Anasayfa » Kültür - Sanat » D-MARİN BODRUM MÜZİK FESTİVALİ BAŞLIYOR

D-MARİN BODRUM MÜZİK FESTİVALİ BAŞLIYOR

Doğuş Grubu’nun kurucu desteğiyle gerçekleşen Bodrum Müzik Festivali’nin açılışı, 4 Ağustos Cumartesi günü 20.30’da, Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis’te Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, soprano Lauren Fagan ve tenor Murat Karahan ile yapılıyor.

Dünyanın pek çok ülkesinde ayakta alkışlanan konserlere imza atan tenor Murat Karahan, ünlü Bolşoy Tiyatrosu’nda başrol söylemiş nadir sanatçılarımızdan biri. 2015’te Bolşoy Tiyatrosu’nda La bohème’de Rodolfo ve La Traviata’da Alfredo rollerinin ardından Carmen’deki Don Jose rolünün olağanüstü yorumuyla izleyicilerinin kalbinde taht kuran sanatçı, Manon Lescaut’daki rolüyle ününü zirveye taşıdı. Deutsche Oper Berlin, Parma Teatro Regio, Arena di Verona, Viyana Devlet Operası, Bavyera Devlet Operası, Verona Teatro Filarmonico ve Teatro San Carlo gibi prestijli müzik merkezlerinin yanı sıra San Carlo ve Münih Opera festivallerinde de söyleyen Karahan, Devlet Opera ve Balesi genel müdürü olarak Türkiye’de operanın gelişmesine büyük katkıları olan bir sanatçı. Konserlerindeki heyecan verici performansıyla izleyicilerinin kalbinde taht kuran Avusturalyalı genç soprano Fagan, Covent Garden Jette Parker Genç Sanatçılar Programını tamamladıktan hemen sonra, Covent Garden’da sahnelenen Maskeli Balo’da Oscar, Aşk İksiri’nde Giannetta’yı, ayrıca Verbier Festivali’nde Donna Anna’yı oldukça başarılı bir biçimde seslendirdi. Müzik eleştirmenleri, BBC Proms’ta da yer alan sanatçıyı “yorumuna samimiyet ve heyecan getiren zengin ve dramatik bir ses” olarak nitelendiriyor.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI

Şef: RENGİM GÖKMEN

Soprano: LAUREN FAGAN

Tenor: MURAT KARAHAN

 

Giuseppe Verdi: Kaderin Gücü Uvertürü

Giuseppe Verdi: La Traviata’dan “E strano! … Ah fors’è lui”, “Sempre libera” *•

Giacomo Puccini: Tosca’dan “E lucevan le stelle” •

Giacomo Puccini: Manon Lescaut’dan : Intermezzo

Giacomo Puccini: La bohème’den “Donde lieta usci” *

Giuseppe Verdi: Nabucco Uvertürü

Giacomo Puccini: Turandot’dan “Nessun Dorma” •

Dmitri Shostakovich: Festival Uvertürü, La Majör, Op. 96

Alfredo Catalani: La Wally’den “Ebben? … Ne andro lontana” *

Francesco CileaL’arlesiana’dan “E la solita storia del pastore” •

Pietro Mascagni: L’amico Fritz’den Intermezzo

Ernesto de Curtis: Torna a Surriento •

Giuseppe Verdi: La Traviata’dan “Addio del passato” *

Giuseppe Verdi: La Traviata’dan “Parigi, o cara, noi lasceremo” •*

Giacomo Puccini: La bohème’den “O soave fanciulla” •*

Bodrum’un tarihi dokusu ve eşsiz doğasında, Türkiye ve dünyadan ünlü sanatçıları ağırlayarak küresel bir festival olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Uluslararası Bodrum D-Marin Klasik Müzik Festivali, geçtiğimiz yıl Bodrum Müzik Festivali’ne dönüştü. Bu yıl, 4-8 Ağustos 2018 tarihleri arasında 14.’sü gerçekleşecek olan festivalde, müzikseverleri; dört gün boyunca sürecek yoğun ve keyifli bir program bekliyor. Doğuş Grubu’nun kurucu desteğiyle gerçekleşen festival, Bodrum yarımadasını sanat rotasında önemli ve vazgeçilmez bir durak haline getirme amacıyla güçlü ve oldukça renkli bir program hazırladı. Tarihi yarımadaya klasik müziği yayacak olan festival; Fazıl Say, Gülsin Onay, Murat Karahan, Christina Pluhar, Lauren Fagan, Alina Pogostkina, Víkingur Ólafsson ve Avi Avital gibi yıldızlar yanı sıra Sevil Ulucan, Hillel Zori, İbrahim Yazıcı, Erman Türkili, Çağ Erçağ, Gülru Ensari, Dorukhan Doruk, Camille Thomas ve Veriko Çumburidze gibi virtüözlere, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, L’Arpeggiata, Olten Quartet ve LUDWIG Orkestrası gibi topluluklara ev sahipliği yapacak. Bodrum Müzik Festivali, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi tüm gün, sabahın ilk saatlerinden gece yarısına kadar yaşanıyor. Festival, Şevket Sabancı Parkı’nda gerçekleşecek olan Sabah Konserleri, D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro’da Gün Batımı Konserleri, D-Marin Turgutreis’teki Akşam Konserleri, The Marmara Bodrum’daki Gece Konserleri, Bodrum Mozole Anıt Müzesi’nde rehberli turlar ve konserler ile birlikte Cinemarine Açıkhava Sineması’ndaki film gösterimleriyle tüm Bodrum’a yayılmayı hedefliyor. Tüm bilet gelirleri Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanan festivalimizde bu sene Gülsin Onay’ın vereceği konserin bilet gelirleri de Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne aktarılacak. Gün doğumundan gece yarısına kadar sürecek olan festivalde, 5 gün boyunca genç yıldızların Bodrum’un simgesel mekânlarında buluştuğu, ülkemizin adını yurtdışında başarıyla duyurmuş yıldız sanatçı ve toplulukların vereceği konserlerle, sinema gösterimleri ve klasik müzikle iç içe geçen rehberli turlar da bulunuyor.

PROGRAM: (Detaylı program için aşağıdaki linkin üstüne tıklamalısınız)

http://www.bodrummuzikfestivali.com/festival-programme.html

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.