Anasayfa » Politika » CUMHURBAŞKANI’NA HAKARETTEN TUTUKLANDI

CUMHURBAŞKANI’NA HAKARETTEN TUTUKLANDI

HDP basın açıklamasına katılan Bodrum Çevre Platformu sözcüsü ve gazeteci Ayhan Karahan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a hakaret ettiği gerekçesi ile tutuklandı.

İskele Meydanı’nda 04 Kasım Cuma günü  toplanan HDP Bodrum İlçe Örgütü, milletvekillerinin ve Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarının tutuklanmasını  protesto etti. Bodrum Çevre Platformu üyesi ve gazeteci Ayhan Karahan o gün yaptığı basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a hakaret ettiği gerekçesiyle  gözaltına alınmasının ardından, bugün Bodrum Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.  Karahan’ın HDP eylemindeki, “Bodrum’da sit alanlarını imara açmak isteyen zihniyet ile seçilmiş HDP milletvekillerini gözaltına alan zihniyet aynı zihniyettir. Bu Ensar vakıflarında tecavüze uğrayan çocukları hapseden dünyalarını karartan zihniyetle HDP‘li milletvekillerini gözaltına alan zihniyet aynı zihniyettir. Bunlar hırsızdır, katildir, tecavüzcüdür. Bunların en başı en tepede sarayda oturuyor, bütün ne kadar suç delili varsa o sarayda saklıdır. O kaçak saray surları ile birlikte yıkılacak. O sarayın saltanatı ve iktidarı yıkılacak. Korkuları bundandır, bu ülkede sabah akşam darbe oluyor. Yalan söylüyorlar, bunlar darbe karşıt filan değil 12 Eylül faşizminin katmerli devamcıları ve mirasçılarıdır” şekilndeki sözleri  nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı’na alenen hakarette bulunduğu” gerekçesi ile CMK’nın 100. maddesi gereğince” Bodrum Sulh Ceza Hakimi tarafından tutuklama kararı verildi.

Karahan verdiği savunmada “”Ben Cumhurbaşkanı‘nı hedef alarak hiç bir söz sarfetmedim. Konuşmamda geçen saray kelimesini de mecazi anlamda kullandım, yazılarımda da kullanırım. Sırça Köşk manasında, bir tür statü olarak kullanırım. Kaçak duvarların yıkılmasından kastım da devletin şeffaflaşmasını istememdir.Cumhurbaşkanına hakaret kastım yoktur. Hakaret edecek olsaydım, açık açık ismini zikrederdim” diyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.