Anasayfa » Çevre » DİNİME DAHLEDEN ÇEVRECİ OLSA…Haluk Ortaç Yazdı…

DİNİME DAHLEDEN ÇEVRECİ OLSA…Haluk Ortaç Yazdı…

Tema Vakfı Bodrum Gönüllülerinden, Haluk Ortaç yazdı…

Dinime Dahleden Çevreci Olsa..!

1.Mayıs 2016 tarihli Bodrum Gündem Gazetesi’ndeki  yazımı,

“ Hazine Arazilerine TOKİ,KÜLLİYE istemiyorum.

Orman arazilerine ÇÖPLÜK de istemiyorum.

  Her atılan imza da canım sıkılıyor,üzülüyorum,yüzüm kızarıyor.

diye bitirmiştim.

 Katı atık tesisinin yapılacağı alanda toplanan Sazköy ve Pınarlıbelen halkına iktidar partisi  Muğla Milletvekili den destek gelmiş. Sazköy’de köylülerle buluşan milletvekili, Türkiye’deki tüm çevrecileri, STK’ları bölgeye davet ediyorum. Burada 4 bin ağaç kesiliyor ve tek bir STK’lı bile tek laf etmiyor. Ben bu işin peşini bırakmayacağım. Yanınızdayım” diye konuşmuş.

Bir vatandaş ve TEMA Vakfı gönüllüsü olarak tabi hoşuma gitti.Hele vekil olması çok daha anlamlı geldi.

Sonra  birden  bu sevincimi yadırgadım.

Aklım da kalan süre için de  veya son on yıldır faaliyet gösteren sayıları on’u geçen Bodrum Yarımadasında ki Belediyeler,büyük şehir yasası ile yakın geçmiş de sadece Bodrum Belediyesine dönüşmüştü.Ve bizler de bu belediyeler ile yıllarca, “ çevreyi koruma adına ” didişip durmuştuk,halende bıkmadan devam ediyoruz.Fakat bir-iki istisna dışında pek başarılı olduğumuz da söylenemez.

Bodrum da alışılagelmiş bir avuç çevre sever ile alışılagelmiş rant kokan çevre kıyımına, alışılagelmiş mücadele yöntemleri ile yine alışılagelmiş yöneticilere/yetkililere yönelik mücadelemizi ettik- durduk.Sonuçlarını yadırgamadık ama doğa için hep üzüldük.

 

Bodrum Yarımadasının da içinde bulunduğu  Muğla Şehrinin ancak %10 unda yerel yönetimlerin onama yetkisi olduğunu da biliyorduk,verdiğimiz mücadelenin zaten %90’ı bakanlıklar düzeyindeydi.Bakanlıklara ulaşabilmede bizlerle daha yakın yaşayan yerel yönetimleri yanımız da görmek için çırpındık.Kurulan ve çalışmaya çabalayan Kent Konseyi  aracılığı ile yerel yönetimlere daha rahat ulaştık,bazen destek bile aldık,çevreyi koruma adına yol aldık.Fakat %90 onama yetkisine sahip olanlardan, ”bakan”lıklar dan hiç destek almadık,çevreyi koruma adına yol da almadık.Doğa için hep üzüldük-kızdık.

Şimdi sevincimi yadırgamamın nedeni bu.

” Bakan”lık politikalarını destekleyen ,meclis ortamında bakanlık politikalarına oy veren bir  milletvekilinden  doğa ya,yöre halkına sahip çıkma adına destek gelmesi,  ,STK’ları hatırlaması,davet etmesi Bodrum da bir ilk.Sevindirici ama yadırgatıcı bir durum.

Sivil Toplum Kuruluşun da gönüllü olmanın güzelliğidir, politikalar üstü olabilmek.Tüm partilere eşit mesafede durabilme becerisini gösterebilmek.Siyasi tarafsızlık-Güvenilir olma-Saygınlık-Herkesi Kucaklama-Bilimsellik temel değerlerimizdir.

Bundan dolayıdır ki,

Orman arazilerine çöplük yapılmasını ben de istemiyorum,tıpkı Hazine arazilerine TOKİ-Külliye istemediğim gibi.

Evet sayın milletvekili sizi  çöplük konusunda destekliyorum,ben de 4 bin ağacın kesilmesini istemiyorum.Yanındayım,davetini kabul ediyorum.

Ama bir şartım var.

Sende benim yanım da, doğa-çevre ve doğal varlıklarımızı koruma adına durmalısın.

Şimdiye kadar bunu yapmadın.

Bodrum Yarımadasın da; Gümüşlük Dereköy de,Kavakderesin de,Adaboğazın da,Kissebükün de,Cennet Koy da,Torba UsulukTabiat Parkı ile koyun talan edilmesin de ve  yargı sürecinde,Güvercinlik Pina Koyundaki Tahsisler de,Yalıkavak Mera Alanların imara açılmasın da,Akyarlar Koyun da,Gündoğan mahallesin de  kıyıdaki turizm tesislerindeki itirazlarımız da  yanım da yoktun.

Bodrum Yarımadasın da; 2/B Orman Arazilerinin satışına-Manisa Turgutlu Çaldağ Nikel Madenine-Adaboğazı ndaki tahsislere-Milas Karacahisar Termik Santraline karşı yürütülen imza kampanyalarında yoktun.

Bodrum Yarımadasın da; Tohum Takas Şenliklerinde yerli tohuma sahip çıkarken,Ot Festivali ile biyolojik çeşitliliğe farkındalık yaratma çabalarımızda yanım da yoktun.

Bodrum Yarımadasın da; Kanun Hükmündeki Kararnameler ile doğa ağzının payını alırken,Turizm Teşvik Yasasının getireceği tahribatları,    Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliğini Koruma Yasasındaki doğal varlıklar üzerindeki  duyduğumuz kaygıları dile getirirken, Doğa İçin Ses Vermeye çağırırken yanımda yoktun.

1/100.000 ölçekli Muğla,Aydın,Denizli Çevre Düzen Planına yaptığımız itirazlarda yanım da yoktun.

Bodrum Yarımadasın da daha geçen ay yaşadığımız halen de yaşanan,

Göltürkbükü Çetirge Burnundaki doğanın katledilmesin de,kıyı kenar çizgisi değiştirilerek denizin dönüm dönüm doldurulmasına gösterdiğimiz tepkilerde yanım da yoktun.

31.Mart.2016 tarihin de başvurusu biten ve  tahsis duyurusu yapılan Gölköy deki Gökburun mevkiii ormana ait 1 nolu parselin turizme açılmasında da yanım da yoktun.

Bunlar Bodrum Yarımadasında doğanın başına açılan ve geri dönüşü çok zor olan dertler için hemen aklıma gelenler ve hatırlayabildiklerim.

 

Çöplük yapılacak alanın orman arazisi olup ,bu yerin Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Büyük Şehir Belediyesine tahsis edildiğin de niye bizleri yanınıza çağırmadınız,bilgi vermediniz,destek istemediniz de şimdi bunu niye yapıyorsunuz?

 

Ben politikacıların ve politikalarının doğa dostu olmadığını biliyorum,şahit de gösterebilirim. Örneğin  Orman Kanunu şahidimdir..Son atmış yıldır bu kanunun politikacılar elin de adeta yaz boz tahtası haline getirilerek,yasal düzenlemeler adına orman varlığımızın yaklaşık %65 nin başına gelenleri  biliyorum.Orman varlığımızın yasası yetmiyormuş gibi bir de Turizm Teşvik Yasaları ile Madencilik Yasaları ile ormanın nasıl aşıldığını da biliyorum.

 

 

 

 

 

Yine de, Mumcularda yapılacak katı atık tesisinin orman için de olmasına ve ağaçların kesilmesine karşı olmanıza sevindim.Belki bizlere alternatif olacak bir yer bile gösterebilirsiniz.

 

Şimdi bu destek ve ilginizin bir devamı olarak,

Bodrum Yarımadasındaki kamuya ve hazineye ait olan arazilerin envanterini çıkartarak buraların artık imara açılmaması,buraların doğal orijinal yapısını bozmadan saklanması-korunması için çaba gösterelim.Vekil  olarak öncülük yapın örnek olun bizlerde yanınızda olalım,

destek verelim,sahip çıkalım.

Bodrumun artık  her türlü yapılaşmaya doyduğu gerçeği ile,var olanı,altyapısı-üstyapısı ile değerlendirelim.  Güçlendirelim,güzelleştirelim,koruyalım ve saklayalım,geleceğimize taşıyabilelim.Doğal Varlıklarımızı kullanarak,tahrip ederek,talan ederek yok ederek ihtiyaçlarımızı karşılama döneminin bittiğini ilan edelim.Doğal Varlıklarımız üzerin den rant yaratmaya son verelim .Bodrum da bu yönde bir seferberlik başlatalım.Göreceksiniz,yerel yönetimler,STK’lar,yöre halkı nasıl yanınızda olacak,destek verecek.

Bu destek, bir  politikacının yaşadığı ve oy aldığı topraklarda elde edebileceği,ulaşabileceği vekil olma sıfatı ile en büyük başarısı,onuru olacaktır.

Siz bunları yaşarken,ben de yanılayım,mahcup olayım,utanayım.

Hadi buyurun,Bodrum Kent Konseyi bileşeni ve TEMA Vakfı Gönüllüsü olarak yanınızdayım..!

 

Haluk Ortaç

 

Paylaş

Bir yorum

  1. Rüştü Tezcan

    Çok güzel bir yanıt olmuş. Sadece işlerine geldiği zaman, işlerine geldikleri yerde çevreci olanlardan, gerçek çevrecilerden oturduğu yerden hesap sormaya kalkanlardan ve bu göstermelik çevreciliği yiyenlerden bıktık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.