Anasayfa » Kültür - Sanat » DANSI VE ENERJİSİ İLE ÇOK ÖZEL BALETLERDEN BİRİ BODRUM’DAYDI

DANSI VE ENERJİSİ İLE ÇOK ÖZEL BALETLERDEN BİRİ BODRUM’DAYDI

16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali kapsamında Don Kişot’u sahneleyen İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları  ve baş baleti Erhan Güzel, bale severlere unutulmayacak bir gösteri sundular. Balerin Büşra Ay ve Balet Erhan Güzel gösterinin sonunda dakikalarca “bravo” sesleri ve ıslıklar eşliğinde ayakta alkışlandılar. 

Miguel de Cervantes’in aynı adlı romanından hareketle Marius Petipa’nın koreografisi, Ayşem SUNAL ŞAVAŞKURT’un düzenleyip sahneye koyduğu “DON KİŞOT”u, Ludwig Minkus’un müzikleri eşliğinde sahneye taşıyan İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları,  iki bölümde de  dansları ile izleyicilerin takdirini alarak, hak ettikleri alkışlarla desteklendiler.

Bodrum Antik Tiyatro’da sahnelenen bale gösterisine, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, Muğla Vali Esengül Civelek, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon katıldı. 

NADİR BALETLERDEN 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Baş Baleti Erhan Güzel,  Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olup, 2010 İstanbul Bale Yarışmasında Türksoy ödülü kazanmış.  Sanatçı, Türkiye’de havada yapılan dönüşlerde maksimum tur atabilen nadir dansçılardan biri olarak da tanınıyor. Verdiği ropörtajlarda mesleğini aşk ve tutkuyla yaptığını söyleyen sanatçı; Bodrum’daki gösterisinde de bu söyleminin ne denli doğru olduğunu  sadece dansı ve tekniği ile değil, izleyicilere yansıttığı olumlu enerjisi ile de doğrulamış oldu. 34 yaşındaki balet, yıllardır Bodrum’a gelen yerli, yabancı bale grupları arasında, “en iyi balet” olarak hafızalarda kalmayı hak etti.

 

Dekor Tasarımı İsmail DEDE, Kostüm Tasarım Gizem BETİL, Işık Tasarım Önder ARIK imzası taşıyan eserde;

Kitri                                        Büşra AY

Basilio                                   Erhan GÜZEL

Don Kişot                              Alkış PEKER

Sancho Panza                       Ürün İNDERE

Gamache                               Özerk TOZKOPARAN

Lorenzo                                 Kerem KURANER

Espada                                  Olcay TUNÇELİ

Mercedes                               Melike KOPER sahneyi paylaştılar.

 

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.