Anasayfa » Politika » CHP’DEN “GÖÇ BAKANLIĞI KURULSUN”

CHP’DEN “GÖÇ BAKANLIĞI KURULSUN”

Büyük bir toplumsal sorun haline gelen sığınmacıların durumunu incelemek ve çözüm önerileri  üretmek için  CHP tarafından oluşturulan komisyon “Göç ve Entegrasyon Bakanlığı” kurulması önerisinde bulundu.

GÖÇ VE ENTEGRASYON BAKANLIĞI

Toplantıda Muğla Milletvekili Nurettin Demir, konuyla ilgili olarak Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı temasları aktardı. Avrupa’nın konuya ilgisiz olduğunu bundan dolayı sorunun çözümü için Avrupa’ya umut bağlamamak gerektiğini dile getiren Demir, Türkiye’de de yasal boşluk olduğunu belirtti. Demir, konunun birkaç gün sürecek geniş katılımlı bir panelde masaya yatırılması gerektiğini kaydederek “Türkiye’nin bir mülteci ve göç politikasının oluşması için sivil toplum baskı yapmalı. Seçimlerin ardından ‘Göç ve Entegrasyon Bakanlığı’ kurulmalı” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla oluşturulan ‘Suriyeli Mültecilerin ve Sığınmacıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu’ dün konuyla ilgili çalışan sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Şişli Belediyesi’nde gerçekleşen toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve komisyon üyeleri İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen ve İzmir Milletvekili Özcan Purçu katıldı.

‘TÜRKİYE’NİN GÖÇ POLİTİKASI YOK’

20 sivil toplum örgütünden temsilcinin yanı sıra akademisyenlerin katıldığı toplantıda Türkiye’de bulunan sığınmacıların sorunları masaya yatırıldı. Sorunun giderek arttığına dikkat çeken sivil toplum örgütleri bir an önce önlem alınması gerektiği uyarısında bulundular. Toplantıda, sorunların önemli bir kısmının Türkiye’nin bir göç politikasının olmamasından kaynaklandığı tespiti de yapıldı.

“KOMİSYON KALICI OLACAK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da konuyla ilgili bakanlık kurulması önerisini yineleyerek şöyle dedi:

“Türkiye son 3 yılda 2 milyon bir göçle karşı karşıya kaldı. Suriye’de barış olsa bile bu insanların en az yarısı burada kalacak. Bunun için kalıcı bir politika oluşturulmalı. Tüm dünyada göç ve sığınmacı sorunu sosyal demokrat partilerin öncelikli ele aldığı sorunlardan biri. Bunun için CHP bu sorunu önemsiyor. Bu komisyon, çalışmalarına seçimlerin ardından da devam edecek ve kalıcı olacak. 1 Kasım sonrası iktidar olursak bu konudaki politikamızı sivil toplum örgütleriyle birlikte oluşturmak istiyoruz.”

 

“IRKÇILIK ARTIYOR”

İstanbul Milletvekili Selina Doğan da sorunun tek başına AKP’ye bırakılamayacak kadar önemli olduğunu belirterek konuyla ilgili herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti. Sığınmacılara yönelik ırkçı ve ayrımcı bir atmosferin oluştuğuna dikkat çeken Doğan, CHP olarak sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmak istediklerini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla kurulan komisyon Ankara’daki ilk toplantısının ardından Edirne’ye giderek sığınmacıların sorunlarını bizzat yerinde incelemişti. Komisyon, sorunun yaşandığı diğer illere ve sığınmacıların yaşadığı kamplara giderek incelemelerde bulunacak.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.