Anasayfa » Güncel » “DİREN” İÇİN DİRENDİLER…FİLM SADECE CİNEMARİNE’DE GÖSTERİMDE

“DİREN” İÇİN DİRENDİLER…FİLM SADECE CİNEMARİNE’DE GÖSTERİMDE

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin çabaları ile Bodrum’da sinema salonlarında oynatılmak istenmeyen Diren (Suffragette) filmi için verilen mücadele kazanıldı.

Bodrum’da gösterime girsin diyerek  geçtiğimiz hafta sosyal medyada başlattıkları imza kampanyası ile beşyüze yakın imza toplayarak filmin Bodrum Oasis Cinemarine sinemasında bu hafta seyirciyle buluşması sağlandı. 29 Ocak Cuma (dün) günü gösterime giren Diren filmi bir hafta boyunca belli saatlerde sadece Oasis Cinemarin sinemalarında gösterilecek.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyeleri ve filmi izlemek isteyen kadınlar akşam saatlerinde toplanarak filmi izlediler. Film bitiminde toplanan kadınlar bir forum düzenledi. Film ile ilgili düşüncelerinin paylaşıldığı bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği kadınları “Direndik ve Suffragette filmini Bodrum’a getirttik. Bugün filmi coşku, heyecan, umut ve öfke ile seyrettik. Filmi izleyebilmek için kadınlar biraraya geldi! Filmi izleyebilmek için imza kampanyası başlattık ve dayanışarak tarihimizdeki haklarımız için mücadele veren kadınların tarihini ve yaşadıklarını küçük bir kesit olarak da olsa izledik. Bu film için bize ayrılan tek bir salon yetmedi. İkinci salon açıldı ve ilk önce planlananın aksine bir hafta süreyle günde 3 seans sunmak üzere film kente getirildi… Gösteri sonrasında kadın forumu yaparak filmi ve filmin konusunu değerlendirdik. Yaşamımız ve tarihimiz boyunca haklarımız için mücadele ederek aldık. Birarada olmaya, dayanışmaya ve mücadeleye devam…! Direndik! Kazandık!” dediler.

İmza Kampanyası metni;

HER KIZ ÇOCUĞU BU ÖYKÜYÜ BİLMELİ, HER ERKEK ÇOCUĞU BU ÖYKÜYÜ KALBİNE KAZIMALI” Meryl Streep

“Suffragette” kadınlara seçme ve seçilme hakkını kazandırmak için mücadele eden kadınlara verilen ad!

Bu anlamda yaklaşık 100 yıl önce, Türkiye’deki kadınların da vermiş oldukları mücadeleyi İngiltere’de 1912 yılında yaşanan aynı kadın mücadelesini anlatan filmi, Bodrum’da izleyici ile buluşturmaktan imtina ediyorlar..!

Filmin gösterime sunulmama gerekçesi, filmin yereldeki izleyici kitlesine hitap etmediği şeklinde. Toplumsal konulara değinen yapımları nedense Bodrum’da yaşayan insanlara layık görmeyen bir sinema pazarlama şekli uzun zamandır mevcut.

Sanıldığı gibi duyarsız ve ilgisiz olmayan ve/veya çok iyi bilindiği gibi kadın dayanışmasının örgün olduğu Bodrum’da yaşayan biz kadınlar, bu imza kampanyası ile ilgili Cinemarine Bodrum Sinemaları, Cinemaximum Bodrum ve Mars Sinema Grup yetkililerinin “DİREN! (Suffragette)” filmini derhal gösterime sunmalarını talep ediyoruz! İmza kampanyamıza duyarlı ve ilgili bütün arkadaşlarımızın destek vermesini rica ediyoruz!

DİREN! SUFFRAGETTE BODRUM SİNEMALARINDA GÖSTERİME GİRSİN!

feyza-tanerSuffragette_Poster-400

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.