Anasayfa » Politika » DEVLET HASTANESİ İNŞAATI İPTAL Mİ, DEVAM MI???

DEVLET HASTANESİ İNŞAATI İPTAL Mİ, DEVAM MI???

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, yeni yapılacak Bodrum Devlet Hastanesi’nin neden yapımına başlanmadığını TBMM’de sorgularken, AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ten cevap geldi.

Bodrum Devlet Hastanesi’nin yeni hizmet binası projesi TBMM gündemine geldi. Şubat ayı başında ihalesinin yapıldığı açıklanan ancak daha sonra tekrar sessizliğe bürünen proje ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi verdi. CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ’ın, yeni Bodrum Devlet Hastanesi projesi ile ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesi metni şöyle; “Muğla İli Bodrum İlçesinde mevcut Bodrum Devlet Hastanesi ihtiyaca cevap verememektedir. Bodrum gibi dünyaca ünlü turizm yöresinde modern ve yatak sayısı yeterli bir hastane olmaması büyük bir eksikliktir. Bodrum’un yerleşik nüfusu da her geçen yıl daha da artmaktadır. Nüfus artış hızı artarak devam etmektedir. Hal böyle olmasına rağmen Devlet Hastanesi ihtiyacı artarak devam etmesine rağmen yeni Devlet Hastanesi yapımına hala başlanmamıştır. Basında yer alan bilgilere göre 1 Şubat 2016 tarihinde yeni devlet hastanesinin ihalesinin yapıldığı konusu yer almıştır.Ancak şimdiye kadar hastane yapımı ile ilgili herhangi bir işe başlama yapılmamıştır. Bu kapsamda; 1-Bodrum yeni Devlet Hastanesinin İhalesi yapılmasına rağmen işe başlama niçin yapılmıyor? Yapılan ihalenin iptal edildiği doğru mudur? İhale iptal edildiyse nedeni nedir? 2-İhale iptal edildiyse Bodrum Devlet Hastanesi için yeni bir ihale hazırlığı var mıdır? İhale tarihi belli midir? 3-Yapılması planlanan hastane kaç yataklıdır? Bu hastane hem donanım olarak hem de yatak sayısı olarak Bodrum’un ihtiyacını karşılayacak nitelikte midir? Yapılması planlanan hastanenin Bodrum’un kaç yıllık ihtiyacını karşılaması öngörülmektedir.”

AK PARTİ’DEN CEVAP

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ’ın Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yazılı olarak yanıtlaması talebi ile TBMM’ne verdiği soru önergesi üzerine AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ten yanıt geldi:

Üstündağ, Kamuoyunu Yanıltıyor…

Muğla Milletvekili Sayın Akın Üstündağ’ın Meclisimize ve basınımıza vermiş olduğu Bodrum Devlet Hastanesi’nin ihalesinin iptali ve işe başlanılmaması ile ilgili soru önergesi gerçeği yansıtmamaktadır.

Zira ilgili firmaya 02.05.2016 tarihinde yer teslimi yapıldığı, ancak hastane yapılacak alanın sert zeminde dağlık bölgede yapılacak olmasından ötürü muhtemel patlatma ve gürültülü bir kazı döneminin olması, yine hastanenin Bodrum’un Turgutreis, Yalıkavak gibi en popüler yerleşim yerinin güzergahında olması hafriyat çalışmaları esnasında trafik yoğunluğuna sebebiyet vermemesi için , daha önemlisi yaz döneminde Turizm nedeniyle inşaat yasağının olması ve gerekli yasal izinlerin alınamaması nedenleri ile başlanmamış ancak bu süre inşaat ruhsatının alınması için değerlendirildiği bilgisini aldık.

Aldığım bilgiy e göre, inşaata kısa süre içinde başlanılacak olup 150 Nitelikli yatak kapasitesi ile Bodrum’un layık olduğu sağlık hizmetine vesile olacaktır .

Bodrum’un şu anki yatak kapasitesi 77 olup iki katına çıkan yatak kapasitesi ile Bodrum’daki nüfus hareket hızına da bağlı olarak en az 30-40 yıl hizmet vermesi beklenmektedir.

Kamuoyuna saygılarımla sunarım .

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.