Anasayfa » Güncel » DİKKAT!!!DONABİLİR..

DİKKAT!!!DONABİLİR..

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte su sayaçlarında yaşanabilecek don olaylarına karşı MUSKİ Genel Müdürlüğü Abone İşleri Dairesi Başkanı Funda Kuş abonelerinin sayaçlarını beton, ahşap veya demirden muhafazalı kutular içine konulması gerektiğini açıkladı.

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte Meteoroloji Genel Müdürlüğü don olaylarına karşı vatandaşlara uyarıda bulunurken bir uyarıda MUSKİ Genel Müdürlüğü’nden geldi. Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğüne bağlı Abone İşleri Dairesi Başkanı Funda Kuş, yaşanabilecek don olaylarına karşı vatandaşların su sayaçlarına muhafaza altına almaları gerektiğini söyledi.

 

“SU SAYAÇLARI İKLİM ŞARTLARINA GÖRE KORUNMALI”

Isıtma, soğutma ve elektrik tesisatlarının yanı sıra su tesisatlarının da bir binanın can damarı olduğunu belirtin Kuş, “Su tesisatları, ısıtma, soğutma ve elektrik tesisatları gibi binaların can damarı diyebileceğimiz bir yapısıdır.   Bu yüzden su tesisatlarının da iklim değişikliklerine karşı korunması da en çok önem arz eden donanımdır. Ne yazık ki bu tesisatlarında en büyük düşmanı soğuk havalarda yaşanan donma olayıdır. Suyun donma noktası, pek çok olayda olduğu gibi su tesisatları ve sayaçlar içinde kritik bir derecedir. Don olayı binadaki su tesisatı hatlarına, özellikle su sayaçlarında tahribat oluşmasına, sayacın etkisiz ve verimsiz çalışmasına sebep olmaktadır” dedi.

“DONAN SAYACA ATEŞ TUTMAYINIZ”

Daire Başkanı Funda Kuş, soğuk havalarda sayaç içindeki suyun bekletilmemesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi;

“Don olayı, sayaç içinde bulunan suyun hacminin 1/12 kadar artması ile sayacın patlamasına neden olur. Suyun donmasıyla artan basınç sayaç ve boruyu patlatır. Bu nedenle sayacın patlama noktasına gelmemesi için öncelikle sayaç içinde bulunan suyun beklememesi, az miktarda suyun çok soğuk havalarda akıtılması gerekmektedir.    Ayrıca ısıtmasız yerlerde ve evin dışında bulunan su sayaçlarını korumak için; beton, ahşap veya demirden muhafazalı kutular içine konulmalıdır. Donan bir sayaca ve tesisata ateş tutmamalı veya sıcak su dökülmemelisiniz.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.