Anasayfa » Çevre » “DOĞAL, KÜÇÜK AİLE TARIMINA SAHİP ÇIKIYORUZ”

“DOĞAL, KÜÇÜK AİLE TARIMINA SAHİP ÇIKIYORUZ”

Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen genel kurullarının ardından,  yeni yönetim kurulu ile faaliyetlerini hızlandıran Bodrum Tohum Derneği varoluş amaçlarını ve derneklerini tarif ediyor. 

BODRUM TOHUM DERNEĞİ NEDİR,NE YAPIYOR VE DE NELER TALEP EDİYOR

Ortak varlıklarımız olan toprağın,geleneksel,doğal tohumların,hayvan ve balık türlerinin,ağaç ve ormanların,su,atmosfer ve bilginin metealaşmasına,patentleşmesine karşıyız ve bunlara karşı mücadele veriyoruz.

Bu varlıklara erişim, piyasalar ve sermaye tarafından belirlenmemelidir.Bu ortak kaynakların insan hakları,kadın-erkek eşitliği gözetilerek toplumun tamamını kapsayacak şekilde kullanılmasını sağlamalıyız.Ortak varlıklarımızı sürdürülebilir şekilde kullanma sorumluluğumuzun farkında olmalı ve Toprak Ana’nın haklarına saygı duymalıyız.Ortak varlıklarımızın yönetimi kolektif,demokratik olmalı ve toplumsal denetim süreçlerine dayanmalıdır.Gıda ve tarımsal üretim sistemimizi belirleyen kamu politikalarının değiştirilmesi mücadelemiz,bir yandan gıda sistemimizi-yerel,ulusal,Avrupa ve küresel ölçekte belirleyen yönetişim yapılarını ve kamu politikalarını değiştirme,diğer yandan,şirketlerin iktidarının meşrutiyetini ortadan kaldırma yönündedir.Kamu politikaları tutarlı,birbirini tamamlayıcı ve aynı zamanda gıda sistem ve kültürlerini koruyacak,teşvik edecek nitelikte olmalıdır.

Tarım ve gıda politikalarının; gıdaya erişim hakkına dayanması,temel insani ihtiyaçları karşılaması,iklim adaletine yeryüzünde katkıda bulunması gerekmektedir.Gıda üreticileri için sabit ve adil fiyat garantisi verecek , agro-ekolojik tarımı teşvik edecek, dış maliyetleri gıda fiyatlarına yansıtacak ve torak reformunu gerçekleştirecek nitelikte yasal düzenlemelere ihtiyacımız var. Bu politikalar yeryüzünde çiftçi nüfusunun artmasını ve korunmasını  sağlamalıdır.

-Bodrum Tohum Derneği; kapitalizmin dayattığı gıda sistemine karşı durmaktadır. Yerel tohumlara sahip çıkmakta, tohumların patentlenmesine, GDO’lu tohumlara ve ürünlere karşı mücadele etmektedir.

-Bodrum Tohum Derneği; küresel iklim krizine gerçekçi çözüm sunmaktadır. Daha az su ve enerji vede hiç kimyasal kullanımı gerekmeden dünyayı küresel ısınmadan kurtaracak olan doğal, küçük aile tarımına sahip çıkmaktadır. Öncelikli olarak yerelde üretip,yerelde tüketen ve mevsiminde üretip mevsiminde tüketen bir anlayışı benimsemekte ve de uygulamaktadır.

-Bodrum Tohum Derneği;doğanın ve tüm canlıların kimyasal ilaçlarla zehirlenmesine karşı çıkmakta, kimyasal ilaç ve gübre şirketlerin ürettiklerini tüketmeyerek doğal dengenin korunmasına katkıda bulunmaktadır.

-Bodrum Tohum Derneği;tüm canlıların suya ve toprağa erişim hakkını savunmayı,suların,su kaynaklarının ve Toprak Ana’nın insanlığın ortak değerleri olduğunu savunur.

-Bodrum Tohum Derneği;tarım arazilerin enerji,maden yatırımları,otoyollar,konut ve fabrika için gasp edilmesine karşı mücadele ederek,toprağa sahip çıkar.

-Bodrum Tohum Derneği;küçük çiftçilerin geçimini yok ederek,onları göçe zorlayan sermayenin serbest dolaşımına karşı,insanlığın özgür hareketini savunur.Üreticiler ve tüketiciler arasında çatışma yerine işbirliğini ve dayanışmayı geliştirerek, karar alma ve uygulama süreçlerinde evrensel adaleti vede barışı savunmaktadır.

-Bodrum Tohum Derneği;tarım ve gıda politikalarının; gıdaya erişim hakkına dayanmasını,açlık ve yoksulluğun giderilmesini,temel insani ihtiyaçların karşılanmasını, sınıflar ve cinsiyetler arası eşitsizliğin kaldırılmasını savunarak bunlara karşı mücadele eder.

-Bodrum Tohum Derneği; insanlığın ortak varlıklarının yönetiminin kolektif ve demokratik olarak,toplumsal denetim süreçlerine dayanmasını amaçlayan yeni bir toplumsal yaşam istemekte ve bunun için mücadele etmektedir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.