Anasayfa » Kültür - Sanat » DİYARBAKIR’DAN BİR SES “BODRUM’DA DENİZ ÇOKTUR??”

DİYARBAKIR’DAN BİR SES “BODRUM’DA DENİZ ÇOKTUR??”

Diyarbakır’a yola çıkarken, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun il dışındaki ilk turnesinin heyecanını yaşıyorduk. Tabii, tek heyecanımız o da değildi. Ne yazık ki memleketimizin belki de en çok acı çekmiş iline giderek, onların şu andaki duygularını anlayabilir miyiz acaba diyorduk. Basından izlediğimiz kadarı ile Sur’un yıkılan binaları, tarihi eserleri ne durumdadır, yerinde görecektik. Hepsini olmasa da gördük, konuştuk, duygulandık, hüzün de çöktü, mutlu da olduk. Ama asıl bizi kendimizden alıp götüren “Bodrum’da deniz çoktur” diye soran kara gözlü minik çocuk oldu.

Öykümüz, 1.Diyarbakır Şehir Tiyatrosu Festivali’ne davetimiz ile başladı. Duyurularımız sosyal medyada paylaşılınca, Bodrum Lisesi’nden arkadaş olan Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularından Cansın Yunt ile, Diyarbakır Sur İlçesi Küçükkadı İlk ve Orta Öğretim Okulu öğretmenlerinden Bodrumlu Ömür Rukan Aydeniz’in  telefonla yaptıkları görüşmenin ardından, Cansın okulu ziyaret etmeyi önerdi. Elimiz boş gitmeyecektik tabii. Ufak tefek hediyelerimiz hazırdı.

AYAKTA ALKIŞLANDILAR

Oktay Arayıcı’nın Seferi Ramazan Bey’in Nafile Dünyası adlı eserini,  Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Akşen sahneye koymuş ve oyunda; Tarık Papuççuoğlu, Erdal Cindoruk, Mihriban Er, Gülbin Yeşil, Oğulcan Çelik, Ziba Türk, Yerkan Kahraman, Cansın Yunt, Sertaç Aydın ve Hüseyin Akşen rol almıştı. 28 Mayıs akşamı Diyarbakır’da  oynanan oyun, izleyiciler tarafından büyük beğeni ile karşılandı ve dakikalarca ayakta alkışlandı. Hüseyin Akşen ve Tiyatro’nun müdürü Rezzan Şebin’in, dostluk, sanatın birleştirici gücü ve barış, hoşgörü içeren konuşmalarının ardından, bir teşekkür de bu imkanı yaratan Diyarbakır Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni

OKULA YOLCULUK 

İkinci gün sabahtan, bizi Diyarbakır’a indiğimiz andan itibaren hiç yalnız bırakmayan, Diyarbakır Şehir Tiyatroları Genel Sanat YönetmeniOkulun bahçesinde bizleri Okul müdürü Yıldırım Barut, öğretmenler ve öğrenciler karşıladı. Birden bire etrafımız sarıldı. Cıvıl cıvıl ve güler yüzlü çocukların arasında, sanatçılarımızdan Mihriban Er sanki kırk yıldır onlarla bir arada imiş gibi “hadi çocuklar, hep beraber şarkı söyleyeceğiz” diyerek, onların istekleri üzerine “arkadaşım eşek”i hep birlikte söylemeye başladık. Yetmedi,  “hocam hadi bir şarkı daha” dediler ve yine aynı coşkuyla hep birlikte söyledik.

Sanatçı olmak böyle bir şeydi işte. Hadi bir iki soru da ben sorup, kendimizi tanıtalım bari dedim. “Çocuklar biz kimiz?” Hep birden “Tiyatrocularsınıııızzz” “Peki biz nereden geldik?” “Bodrum’daaannn” “Bodrum hangi ile bağlı?” “Muğlaaaa”…Ve hemen benim önümdeki kömür gözlü 6/7 yaşlarında bir erkek çocuğu “hocam, bir şey soracağım” “sor tabii” “BODRUM’DA DENİZ ÇOKTUR?””

SİZE SÖZ!

Ne diyeceğimizi, nasıl diyeceğimizi bilemeden “biz de size söz veriyoruz, o çok denizlere getireceğiz sizi” ..Bodrum Kaymakamımız, Milli Eğitim Müdürümüz ve tabii ki Bodrum Belediye Başkanımız ile bunu gerçekleştireceğimize yürekten inanarak söyledik bunu.

Ben zaten şaşkınlık içinde iken, onların soruları devam etti. Bir kız çocuğu “hocam, ben sesimi nasıl eğitirim” demez mi? Hemen ardından biri “ben nasıl tiyatrocu olurum” “ben tiyatroya gitmek istiyorum” diye sorunca, içimden “artık bu kadarı bana fazla geliyor” diyerek ve şaşkınlık içinde, asıl hocayı, tiyatromuzun sanat yönetmeni ve oyuncu Hüseyin Akşen’i çağırdım. Akşen de bunun eğitimle olacağını ve yöntemlerinin olduğunu anlattı.  Burayı da Hüseyin Akşen’den dinleyelim: “Diyarbakır’lı çocukların soruları karşısında şaşkınlığımı ve mutluluğumu gizleyemedim, onlara cevaplarımın yetersiz olacağını bilsem de cevaplamaya çalıştım. Eminim hiç bir dersi bu kadar zevk alarak dinlememişlerdi. Handan Hanım’ı çağırıp “onlara Diyarbakır Şehir Tiyatrosu Konservatuarı’nda kurs verebilir misin?” dediğimde hepsinin göz bebekleri büyüdü, kalp atışlarını duyuyordum. Hele cevap, “tabii ki, onları okullarından alıp kurslarmıza götürürüz” olunca mutluluk çığlıkları karşısında tüm oyuncular göz yaşlarımızı tutamadık.
Bir kez daha çocuklar, öğretmenlerin ve sanatçıların yaptığı işin ne kadar önemli olduğunu bize göstermiş oldu.Teşekkürler çocuklar, tekrar görüşeceğiz. Size söz veriyoruz,ulaşılmadık çocuk kalmayana kadar perde demeye devam edeceğiz.”

Ardından, Müdür Yıldırım Bey’in odasında öğretmenler ile sohbet edildi ve tiyatro ekibine teşekkür plaketi verildi. Sınıflara girerek minik hediyeler verildi, sıralara oturuldu, onlarla sohbetler edildi. Ve tabii finalde, halaylar çekmek vardı. Hepimiz çocuklar gibi şendik. Oyuncularımız “bir daha ne olur” istekleri ile dakikalarca çocuklarla  halay çekti. Çocuklar mutluydu ama daha çok Bodrum Şehir Tiyatrosu ekibi mutlu oldu. Bundan sonrasını  Diyarbakır Sur İlçesi Küçükkadı İlk ve Orta Öğretim Okulu Müdürü yıldırım Barut ve Öğretmen Ömür Rukan Aydeniz’den dinleyelim:

KÜÇÜKKADI KOLEJİNDE SANAT GEÇİDİ…

“Bugün, bizim için çok farklı ve anlamlı bir gün oldu. Sanat camiasının çok değerli mensupları okulumuzu ziyaret etti. Bizi onurlandırdılar. Aydınlık yüzleri ve yürekten sevgileri ile bizleri ve öğrencilerimizi büyülediler. O kısa ve mutlu an, öğrencilerimizin;”Tiyatrocu olacağım” demelerine yetti. Belki de ‘Bodrum Şehir Tiyatrosu Oyuncuları’ nın bugün okulumuzda yaktığı ışık öğrencilerimizin yolunu aydınlatacaktır. Hepinizi çok sevdik..birer meşale gibiydiniz..Buna vesile olan Ömür hocamıza ve Cansın hanıma minnettarız..Sanatın ışığında hep beraber yol almaya devam etmek umuduyla, şükranlarımı sunuyorum…”

Öğretmen Ömür Rukan Aydeniz

“Bu okulun bir ferdi ve aynı zamanda bir Bodrumlu olarak çok değerli lise arkadaşım Cansın Yunt’un bir vefa örneği göstererek, aynı sahneyi paylaştığı değerli Bodrum Şehir Tiyatrosu oyuncularının okulumuzu ziyaretinden dolayı onur duydum .Arkadaşım Cansın ‘ın benimle iletişimi üzerine gerçekleşen bu etkinlik beni ,öğretmen arkadaşlarımı ve öğrencilerimizi çok mutlu etti.Teşekkürler Bodrum Şehir Tiyatrosu ekibi. Uzaklar yakın olurmuş meğer …Okulumuza kadar gelip benim ve tüm Küçükkadı İlkokulu camiasının mutluluğuna mutluluk katan başta Sevgili arkadaşım Cansın Türkdoğan a ve Bodrum Şehir Tiyatrosu’nun güzel yürekli oyuncularına sonsuz teşekkürler . Sizleri tanımak çok güzeldi. Diyarbakırdan en içten sevgi ve selamlarımızla. Küçük yüreklere dokunduğunuz için binlerce teşekkür.

Rezzan Şebin

 

 

Yıldırım Barut paylaştı: 29 Mayıs 2018 Salı

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.