Anasayfa » Politika » “CUMHURİYET KANLA YAZILMIŞ BİR TARİH SONUCUNDA KURULMUŞTUR”

“CUMHURİYET KANLA YAZILMIŞ BİR TARİH SONUCUNDA KURULMUŞTUR”

Bodrum da, Cumhuriyet’in kuruluşunun 93. yıl dönümü kapsamında Cumhuriyet yemeği düzenlendi.

CHP Bodrum İlçe örgütü tarafından Heredot Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede, Türk bayrakları eşliğinde marşlar söylendi. Partililer canlı müzik eşliğinde keyifli dakikalar yaşadı.

Gecede konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Türkiye’nin birçok il ve ilçelerinde Cumhuriyet Bayramının kutlandığını söyledi.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında meclisten Anıtkabir’e yürüyeceklerini ifade eden Bingöl, “Bu ülke ailelere, şirketlere, şahıslara, emanet edilemeyecek kadar kutsal bir ülkedir. Bu ülkede kanla yazılmış çok ciddi bir tarih sonucunda Cumhuriyet kurulmuştur. O nedenle çok değerlidir. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir.” dedi.

Bingöl, kayıtsız şartsız Cumhuriyet’i korumak ve kollamak gerektiğine de dikkati çekti.

Başkanlık sistemi hakkında da açıklamalarda bulunan Bingöl, şunları söyledi:

“Bugünlerde hayata geçirilmeye çalışılan başkanlık sistemine, sonuna kadar karşı çıkacağız. Biz parlamenter sistemi, Cumhuriyet’i, laikliği, demokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri, barışı, kardeşliği ve huzuru sonuna kadar bu ülkede tesis etmek adına, bir siyaset anlayışını, neye mal olursa olsun sürdüreceğiz.”

Bingöl, Türkiye’de bütün kurumların, üniversitelerin, basının ve iş dünyasının teslim alındığını da öne sürdü.

Geceye, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ’ın yanı sıra, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, belediye meclis üyeleri, CHP il başkanı Mürsel Algan, CHP ilçe Başkanı ecai Seymen,  geçmiş dönem Muğla Milletvekili Fevzi Topuz’unda  da olduğu çok sayıda partili katıldı.

Cumhuriyet Balosu na katılan partililer gece boyunca kimi zaman dans ederek kimi zaman zeybek havaları oynayarak eğlendiler.

Gecede ayrıca, Atatürk’ün fotoğraflarından oluşan sergi de ziyarete açıldı.

chp-cumhuriyet-balosu-2016-1-small

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.