Anasayfa » Çevre » DOĞAL TARIM UYGULAMALARI ÇALIŞTAYI

DOĞAL TARIM UYGULAMALARI ÇALIŞTAYI

Bodrum’da düzenlenen “Permakültür Çalıştayı’na”, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı personeli de katıldı. 

Slow Food Bodrum ve Tasarım Vakfı işbirliği ile “Karya Tasarım Akademisi-Bodrum” da gerçekleştirilen ve eğitmenliğini Şili’den Agustin Sepulveda Sariego’nun üstlendiği çalıştayda doğal tarım uygulamaları olarak da adlandırılan Permakültür ilkeleri, Permakültürde kuramsal yaklaşımlar, Dünyada permakültür uygulamaları, Permakültür ve ekolojik eylem planı oluşturma gibi konular görüşüldü.

Çalıştay hakkında açıklama yapan Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salih Tufan şunları söyledi: “Doğanın işleyişini taklit ederek tarımsal faaliyetlere yön verme ilkesini benimseyen permakültür anlayışı, tüm dünyada çığ gibi yayılıyor. Bilinçsiz uygulamalar sebebiyle hem doğanın hem de canlıların zarar görmesi, permakültürel uygulamaların yani doğal tarımın tekrar günyüzüne çıkmasına neden olmuştur. Permakültür uygulamaları, aslında atalarımızın eskiden uyguladığı tekniklerin neredeyse aynısıdır. Atalarımızın geçmişte yaptığı uygulamalar bilimin ışığında tekrar düzenlenerek doğaya dost uygulamalar geliştirilmiştir. Bunların en bilineni evsel atıkların fermente edilerek tekrar tarımda gübre olarak kullanılmasıdır. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür doğa dostu uygulamaların her zaman destekçisi olmaya devam edeceğiz.”untitled2untitled

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.