Anasayfa » Ekonomi » DESTEK, RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

DESTEK, RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Türkiye’ye turist getiren seyahat acentelerine verilen 6 bin dolar yakıt desteğinin kapsamı genişletilerek, resmi gazetede yayınlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yurt dışından turist getiren seyahat acentelerine sağlanan 6 bin dolar yakıt desteğinin kapsamının genişletilmesine ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtildi. Geçen yıl 13 ülkeden turist getiren acenteler için uygulanan desteğin kapsamının dünyanın bütün ülkelerini kapsayacak şekilde genişletildiği ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, geçen yıl Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan ve Ukrayna’dan, Alanya-Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum, İzmir Adnan Menderes havaalanlarına tarifesiz (charter) turistik uçak seferleriyle turist getiren seyahat acentelerine, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan uçak başına 6 bin dolar destek verilmesinin kararlaştırıldığını anımsattı.

Son günlerde Türkiye ve Rusya arasında yaşanan gerginlik sonrası Rusya tarafından alınan kararların Türk turizmine etkileri ve alınacak tedbirleri sektör temsilcileriyle değerlendirdiklerini hatırlatan Ünal, toplantıların ardından kısa bir sürede “Acil Eylem Planı”nı oluşturduklarını, konuyu önce Bakanlar Kurulu’nda, ardından Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda görüştüklerini aktardı.

Bakan Ünal, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda bu uygulamamızı sadece 13 ülke ile sınırlı olmaktan çıkarıp dünyanın bütün ülkelerini kapsayacak şekilde genişlettik. Ayrıca söz konusu 5 havalimanına Kütahya Zafer Havalimanını da ekledik. Bu kararla ülke sınırlaması olmadan, Alanya-Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman ve Muğla Milas-Bodrum’a inecek tarifeli ve tarifesiz tüm uçaklar, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer havalimanlarına ise tarifesiz inecek her uçak için turist getiren seyahat acentesine 6 bin dolar yakıt desteği sağlayacağız. Bakanlar Kurulu kararımız, bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sektörümüze hayırlı olsun.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.