Anasayfa » Kültür - Sanat » “DENİZCİLERİN DÜĞÜNÜ” 19 EKİM’DE “SADUN BORO” İLE BAŞLIYOR

“DENİZCİLERİN DÜĞÜNÜ” 19 EKİM’DE “SADUN BORO” İLE BAŞLIYOR

27. kez gerçekleşecek olan ahşap yelkenli tekne yarışları “Bodrum-Cup”ın basın toplantısı Hakan Aykan Kültür Merkezi Trafo’da yapıldı.

Başkan Mehmet Kocadon, BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, Deniz Ticaret Odası Yürütme Kurulu üyesi Arif Yılmaz, Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz,  Era Yelken Kulüp Başkanı ve Bodrum-Cup’un yaratıcısı Erman Aras ile, Bodrum Cup Org.Kom. Başkanı  Süleyman Uysal, Yarış Komitesi Başkanı Uğur Ayaz’ın katıldığı basın toplantısında konuşmacılar deniz-denizcilik-çevre sorunlarının önemine ve  yıllardır Bodrum Cup’u gerçekleştiren Erman Aras’ın mücadelesine vurgu yaptılar.

bodrum cup“YILIN BODRUM CUP ZAMANI”

26 Yıldır Era Yelken Kulübü’ün gerçekleştirdiği bu organizasyonu çok önemsediklerini ve bundan sonra bu yarışı  “Akdeniz’in önemli Yat Festivallerinden biri” haline getirmek istediklerini ifade eden Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal “Erman Aras’a biz gençlere bu kadar güvenerek bu organizasyonu bize teslim ettiği, bitmek tükenmek bilmeyen enerjiisi için teşekkür ediyor, devraldığımız bayrağı hep yukarıya taşıyacağımızı ve bu yarışları uluslararası arenaya taşımak için çaba sarf edeceğimizi  bilmenizi istiyoruz. Bakış açımız ise, yarışları sezon sonu festivali olarak değil, kış turizmi olarak değerlendirmek. O nedenle “yılın bodrum cup zamanı” diyoruz. Bu yılki organizasyon komitesine, Bodrum sevdalısı, Bodrum Cup’un ruhuna inanmış 30 genç arkadışımız katıldı” dedi.

BODRUM’UN BAYRAM GÜNÜ-DÜĞÜN GÜNÜ

Açılış konuşmasını yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da “15 yıllık belediye başkanlığım döneminde, her keresinde yarışlara destek verdim. Yarışların geçmişi, balıkçı-süngerci teknelerinden başlayarak, ahşap gulet teknelerinin imalatına kadar dayanır. Ve mavi yolculuk temelinden esinlenerek, bugünlere kadar gelmiştir. Hayatını  Gökova’da geçirmiş büyük denizci Sadun Bor0’yu da unutmadan ve ilk gün etabına onun adını vererek anıyoruz. Yarışların fikir babası Erman Aras’ın inatla sürdürdüğü Bodrum Cup, artık yarış değil, Bodrumlu denizcilerin bayram günüdür. O nedenle yarış günlerinde limanda bir tek gulet kalmamalı ama yarışarak-ama izleyici olarak katılmalıdırlar.” dedi.

Bodto Başkanı Mahmut Kocadon da, “başkan bayram günü dedi,ben de düğün günü diyor ve tüm denizcilerin katılımlarını bekliyorum” diyerek duygularını ifade etti.

bodrum cup.jpg1“BODRUM İÇİN-DENİZLERİMİZ İÇİN ENDİŞEDE UYUYORUZ”

Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz ise”Türkiye’nin en büyük deniz filosuna sahipiz ama Bodrum’u yapılaşmaya kurban vererek, gelecek vaat etmeyen hale getirdik. Mazı, Çökertme turizm işaretli olarak bakanlık tarafından imara açıldı. Yedi Adalar da bile inşaat görülmüş. Gökova’ya doğru gidiyoruz. O nedenle sadece Bodrumlular’ı değil tüm Türkiyeliler’i  duyarlı olmaya çağırıyoruz. Yarışlarda çevreye olan duyarlılığımızı ifade eden protesto pankartlarımızla yerimizi alacağız” dedi.

Deniz Ticaret Odası’nı temsilen söz alan Arif Yılmaz ise, inşaatlarda olduğu gibi,teknelerde de çok katlılık alıp başını giderken, Erman Aras’ın inatla mücadelesi sonucu ahşap guletler ve yelkencilik ölmedi. ERA Yat Kulübü’nün yelkencilikte attığı başarılı imzaları da kutluyoruz” dedi.

“ERMAN ARAS’A TEŞEKKÜRLER”

Bu yılki organizasyon komitesine katılan gençlerden ve Yarış Komitesi Başkanı olan Uğur Ayaz, yarış takvimi, etaplar ve rota hakkında bilgi vermeden önce “bu görevi bana güven duyarak, layık gören Erman Aras’a teşekkür ediyorum” dedi.

bodrum cup.jpg1.jpg2

 

Organizasyon Tarihi:           19-24 Ekim 2015

Organize eden kulüp:           Era Bodrum Yelken Kulübü

Organizasyon Süresi:          6 Gün

Katılan Yat Sayısı:                100

Katılımcı Sayısı:                    1500

Yat Kategorileri:  

Bodrum Cup Gulet• Bodrum Cup Gulet XL • Bodrum Cup Mozaik  • Bodrum Cup Triandil Bodrum Cup Classic Yacht • IRC • Katamaran •  Cruiser • Cruiser XL

Yarış Takvim ve Rotası:

19 Ekim          Bodrum – Açılış Seromonisi
20 Ekim          Bodrum – Gümüşlük etabı
21 Ekim          Gümüşlük – Leros etabı
22 Ekim          Leros – Leros Etabı
23 Ekim          Leros – Yalıkavak Palmarina Bodrum etabı
24 Ekim          Yalıkavak – Bodrum etabı, Ödül Töreni

Ajanda için etkinlik detayları:

19 Ekim Sağlık Koşusu
20 Ekim Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması
23 Ekim Palmarina Bodrum etkinlikleri
24 Ekim Bodrum Cup Final Partisi ve Konser

Sosyal Medya:

www.bodrumcup.com
facebook/instagram/twitter/Youtube/bodrumcup #bodrumcup

Kimler yarışa katılıyor:

Deniz Tutkunu
Yat Misafirleri ve Sahipleri (özel,ticari,yabancı)
Potansiyel yat sahipleri
Charter teknesi sahipleri
Genç yelken tutkunları
Turizmciler
Çevreciler
Üretim ve teknik ekip
Gemi üreticileri ve mühendisleri
Sponsorlar
Oda ve STK yetkilileri
Belediye Başkanları
Üst düzey yetkililer
Sanatcılar
Yerli ve Yabancı Basın

Destek veren Kurumlar:

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı
T.C. Turizm Bakanlığı
T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı
Muğla Valiliği
Bodrum Kaymakamlığı
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü
Yelken Federasyonu
Muğla Büyük Şehir Belediyesi
Bodrum Belediyesi
Bodrum Liman Başkanlığı
Deniz Ticaret Odası
Bodrum Ticaret Odası
Bodrum Denizciler Derneği
……..

Destek Veren Ticari Kurumlar:

Palmarina Bodrum

Çağdaş Holding

TAV Passport,

Technogym

…………………………..

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.