Anasayfa » Politika » “ÇÖPLÜĞÜN HESABINI OSMAN GÜRÜN’E SORSUN”

“ÇÖPLÜĞÜN HESABINI OSMAN GÜRÜN’E SORSUN”

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk Bodrum’un çöplük sorununun çözümü ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

CHP İlçe Başkanı Recai Seymen’in talihsiz bir açıklama yaptığını ifade eden Öztürk, “Hesap sorulacak biri var ise, o kişi de Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’dür. Çöplük sorunu beceriksizlik yüzünden çözülemiyor” dedi. “Kimse gelip bizden çözüm konusunda yardım istemedi” diyen Öztürk, Bodrum’un çöp meselesinin milletvekilliği döneminde 2019’a kadar çözüleceği sözü verdi.

Geçtiğimiz hafta Bodrum’un kapanmaz yarası haline gelen Torba Çöplüğü’nde yaşanan yangınının ardından CHP Bodrum ilçe Başkanı Recai Seymen bir basın açıklaması yaparak, AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün Bodrum’a modern çöplük yapılmasını engellediğini iddia etmişti. Seymen ”Bodrum artık bir milletvekilinin oyuncağı olmaktan çıksın. Yeter artık, yeter diyorum… ” ifadelerini kullanmıştı.

Partisinin Bodrum ilçe teşkilat binasındaki basın toplantısında, Bodrum‘un önemli bir yer ve Türkiye‘nin reklamını tek başına yapan ilçelerden biri olduğuna belirten Öztürk, kimsenin Bodrum‘a siyasi bakma lüksü bulunmadığını, yapılan açıklamayı talihsizlik olarak gördüğünü kaydetti.

Bodrum’un katı atık sorununun çözümünün Muğla Büyükşehir Belediyesince yapılması gerektiğine dikkati çeken Öztürk, “Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu konuda bizden kimse yardım istemedi. Ben Bodrum‘un hassasiyetleri konusunda Bodrum halkı ile beraber hareket ettim. Biz sözde çevreci değiliz. Bodrum‘un yeşiline de denizine de sahip çıkmak istiyoruz. Çöplük sorunun çözülmesinde de destek vermek istiyoruz.” diye konuştu.

Akdam mevkisindeki proje konusunda, 6 bin çam ağacının kesilmemesi için müdahil olduklarını ve “Başka araziler bulabilir miyiz?” diye görüş beyan ettiklerini kaydeden Öztürk, Milas ilçesinde katı atık depolama sahası için arazinin tahsisinde destek olduklarını anımsattı.

Milletvekili Öztürk, “Marmaris’te, Datça‘da, Dalaman‘da hepsinde CHP‘li belediye var. Hepsinde çöp depolama tesisleri yapılmış ve destek olmuşuz. Akdam’da ağaçlar kesildi. Çevrecileri görmedim. Kimse karşı çıkmadı. Tesadüfen altından tarihi eser çıktı. Antik bir kent olduğunu ve çöplük yapılamayacağı söylendi. Bir milletvekili olarak ‘bunu yok sayın, çöplük yapalım mı’ demem lazımdı? Görmemezlikten mi gelelim?” diye konuştu.

Katı atık depolama sorununun giderilmesinde kendilerine engelmiş gibi davranıldığını savunan Öztürk, şunları söyledi:

“Bodrum’da 20-25 yıl önce konuştuğumuz meseleler halen konuşuluyor. Buranın meselesini çözecek olan Büyükşehir belediyedir. Sen denizi temizleme, çöpü toplama, suyu getirme, sonrada dön bir hedef tahtası bul, siyasi bir açıklama yap. Bodrum‘un çöp problemini dahi çözmekten aciz kadroların bir an önce çıkıp halka hesap vermesi lazım. Çünkü o yüzden oy istediler.”

YARDIM İSTEYEN OLMADI

Nihat Öztürk Bodrum’un çöplük yangınları ile anılmayı hak etmediğini vurgulayarak başladığı açıklamasında özellikle millete hizmet söz konusu olduğunda ve kamu yararı olması noktasında siyasetçilerin hemfikir olmaları ve birlikte çalışabilmeleri gerektiğini kaydetti. Bodrum’un yıllardan beridir çözülemeyen Katı atık sorununun çözümü konusunda, yerel siyasetçiler ile kendilerinin biraraya gelemediklerini ve konuşamadıklarını söyleyen Öztürk “Siyaseten bu konuda sorumlu olan kurum Çevre Bakanlığı değildir. Çöplerin toplanması ve çöplerin depolanması Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğundadır. Nasıl su sorununu MUSKİ çözüyor ise çöplük alanları ile ilgili sorunu da Büyükşehir Belediyesi çözecek. Bu konu ile öncelikli olarak şunu söylemek isterim; kimse gelip bizden çözüm konusunda yardım istemedi. Kimse bize gelip şuralarda uygun alanlarımız var ve bizim için bu konuyu çözün demedi…” dedi.

AK Parti Muğla Milletvekili Öztürk “Akdam-Sazköy’e yapılacak Katı Atık Bertaraf Tesisinin yapılması aşamasında benim konuya dahil olduğum nokta, 6 bin ağacın kesilmesi ve bölgenin de arkeolojik sit alanı olmasıydı…” diyerek konuşmasına şöyle devam etti;

“Ben Bodrum’un çevre hassasiyetinin olduğu her yerde, Bodrum halkı ile birlikte hareket ettim. Biz sözde çevreci değiliz. Biz Akdam konusunda sadece 6 bin ağacı kurtarabilir miyiz diyerek müdahil olduk. Sonuçta o ağaçlar kesildi. Hani nerede çevreciler? Başka bir alana yapılması konusunda o dönemde gelip bizden yardım isterlerse, gereğini yaparız dedik. Şu ana kadar hala gelen yok. Kendi basın açıklamalarında da söylüyorlar; Milas Çöplük sorunu sekiz ayda tamamlandı. Datça, Marmaris veya Dalaman’da neden hiç sorun yok. Onlar da CHP Belediyeleri. Bodrum bizden ne istiyor ise yapmaya hazırız. İlçe Başkanımız da burada. Bodrum’a yapılan her yatırımın karşılığı var. Çünkü Türkiye’nin batıya açılan yüzü. Biz Bodrum’a siyasi olarak bakmıyoruz, bakmaya da lüksümüz yok…”

BODRUM İLÇE BAŞKANI, YÜREĞİ YETİYORSA HESABI BÜYÜKŞEHİR BAŞKANINA SORSUN… 

AK Parti Muğla MV Öztürk Bodrum’un çöplük konusundaki sorununun bir an önce çözülmesi için her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını kaydederek; “Gerekirse bizde gideriz yanlarına, bu sorunun çözümü için. Bodrum’un çöplük sorunu bizim değil, tamamen Büyükşehir Belediyesinin çözeceği bir sorundur. Bunun ile ilgili bir hesap verilmesi gerekiyorsa, bu hesabı da Muğla Büyükşehir Belediye başkanıdır. CHP ilçe başkanının yüreği yetiyorsa, gitsin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanından hesap sorsun…” dedi.

Öztürk “Nasıl İstanbul’da çöp ve su sorunu yüzünden CHP kaybetti ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanı olmasına vesile olduysa, Bodrum’un çöp sorunu da AK Parti’nin Muğla Büyükşehir Belediyesini kazanmasına vesile olacaktır” diyerek, 2019 yerel seçimlerinde oldukça iddialı olduklarını da söyledi.

UYGUN YER GÖSTERSİN GEREĞİNİ YAPALIM… 

Yıllardan bu yana bir türlü çözüm bulunamayan bu sorunun somut olarak ne kadar sürede çözüleceği yönündeki sorulara MV Öztürk şu yanıtı verdi;

“Biz idari ve teknik kısmı ile alakalı elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Bu konu önümüzdeki hafta kurula girecek. Kuruldan izin çıkması durumunda bir ay içinde gerekli izinlerin alınması ve uygulanması konusunda gereğini yapacağız. Ama bu sorunun çözümü için bizim alternatif bir yere ihtiyacımız var. Büyükşehir bize gelip şurası, şurası var demedi ki. İnşallah benim milletvekilliğim döneminde Bodrum’un Katı Atık sorunu çözülecek” dedi.

Öztürk son olarak “Bu konu siyasete alet edilemeyecek kadar önemli bir konudur” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.