Anasayfa » Kültür - Sanat » DİBEKLİHAN’DA DİLEK CEBECİ ANILDI, İKİ DE SERGİ AÇILDI

DİBEKLİHAN’DA DİLEK CEBECİ ANILDI, İKİ DE SERGİ AÇILDI

Kendine özgü mimarisi ve özellikle kurucusu Cenap Tezer’in çok özel sergi ve  konser etkinlikleri ile sanatseverlerin adeta dergâhı haline gelen Dibeklihan’da iki sergi açılışı ile birlikte çok anlamlı bir gece düzenlendi. “Bodrum’da Bu Hafta” adlı köşe yazılarını yerel ve ulusal basın vasıtası ile Bodrum’da bulunan bütün sanatseverler ile karşılıksız paylaşan, güler yüzlü insan Dilek Cebeci yad edildi.

 Dilek Cebeci’nin yad edildiği gecede, Minyatür Sanatçısı Armağan Başlı ve resim sanatçısı Hüseyin Macar’ın da sergilerinin açılışı da gerçekleştirildi. 19:30’da tam zamanında Cenap Tezer’in açılış konuşması ile başlayan geceye, yaklaşık 200 sanatsever katıldı.

Dilek Cebeci içinde bir koltuğun ayrıldığı dikkatlerden kaçmazken, Cenap Tezerin konuşması oldukça duygu doluydu. Tezer gecenin açılışında şöyle konuştu; “Bu gece bu açılışı çok sevdiğimiz bir arkadaşımızın adına yapıyoruz. Ben bu hafta ayın 14’ünde Kapadokya’ya gittim. 16’sında da Kapadokya’dan döndüm. O kadar yolu bir gün için yaptım. Müthiş bir müze gördüm Avanos’ta. Yerin altında 3 bin metre kare tüneller açılan Günay Müze. Bir seramik müzesi. Yolunuz düşer ise mutlaka görün derim. 16’sında neden döndüm? Türk Sanat Müziği Konseri var diye döndüm. Yanlış anlamışım. Meğer 16 Temmuz’muş. Ben kaleye gittiğimde konser yok dediler. Hayırdır? 16 temmuz dediler. Neden kaynaklandı biliyor musunuz? Çünkü “Bodrum’da Bu Hafta” yayınlanmamıştı, o hafta. Dilek Cebeci’nin bize her hafta duyurduğu sanat olayları, o hafta yayınlanmamıştı. Yayınlansaydı eğer ben o konserin 16 Temmuz olacağını bilecektim.”

Tezer’in Dilek Cebeci ile ilgili birkaç anısını paylaşmasının ardından, Ressam ve Karikatürist Cengiz Çelikel sahneye çıkarak Dilek Cebeci için yazdığı şiiri anma gecesine katılan sanatseverler ile paylaştı.

13466037_10206385623739732_3095722060294210486_n

Kent Konseyi Başkanı, Şair ve Yazar Hamdi Topçuoğlu ise Osmanlı’da Minyatür Sanatı ile ilgili kısa bir konferans verdikten sonraDibeklihan’ın kurucusu Cenap Tezer, Minyatür Sanatçısı Armağan Başlı ve resim sanatçısı Hüseyin Macar’ın sergilerinin açılışı yapıldı.

Sergilerin açılışı, geleneksel olarak her sergi açılışında olduğu gibi çan çalarak yapıldı.

Sanatseverler Dibeklihan’da açılışı yapılan sergileri ziyaret etmelerinin ardından da Dibek Sofrasında Hamdi Topçuoğlu’nun hazırladığı Osmanlı’da Minyatür Sanatı konulu slayt gösterisini izlediler.

Kendine özgü lezzetleri ile hizmet veren Dibek Sofrasında,Cenap Tezer, Gazeteci Yazar Can Pulak, Şair ve Yazar Hamdi Topçuoğlu, Minyatür Sanatçısı Armağan Başlı, resim sanatçısı Hüseyin Macar ve sanatseverlerin katılımı ile sanat üzerine sohbet ettiler.

Bodrum’da 2008 yılından buyana kültüre ve sanata hizmet veren Dibeklihan, bünyesinde sergi salonları, el işçiliği hediyelik eşya dükkânları, restoranlar, atölyeler ve konser meydanları barındırıyor. Bu yıl sergilerin yanında, sohbet geceleri, şiir geceleri, müzikli geceler, Greek gecesi Küba gecesi gibi aktiviteler de yer alacak.

Sergi programı ve diğer detaylara ise www.dibeklihan.com internet sitesinden ulaşılabilir.

df068457-1871-4e86-8bf4-657b4671dc14

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.