği bir sistemin parçası olmak istemiyorum. CHP Bodrum Belediye Başkan adayımız Sayın Mustafa Saruhan’a ve belirlenecek meclis üyesi arkadaşlarıma başarılar diliyor, seçimlerin Bodrum ve ülkemize aydınlıklar getirmesini diliyorum. Saygılarımla…”

Nurten Çakıcı Bıçak: “SANDIK GELMEYECEĞİ NETLEŞMİŞTİR”

 “Aday adaylığı müracatımı 14.02.2019 günü geri çektim. Aday adaylığımı geri çekmemin gerekçesi ise, İlçe başkanımızın göreve geldiği ilk günden itibaren, belediye başkanları ve meclis üyelikleri için parti üyelerinin önüne sandık konulacağı sözü verdiği için aday adayı olmuştum. Fakat geldiğimiz süreçte üyenin önüne sandık gelmeyeceği netleşmiştir. Ben üyelerim tarafından seçilmek istediğimi her ortamda,yetkili merciilere ilettim. İlkem gereği’de sandığın olmadığı bir yarışta olmak istemedim.” 

Ayhan Ongun: “YERLİ VE ZENGİN OLMAK DIŞINDA TEK BİR KRİTERİNİZ VAR MI”

Ayhan Ongun adaylığını geri çektiğini duyurduktan sonra, sosyal medyadaki hesabından şunları paylaştı:

Geçtiğimiz günlerde, İlçe Başkanlığının verdiği sözleri yerine getirmediği ve adil bir meclis listesi oluşumu gerçekleşeceğine inancımın kalmadığını gerekçe göstererek CHP Bodrum Belediye Meclis Üyeliği aday adaylığımı geri çektiğimi duyurmuştum.
Benim bu tepkim, doğrudan parti yönetimlerine yöneliktir. Ne başkan aday adayları, ne şimdi başkan adaylığı kesinleşen Mustafa Saruhan, ne de meclis üyeliği beklentisi içinde olan arkadaşlarıma yönelik değildir.
Elli yıllık siyasi yaşantım boyunca edindiğimiz deneyimlerim ışığında ben şunu bekliyordum. Asıl olan sandıktır ama madem bunu yapamadınız, en azından belli kriterler belirler, ona göre aday adaylarının dosyalarını incelersiniz.
Örneğin, asil ve yedek olarak 56 kişi gerekiyorsa, önce sayıyı buraya düşürürsünüz. Sonra da belirlenen kriterlere göre sıralama yaparsınız.
Meslek grupları, bölgesel dağılım, kadın ve gençlik kotaları dikkate alınarak parti geçmişi, siyasal birikimi, sosyal alandaki başarıları gibi kriterlerle sıralama yaparsanız, seçilecek yerlere konulmayanlara söyleyecek makul ve mantıklı gerekçeleriniz olur.
Bunları yapmazsanız, yarın oluşacak tepkileri göğüslemekte zorlanırsınız.
Hele de işin içerisine ilkesizlik, duygusallık, ahbap-çavuş ilişkileri girerse, olası olumsuz sonuçların hesabını veremezsiniz.
Şimdi sormak istiyorum; yerli ve zengin olmak dışında tek bir kriteriniz var mı?
Listeler açıklandığında daha detaylı ve somut söyleyeceklerimiz olacaktır.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.