Anasayfa » Çevre » DOLDURDUKLARI ALAN DAHA AZMIŞ…DAVANIN TEK MAĞDURU DEVLETMİŞ, VATANDAŞ DEĞİLMİŞ!!!

DOLDURDUKLARI ALAN DAHA AZMIŞ…DAVANIN TEK MAĞDURU DEVLETMİŞ, VATANDAŞ DEĞİLMİŞ!!!

Gündoğan  Çetiili Burnu’nda , Efe Bezci’ye ait Besa Marin Tur. İşl. A.Ş.  tarafından imar yolu açma izni ile başlatılan hafriyatın denize dökülmesi sonucu oluşan 32 dönümlük dolgu alanı ile kıyı şeridinin değiştirildiği gerekçesi ile,  16 Mart 2016’da Tema Vakfı, Bodrum Denizciler Derneği ve Peynir Çiceği Derneği tarafından Bodrum Savcılığı’na yapılan suç duyurusunun ardından, bugün Bodrum Adliyesi’nde ilk duruşma gerçekleşti.

Bugün Bodrum 6. Asliye Ceza Mahkemesin’de görülen ilk duruşmaya, çok sayıda Gündoğanlı ve yarımadanın çeşitli beldelerinden duyarlı vatandaş katıldı. Müştekiler ve  Avukatları Aydoğan Erel “Devletin hüküm ve tasarrufunda olan kıyılara tecavüz edilmiştir. Anayasanın 43. maddesi gereği, çevre hakkı dolayısı ile yapılan eylemden vatandaşlar zarar görmüştür. Ancak, burada sanık olarak gösterilen kişi tek başına değildir. Burada asıl şirketin yönetim kurulu ve şirket sahibi yoktur. Biz onlar için de Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Davanın genişletilerek onların da dahil edilmesini talep ediyoruz. Ayrıca denizde dolgu nedeni ile oluşan tahribat için, Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nin raporunun istenmesini de talep ediyoruz” diyerek, olay yerinde keşif istediler.

DOLDURDUKLARI ALAN DAHA AZMIŞ!!!

Sanık Süleyman Uslu Avukatı verdiği savunmada “İddianamede  belirtilen dolgu miktarı hatalıdır. Belediye tarafından düzeltilmiş halini dosyaya sunacağız. Söz konusu parseller müvekkilimin özel mülkü olup, işgal edildiği iddia edilen devletin tasarrufu altındadır. Burada mağdurların davaya katılma hakkı bulunmamaktadır. Zira doğrudan doğruya zarar gören konumda değillerdir. Davanın tek mağduru hazinedir. Söz konusu alanlarla ilgili idari izin aşamasında devam etmektedir. ” dedi.

KARAR

Sanık için yazılan   talimat cevabının beklenerek, mağdurların katılma talebi ve keşif talebinin sanık savunmasının alınmasının ardından karar verilmesine ve duruşmanın 17 Ocak 2017’de 14.00’de yapılmasına karar verildi.

gundogan-jpg1_-jpg2_-jpg3_-jpg4_-jpg5_-jpg6_-jpg7_

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.