Anasayfa » Güncel » ÇOCUKLARA CEZAEVİ YERİNE, REHABİLİTE…

ÇOCUKLARA CEZAEVİ YERİNE, REHABİLİTE…

CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri CHP Genel Başkan YardımcısıMalatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Özgür Özelile Muğla Milletvekili Nurettin Demir, çalışmalarına devam ediyor. Muğla E Tipi Cezaevi Çocuk Koğuşuyla ilgili Türkiye İnsan Hakları Kurumu tarafından hazırlanan raporun kamuoyuna yansıması üzerine komisyon adına CHP’li Milletvekili Demir, burayı ziyaret etti. Ardından yazılı açıklama yapan CHP’li Milletvekili Nurettin Demir, İHAK raporunda yer alan bulguların çok vahim olduğunu belirterek, konuyu parti olarak TBMM’de de gündeme getireceklerini söyledi. Daha önce Özgür Özel ve Veli Ağbaba ile kurdukları CHP Cezaevleri Komisyonu’nun da Muğla Cezaevi’ndeki kötü koşullar üzerine eğildiğini söyleyen CHP’li Milletvekili Nurettin Demir, şöyle konuştu:

“Savcılık ve Adalet Bakanlığı‘nın devreye girmesiyle biri cezaevinde cinsel istismara uğrayan çocuklarla ilgili, biri de bu durumda ihmali olduğu öngörülen görevlilerle ilgili iki dava açıldı. Hatta görevlilerin davası 24 Aralık’ta başlayacak. Baro ve Valilik makamları davanın takipçisi.”

İHAK raporunun yayınlanmasının ardından Muğla Cezaevi’ni ziyaret ettiğini belirten Demir, “İki koğuşta, cinayet, hırsızlık, gasp gibi suçlardan sekiz çocuk tutuklu kalıyor. Bunlar genellikle açlık sınırının altındaki ailelerden ve dağılmış ailelerden gelen çocuklar. Asıl ilginç olanı sekiz çocuktan üçü yabancı uyruklu. Biri Afganistan, biri Pakistan, biri deSuriye‘den” dedi.

CHP olarak çocukların cezaevinde tutulmak yerine rehabilite edilmesi gerektiğini savunduklarını vurgulayan Demir, “Bu durumu raporlaştırıp, TBMM’de gündeme getireceğiz. Tekirdağ Milletvekilimiz Candan Yüceer başkanlığındaki Kadın ve Çocuk Hakları İnceleme ve İzleme Komisyonumuz aracılığıyla gündemde tutacağız” diye konuştu.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.