Anasayfa » Politika » CHPLİ ALDAN SELİN SONUÇLARI İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHPLİ ALDAN SELİN SONUÇLARI İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, geçen hafta salı günü meydana gelen sel felaketini TBMM gündemine taşıdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun cevaplaması talebiyle verdiği soru önergesinde, sel felaketinin yol açtığı ağır faturanın hafifletilmesi için hükümetin herhangi bir çabası olup olmadığını sordu.

Bodrum’daki sel felaketinin ardından AFAD Muğla İl Müdürlüğü’nün incemeler yaptığını belirten Milletvekili Aldan, “Afet sonucunda 195 işyeri, 84 konut, 77 araç ve 8 motosikletin selden zarar gördüğünü tespit etmiştir. Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ise bize gönderdiği mektupta 199 işyeri, 97 konut, 176 araç ve 300 motosikletin kullanılamaz hale geldiğini tespit ettiklerini belirtmiştir. Tespitlerin ardından AFAD, meydana gelen felaketle ilgili olarak Başbakanlık’a bir rapor sunacağını, Başbakanlık’ın meydana gelen felaketin, ‘genel hayat akışını etkileyeceğine’ dair bir karar vermesi halinde vatandaşlara birtakım yardımların yapılacağını bildirmiştir. Seçim bölgem olan Bodrum‘daki sel felaketinin meydana getirdiği tahribatı yerinde inceledim. Gözlemlerime göre yaşanan felaketten sonra meydana gelen tahribatı, yurttaşların tek başlarına karşılama imkânı yoktur. Felaket, genel hayat akışını etkileyecek boyuttadır.” dedi.

CHP Milletvekili Aldan, önergesinde Başbakan Davutoğlu‘na şu soruları yöneltti: “AFADraporu doğrultusunda, yaşanan doğal afetin, ‘genel hayat akışını etkileyecek boyutta olduğu’ kararı alınacak mıdır? Yaşanan felaketi dikkate alarak, Bodrum esnafının vergi beyanları ve SGK bildirimi için süre uzatmayı düşünüyor musunuz? Esnafın kamuya olanmali yükümlülüklerini erteleme konusunda bir girişiminiz olacak mıdır? Esnafın yaralarını sarabilmesi için KOSGEB kanalıyla faizsiz telafi kredi sağlanması için talimat vermeyi düşünüyor musunuz?”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.